از فرهنگ تا سیاست با سالک

سينما,جامعه روحانيت مبارز,تئاتر

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن بر شمردن مشکلات فرهنگی کشور به خصوص حوزه سینما تاکید کرد که کمیسیون مخالف سینما نیست بلکه با فیلم‌های ضدارزشی مخالف است.

حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به تببین وضعیت بودجه و اوضاع فرهنگی کشور، فیلم، تئاتر و سینما و عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت.

سالک که عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز نیز است،‌ جلسات همگرایی اصولگرایان را نشان دهنده همگرایی قدرتمند بین جامعه اصولگرایی دانست و گفت که حضور طیف‌های مختلف در این نشست‌ها معنادار است.

وی همچنین با یادآوری حوادث استیضاح شیخ‌الاسلام،‌ گفت که احمدی‌نژاد با پخش آن فیلم بی سر و ته جمعه سیاهی از خود به جای گذاشت. ‌

مشروح گفت‌وگوی خبرنگار ایسنا با حجت‌الاسلام احمد سالک را در زیر می‌خوانید:

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در ابتدا به ارزیابی از فضای فرهنگی کشور پرداخت و گفت: فضای فرهنگی کشور را می‌توان در چند بخش بودجه، مطالبات رهبری، تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و عوامل مقابله با فرهنگ اسلامی در دو بعد عوامل بیرونی و داخلی بررسی کرد.

سالک با بیان این‌که «نگاه دولت‌ها نسبت به فرهنگ دینی نگاهی سطحی است و عمق ندارد»، افزود: با همین نگاه بودجه طوری تعیین می‌شود که کمتر تولید محتوا شده و بیشتر کارهای شکلی صورت می‌گیرد. این نوع نگاه بر روی تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران تاثیر دارد.

در دولت‌های مختلف همواره با کاهش بودجه فرهنگی روبرو بودیم

وی با مقایسه بودجه فرهنگی در سال‌های 93 و 94، گفت: بودجه فرهنگی در سال 93 حدود 930 میلیارد بوده که این میزان در سال 94 به 864 میلیارد کاهش پیدا کرده یعنی بودجه منفی 5/4 درصد کاهش داشته که این موضوع خود بیانگر وضعیت است.

سالک با بیان این‌که «در دولت‌های مختلف همواره با کاهش بودجه فرهنگی روبرو بودیم»، گفت: مساله بعدی احیای مطالبات رهبری در مسائل فرهنگی کشور است. مطالبات رهبری در مباحث مختلفی همچون امر به معروف، افزایش جمعیت برای مقابله با پیرسالاری، صداوسیما، طرح جامع رسانه، سبک زندگی و مواردی از این دست وجود دارد که باید تحقق پیدا کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس ادامه داد: باید رویه طوری باشد که این طرح‌ها تبدیل به قانون شود البته کمیسیون فرهنگی طرح امر به معروف و نهی از منکر را به صحن علنی آورد. جزئیات این طرح در صحن علنی تصویب شد و اکنون ما در حال بررسی ایرادات شورای نگهبان هستیم تا بعد از 35 سال که قانون امر به معروف و نهی از منکر بین دولت‌ها و مجالس رد و بدل می‌شد، تعیین تکلیف شود.

سالک با بیان این‌که «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده نیز در نوبت رسیدگی در صحن علنی قرار دارد»، ابراز امیدواری کرد که هرچه سریعتر طرح تجهیز و حمایت از مساجد و طرح صداوسیما نیز در صحن علنی مطرح شود، کمیسیون فرهنگی تمام تلاشش را انجام داده تا مطالبات رهبری را احیا کرده که خوشبختانه برخی از آن‌ها تبدیل به قانون شده است.

تولید فیلم‌های فاخر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تقویت زیرساخت‌های فرهنگی، گفت: 50 محور از زیرساخت‌های فرهنگی را به عنوان لیستی تهیه کردیم که مهم‌ترین آن‌ها تقویت حوزه‌های علمیه به عنوان تولید محتوای معنوی و معرفتی است. این مرکز باید تقویت شود تا بتواند پاسخ مجموعه نیازهای مردم از حیث مسائل دینی معرفتی را بدهد البته خوشبختانه در طول سالیان گذشته بودجه حوزه‌های علمیه تقویت شده است.

