درخواست اتحادیه اروپا،انگلیس،‌فرانسه و آلمان از کنگره برای عدم تصویب تحریم جدید علیه ایران

اتحاديه اروپا,اروپا,تحريم

مقامات بلندپایه اتحادیه اروپا، انگلیس ، فرانسه و آلمان از کنگره آمریکا خواستند تا طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب نکند چون می‌تواند به روند مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای تهران آسیب بزند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اورشلیم‌پست، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا ، فلیپ هاموند ،‌لوران فابیوس و فرانک والتر اشتاین مایر وزرای امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان روز پنج‌شنبه در نامه ای خطاب به کنگره آمریکا توقف تصویب طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات را خواستار شدند.

این مقامات بلند پایه اروپایی در نامه خود که در سرمقاله روزنامه واشنگتن پست منتشر شده است تاکید کردند: باید به مذاکرات هسته‌ای شانس بیشتری داده شود.

در ادامه این نامه آمده است: وظیفه ما این است که اطمینان حاصل کنیم بهترین شانس ممکن به مسیر دیپلماسی برای رسیدن به موفقیت داده شده است. به علاوه حفظ فشار بر ایران از طریق تحریم های موجود ضروری است.

آن‌ها همچنین تاکید کردند: اما به وجود آوردن موانع جدید در این مرحله حساس از مذاکرات شامل تصویب قانون تحریم های مرتبط هسته‌ای جدید علیه ایران تلاش های ما را نابود خواهد کرد.

این مقامات در این نامه یادآور شدند : تصویب هرگونه تحریم جدید علیه ایران به منتقدان یک توافق هسته‌ای جامع در ایران اجازه کناره گیری از مذاکرات را می‌دهد.

به نوشته اورشلیم پست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان هشدار دادند : قانون تحریم های جدید علیه ایران در این لحظه بیش از آنکه موضع ما در مذاکرات را تقویت کند موجب تضعیف ما خواهد شد.

آن‌ها در ادامه هدف کشورهای گروه 1+5‌ را رسیدن به راه حل جامع دانستند که هم حق مردم ایران برای دسترسی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را محقق می‌کند و هم به جامعه جهانی فرصت می‌دهد تا اطمینان یابد که ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

همچنین هیلاری کلینتون وزیر سابق امور خارجه آمریکا و کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری در انتخابات سال 2016 یک روز پس از آنکه باراک اوباما رئیس جمهور این کشور در نطق سالانه خود هشدار داد ‌تحریم های جدید علیه ایران را وتو خواهد کرد گفت: من نیز با طرح اخیر کنگره برای تحریم جدید ایران مخالفم.

کلینتون ادامه داد: چرا ما می‌خواهیم عامل شکست مذاکرات باشیم. اگر ما به دلیل اقدامات کنگره دلیل این اتفاق باشیم بنابراین ایران و دیگران دلیل کافی برای ادامه ندادن مذاکرات را خواهند یافت که از نظر من یک خطای استراتژیک بسیار جدی است.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی گروه بزرگی از قانونگذاران آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه ، خواهان تصویب طرحی هستند که تحریم‌های جدید علیه ایران در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای را در پی خواهد داشت. این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا بارها ضمن مخالفت با این طرح تاکید کرده است در صورت تصویب آن را وتو خواهد کرد چون به مذاکرات هسته‌ای آسیب می زند و احتمال درگیری نظامی با ایران را افزایش می‌دهد.

کلینتون علاوه بر این اظهار کرد: اکنون جامعه جهانی پس از سالها اختلاف متحد شده و یک پیام واحد بسیار قوی را در حوزه فروش نفت به ایران ارسال کرده است به این مفهوم که فروش آن آسان نیست.

وی افزود: ما برای اینکه خریداران نفت ایران را برای کاهش وارداتشان متقاعد کنیم بسیار تلاش کردیم و در پایان به موفقیت دست یافتیم.

درخواست خانم موگرینی و وزرای امور خارجه این سه کشور اروپایی در حالی مطرح شده است که ایران و آمریکا قرار است در روزهای آینده دیدارهای دو جانبه‌ای با یکدیگر در زوریخ سوئیس داشته باشد.

انتهای پیام

کد N689170