۱

اردوغان: توطئه‌ای در حال رخ دادن در شهر مرزی "جیزره" است

  • ۴بازدید
  • ۱ رای
  • ۰ دیدگاه
ترکیه

رئیس‌جمهوری ترکیه این مساله را مطرح کرد که از وقوع توطئه‌ای در شهر "جیزره" نزدیک مرز با سوریه و عراق مطلع است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان سخنرانی که بیشتر بر توطئه‌ها و برنامه‌های فتح‌الله گولن، روحانی در تبعید ترکیه‌ای متمرکز بود، گفت: چند روز قبل یک پسربچه 12 ساله در شهر جیزره کشته شد و تعداد افرادی که در این شهر طی سه هفته گذشته و در پی ناآرامی‌ها کشته شدند، به شش تن رسید. امروز، ما از این مساله آگاه هستیم که توطئه‌ای در حال رخ دادن در این شهر مرزی است و تمام اقدامات را برای مقابله با آن در نظر می‌گیریم.

وی افزود: آیا می‌توانید تصور کنید افرادی با یونیفورم‌های دولتی و سوار بر خودروهای زرهی ارتش در خیابان‌های این شهر دست به آشوب و بمب‌گذاری بزنند؟ 15 ژانویه 2015 سه مامور پلیس به اتهام جاسازی مواد منفجره در جاده‌هایی واقع حکاری در جنوب شرق ترکیه دستگیر شدند.

دولت آنکارا و خود اردوغان جنبش خدمت متعلق به فتح‌الله گولن را به توطئه‌چینی متهم می‌کنند.

رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان این سخنرانی در نشست بازارهای انرژی گفت: این توطئه‌چینی علاوه بر مطرح شدن پرونده اختلاس شامل گزارش‌های رسانه‌ای ناشی از شنود مکالمات مقام‌های ارشد دولت آنکارا درباره سیاست‌گذاری‌هایی در بخش انرژی هم می‌شود.

وی ادامه داد: ما اکنون از این مساله آگاه هستیم که تلاش‌ها برای ارتباط دادن ما با تروریسم از کجا نشأت می‌گیرد. ما از طرف‌های خارجی و داخلی که می‌خواهند مسیر دستیابی به اهداف در دولت ترکیه را منحرف کنند، مطلع هستیم.

پیشتر اردوغان و بولنت آرینچ، معاونش ناآرامی‌ها در جیزره را تهدید اصلی در منحرف شدن روند صلح با کردها اعلام کرده بودند.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.