به گفته وی گسترش فرهنگ قرآن یکی از زیرساخت‌های فرهنگی کشور است که باید تقویت شود. همچنین تولید فیلم‌های فاخر و ارزش‌های دینی در راستای گسترش فرهنگ دینی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌توان از طریق فیلم، نمایش‌نامه، تئاتر، سینما و به طور کلی حوزه هنری فرهنگ دینی را گسترش داد.

سالک با بیان این‌که «جریان‌هایی با فرهنگ دینی مقابله می‌کنند»، افزود: متاسفانه آثار سوء تهاجم فرهنگی در نوع تغذیه، لباس پوشیدن، معاشرت، مد و لباس و مسائل دیگر مشاهده می‌شود. در بعد خارجی نیز دشمن به دنبال گسترش ابزار تکنولوژی است؛ به طوری که آمریکا بودجه‌ای را تصویب کرده و در اختیار دوستان خود قرار داده تا علیه جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی کنند.

وی با مقایسه بودجه فرهنگی آمریکا و ایران، گفت: سهم بودجه فرهنگی آمریکا به نسبت سهم کل بودجه کشورش با یک نگاه هفت درصد و نگاه دیگر 30 درصد است در حالی‌که سهم بودجه فرهنگی جمهوری اسلامی نسبت به بودجه کل کشور 3/5 درصد است. طبیعتا با این بودجه سنگین دشمن و بودجه کم ما نمی‌توان به خوبی مقابله کرد.

برخی جریانات سیاسی با اصول و مبانی اصلی فرهنگ ما در تضاد هستند

به گفته سالک، دشمن از طریق ماهواره، سایت‌ها، مجلات، روزنامه و دستگاه‌های دیگر شبانه‌روزی علیه فرهنگ دینی ما تلاش می‌کند پس باید در مقابل این تهاجم سنگین ایستادگی کرد که این ایستادگی نیازمند بودجه و حمایت‌های مناسب است.

وی با بیان این‌که «در حوزه فرهنگی جریانات داخلی مقابل فرهنگ انقلاب اسلامی ایستاده‌اند»، به حوادث 78 و 88 اشاره و اظهار کرد: این فتنه نشان داد برخی جریانات سیاسی داخل کشور با اصول و مبانی اصلی فرهنگ ما در تضاد هستند.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: ‌از طرف دیگر در کشور ما درصد بالایی از مردم متدین، حزب‌اللهی و انقلابی هستند اما جریانات مختلفی فعال بوده و در مقابل‌مان ایستاده‌اند. در این شرایط دستگاه‌های فرهنگی و دولتی هستند که میدان عمل‌شان محدود به بودجه‌شان است. این دستگاه‌ها به خاطر کمبود بودجه ناراضی هستند که باید تقویت شوند.

وی ادامه داد: در این بین بار سنگین فرهنگ دینی بر دوش گروهی دیگری یعنی کانون‌های فرهنگی خودجوش مردمی آن‌هاست که نیروی عظیمی در دل جامعه هستند. این افراد در هیات‌ها و کانون‌های مذهبی، دارالقرآن و مساجد فعالیت می‌کنند که معتقدم باید تقویت شوند.

با سینما مخالف نیستیم

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به انتقاد برخی در خصوص مخالفت این کمیسیون با پخش برخی از فیلم‌ها در سینما، گفت: ما با سینما مخالف نیستیم و حتی سینما را پایگاه گسترش فرهنگ بصری می‌دانیم؛ بنابراین اگر آقایان حرف و تهمتی می‌زنند بی‌خود می‌گویند.

سالک با تاکید بر این‌که «با هنرمندان و هنرپیشگان مخالف نیستیم»، به حضور الهام چرخنده در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس اشاره و اظهار کرد: خانم چرخنده از هنرپیشگان بزرگ کشور هستند که شاعر و مسلط به دو زبان است، ایشان بی‌حجاب بودند که با مطالعه، محجبه با چادر شدند و تاکنون 390 هزار نفر از دختران را به سمت حجاب و عفاف دعوت کرده‌اند.

سینما و تاتر باید تراز انقلاب اسلامی باشد

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: ما هنرمندان بزرگی داریم که در عرصه سینما کارگردانی و بازیگری سالم هستند و فعالیت می‌کنند. اعتقاد ما بر این است که سینما و تئاتر جمهوری اسلامی باید تراز انقلاب اسلامی نه ضدارزش‌های دینی باشد، این یک موضوع مهم و اساسی است.

