رئیس جمهوری آرژانتین: مرگ دادستان پرونده آمیا خودکشی نبود

سیاسی

رئیس جمهوری آرژانتین گفته است که مرگ دادستان پرونده انفجار 1994 مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس (آمیا) خودکشی نبوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیوروک تایمز، کریستینا فرناندز دی کرچنر، رئیس جمهوری آرژانتین تاکید کرد که به رغم آنچه پیشتر مقام‌های کشورش گفته بودند، دادستان پرونده انفجار 1994 خودکشی نکرده است. فرناندز گفت که مرگ این دادستان بخشی از توطئه‌ای است که هدفش تخریب وجهه وی است.

جسد "آلبرتو نیسمان"، دادستانی آرژانتینی اواخر روز یکشنبه در آپارتمانش در بوئنوس آیرس پیدا شد و به سرش گلوله شلیک شده بود. نیسمان همواره طرف خارجی را به طرح ریزی و تامین مالی انفجار 1994 که 85 کشته بر جای گذاشت، متهم می‌کرد اما وی در ماه جاری ادعاهای خود را بار دیگر مطرح کرد و رئیس جمهوری کشورش و مشاوران ارشد آرژانتین را به تلاش برای لاپوشانی حمله متهم کرد؛ اتهامی که دولت بوئنوس آیرس نمی‌پذیرد.

آلبرتو نیسمان با استفاده از رهگیری مکالمات تلفنی تاکید داشت که دولت آرژانتین به دنبال معامله تجاری بوده است و می‌خواسته عوامل این بمب گذاری را از اتهام‌ها تبرئه کند.

در پی مرگ آلبرتو نیسمان، هزاران آرژانتینی به خیابان‌ها آمدند تا خشم خود را از کشته شدن وی نشان دهند.

پیش از این رئیس جمهوری آرژانتین گفته بود که نیسمان احتمالا خودکشی کرده اما وی روز پنجشنبه در وب سایتش اعلام کرد که نیسمان از سوی دیگران تحریک شده بود تا وجهه او را خراب کند.

وی گفت: زمانی که او زنده بود دیگران از وی سوء استفاده کردند و سپس او را کشتند. این خودکشی نبود.

رئیس جمهوری آرژانتین درباره مدارک به دست آمده جدید توضیحی ارائه نداد و درباره این مساله که عاملان حادثه چه کسانی هستند نیز صحبتی نکرد.

انتهای پیام

کد N688900