سالک در خصوص معیارهای کمیسیون فرهنگی در مورد فیلم‌ها، گفت: معیارها و ملاک‌ها بر پایه دو اصل مسائل اعتقادی نظام و چارچوب‌های قانون اساسی تقسیم می‌شود. التزام به ولایت، قبول داشتن قانون اساسی و تبعیت از مسائل ارزشی باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین بحث‌های فنی سینما نیز مهم است که باید به آن توجه شود.

به گفته وی، منظور از اینکه سینما باید تراز انقلاب اسلامی باشد، این است که مجموعه فیلم‌های سینمایی بر پایه رشد ارزش‌های اخلاقی، انسانی، اجتماعی و سیاسی تهیه شود نه این‌که ایجاد شبهه کند.

مخالف فیلم‌های ضدارزشی هستیم

سالک ادامه داد: بر همین پایه ما مخالف فیلم‌هایی همچون فیلم «خانه پدری»، «عصبانی نیستم» و از این مقول فیلم‌ها هستیم. ما مخالف فیلم ضد ارزشی و نه مخالف اصل فیلم و سینما هستیم.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: در همین راستا کمیسیون فرهنگی مجلس با تشکیل کارگروهی طبق برنامه‌ای از پیش تعیین شده، فیلم‌ها را می‌بیند، همچنین دو عضو کمیسیون در هیات نظارت بر صدا و سیما حضور دارند و فیلم‌های تلویزیونی را کنترل می‌کنند. تمامی این موارد نشان می‌دهد که کمیسیون بر روی مساله سینما، فیلم و فیلم‌نامه حساس است به همین دلیل با عده‌ای که می‌خواهند فیلم‌شان را پله ترقی برای ضدانقلاب کنند، موافق نیست.

ممکن است کسی فیلمی را ندیده باشد اما بر اساس گزارش رسیده، فیلم را دارای اشکالاتی بداند

وی در مورد اظهارنظر یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مبنی بر این‌که فیلمی را ندیده است اما با آن مخالف است، گفت:‌ این حرف خوبی نبود، ولی با این وجود از این موضوع سوء استفاده ژورنالیستی شده است. ممکن است کسی فیلمی را ندیده باشد اما بر اساس گزارش رسیده، فیلم را دارای اشکالاتی بداند. لزوما نباید هر فیلمی دیده شود تا در مورد آن اظهارنظر کند، البته اگر بتوان فیلم را دید و بعد قضاوت کرد، آن قضاوت دقیق‌تر است.

فیلم‌ها باید ممیزی داشته باشند

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین در خصوص میزان تاثیر نظرات کمیسیون بر توقف اکران فیلم‌ها، گفت: ما بحثی را با وزارت ارشاد و صداوسیما به عنوان متصدیان بخش فیلم مطرح کردیم مبنی بر این‌که همان‌گونه که کتاب دارای ممیزی است باید فیلم‌ها نیز ممیزی داشته باشند. این روند که فیلمی ساخته شده و بعد از اکران با آن برخورد شود، درست نیست.

وی افزود: به باور ما از ابتدای تهیه فیلم‌نامه و مشخص شدن سوژه تا اکران فیلم باید دستگاه‌های مربوطه نظارت داشته باشند و ممیزی شود. با این رویه دیگر درگیری با کسی ایجاد نمی‌شود.

سالک در عین حال تاکید کرد که کمیسیون فرهنگی کار اجرایی انجام نمی‌دهد که بر اساس آن بتواند اکران فیلمی را متوقف کند. ما تنها کار نظارتی انجام می‌دهیم به گونه‌ای که به گزارش دستگاه‌های ذیربط اعتماد می‌کنیم،‌ این دستگاه‌ها بر اساس معیارها و ممیزی‌شان در مورد سالم و یا ناسالم بودن فیلمی، برخوردهای لازم را انجام می‌دهند.

نظارت در مورد تئاتر باید بیشتر باشد

وی در مورد تئاتر نیز گفت: نظارت در مورد تئاتر باید بیشتر باشد چون وقتی هنرپیشه در صحنه تئاتر حضور پیدا کند ممکن است مطلبی را فی‌البداهه بگوید، تئاتر همچون سینما به ممیزی احتیاج دارد.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: نهادی برای ممیزی فیلم و تئاتر وجود دارد،‌ آنها تنها پروانه فیلم را امضا می‌کنند و می‌گویند که بقیه کارها ربطی به آنها ندارد. حرف ما این است که وقتی پروانه فیلمی امضا می‌شود باید تا زمان اکرانش نظارت‌های لازم وجود داشته باشد. به همین دلیل از حوزه هنری وزارت ارشاد خواستیم که این روند را پیگیری کند.

سالک همچنین با اشاره به جشنواره فیلم «عمار» گفت که در حال حاضر حرکت خوبی در بین بچه‌های حزب‌اللهی راجع به فیلم‌های ارزشی شروع شده است که این خیلی قابل تقدیر است.

با تذکرات کمیسیون فرهنگی به وزارت ارشاد، کنترل بیشتر شده است

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه به دوران وزارت ارشاد در دولت قبل در ارشاد اشاره و اظهار کرد: در آن دوران کنترل بیشتری وجود داشت البته اخیرا در دولت فعلی با تذکرات کمیسیون، کنترل و نظارت بیشتر شده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته در نامه‌ای به جشنواره فیلم فجر، درخواست کردیم که چند فیلم را اکران نکنند به همین دلیل از پخش دو سه فیلم جلوگیری شد. امسال هم همین اتفاق رخ داد. ما نظرات نظارتی‌مان را به صورت کتبی و شفاهی مطرح می‌کنیم؛ طبیعی است که اگر خلاف آن کاری انجام شود، مجلس از ابزار نظارتی‌اش استفاده می‌کند.

جامعه روحانیت مبارز در هیچ دوره‌ای بعد از شهادت یا فوت آقایان از رسالت اصلی‌اش دست برنداشته است

این عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در ادامه گفت‌وگو با ایسنا در توضیح روند فعالیت این تشکل بعد از فوت آیت‌الله مهدوی کنی گفت: جامعه روحانیت مبارز تشکلی تاریخی، ریشه‌ای و قوی است که بسیاری از شخصیت‌های بزرگ در آن حضور داشته و فوت کرده‌اند؛ این تشکل با اساسنامه محکمش و با این آمدن و رفتن‌ها کارش را انجام داده و تعطیل نکرده است.

وی ادامه داد: آیت‌الله شهید مظلوم دکتر بهشتی، آیت‌الله مطهری، مفتح، باهنر، شهید محلاتی و برخی رجال دیگر عضو جامعه روحانیت مبارز بودند که فوت کردند. حضرت آیت‌الله مهدوی کنی نیز در جامعه روحانیت مبارز حضور داشتند اما نکته اساسی این است که این تشکل در هیچ دوره‌ای بعد از شهادت یا فوت این آقایان از رسالت اصلی‌اش دست برنداشته است.

سالک در واکنش به برخی اظهارنظرها مبنی بر این‌که بعد از فوت آیت‌الله مهدوی کنی احتمال قرار گرفتن اصولگرایان در زیر یک پرچم وجود ندارد، گفت: در جریان اصلاح‌طلب چند سیاست مطرح است که یکی از آن‌ها سیاست تشدید اختلاف بین اصولگرایان است. در همین راستا موضوع نبود رهبر برای اصولگرایان و وحدت بین آن‌ها را مطرح می‌کنند که این یک جوسازی است.

جامعه اصولگرایی معتقد به جامعتین است

این عضو جامعه روحانیت مبارز افزود: در حال حاضر پنج نشست در تهران با حضور و سخنرانی آیت‌الله مصباح، علم‌الهدی و حدادعادل برگزار شده است که حضور این افراد نشان دهنده همگرایی قدرتمند بین جامعه اصولگرایی است. همچنین در پانزده استان چنین نشست‌های همگرایی برگزار شده است.

وی با تاکید بر این‌که «جامعه اصولگرایی معتقد به جامعتین است»، گفت: آن‌ها می‌گویند هرچه را که جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گویند، عمل می‌کنند؛ این چیز جدیدی نیست و از قدیم نیز وجود داشته، اکنون بعد از فوت آیت‌الله مهدوی کنی این رویکرد شدت پیدا کرده است. بسیاری از سازمان‌ها و جریانات اصولگرا رسما در جلسات‌شان اعلام کردند که تابع جامعتین هستند.

سالک با تاکید بر اینکه جامعه روحانیت تکیه‌گاه مردم بوده و هست، گفت: مردم به هیچ وجه ارتباط‌شان را با جامعه روحانیت تعطیل نکردند و حتی در مقاطع مختلف ارتباط تقویت شده است.

وی افزود: بعد از فوت آیت‌الله مهدوی کنی، حساسیت‌های توجه به وحدت و همگرایی اصولگرایان بیشتر شده است. بر همین اساس آیت‌الله موحدی کرمانی به اتفاق آراء به عنوان دبیرکل انتخاب شد. ایشان در زمان حیات آیت‌الله مهدوی کنی نیز قائم مقام بودند و هر وقت که ایشان نبودند، جلسات را اداره می‌کردند.

هاشمی رفسنجانی، امامی کاشانی و ناطق نوری را دعوت کردیم اما پاسخ نداند

این عضو جامعه روحانیت مبارز در خصوص احتمال بازگشت افراد جدا شده از این تشکل همچون هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری و امامی کاشانی به جامعه روحانیت مبارز، گفت: بعد از فوت آیت‌الله مهدوی کنی جامعه روحانیت تلاش خوبی انجام داد و جلسات خوبی با آقایان هاشمی رفسنجانی، امامی کاشانی و ناطق نوری برگزار کرد. این‌که آقایان تشخیص دادند که در جلسات همچنان حضور پیدا نکنند بحث دیگری است اما موضوع این است که انشقاق وجود ندارد.

سالک افزود: دوستان برای برگشتن این آقایان به جامعه روحانیت با آن‌ها صحبت کردند و آن‌ها را برای بازگشت تشویق کردند اما این‌که آن‌ها نمی‌خواهند برگردند به عهده خودشان است و ربطی به جامعه ندارد. ما آن‌ها را دعوت کردیم اما پاسخی ندادند.

وی یادآور شد: در زمان حیات مهدوی‌کنی نیز دعوت‌نامه‌ به همه اعضا فرستاده می‌شد و آیت‌الله مهدوی کنی نیز تاکید می‌کرد که اسم این آقایان خط خورده نشود و دعوت‌نامه برایشان فرستاده شود.

اصلاح‌طلبان می‌خواهند کل مجلس را بگیرند

سالک در مورد احتمال رسیدن اصولگرایان به وحدت در انتخابات آینده، گفت که قضاوت در این رابطه زود است. مقداری باید زمان پیش رود و کار انجام شود، بعد پیش‌بینی کرد.

این عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس در مورد ترکیب آینده مجلس و احتمال افزایش کرسی‌های اصلاح‌طلبان، گفت: قضاوت در این رابطه زود است البته اصلاح‌طلبان می‌خواهند کل مجلس را بگیرند. ما در طول 35 سال انقلاب انتخابات‌های متعددی داشتیم که در آن همواره جریانات مختلف برای رسیدن به پیروزی تلاش کردند. به طور کلی تحلیل در مورد ترکیب مجلس آینده را به بعد از عید باید واگذار کرد.

حضور پایداری‌ها در جلسات همگرایی اصولگرایان معنادار است

وی در مورد احتمال ائتلاف بین اعضای جامعه روحانیت با جبهه پایداری گفت: الان آقایان در جلسات همگرایی اصولگرایان حضور دارند. آقایان پایداری در این جلسات شرکت می‌کنند که این حضور معنادار است.

سالک، جایگاه جبهه پایداری را جایگاه اصولگرایی دانست و در واکنش به اظهارنظر برخی که حضور اعضای جبهه پایداری مانع وحدت اصولگرایان می‌شود، گفت: پایداری‌ها در جلسات همگرایی حضور فعال دارند که از این بابت کارشان مورد توجه است. باید میدان جذب را افزایش دهیم و در این راستا فعالیت کنیم. البته در بین پایداری‌ها افراد بسیار عاقل و منطقی حضور دارند که ما با آنها مرتبط هستیم.

نباید اجازه تشدید اختلاف به جریانات مختلف را داد و در میدان دشمن بازی کرد

این عضو جامعه روحانیت مبارز در ادامه با تاکید بر این‌که «تمام تلاش جریانات اصولگرایی باید بر اساس 8 یا 12 اصل منشور اصولگرایی باشد که بر پایه مطالبات رهبری تهیه شده است»، افزود: توجه به بایدها و نبایدهای وحدت مهم است؛ نباید اجازه تشدید اختلاف به جریانات مختلف را داد و در میدان دشمن بازی کرد. جامعه اصولگرایی هوشیارتر از این حرف‌هاست که بخواهد در میدان جریانات داخلی یا خارجی بازی کند.

سالک ادامه داد: نکته بعدی این است که نباید به شایعات توجه کرد بلکه باید حول محور اصلی حرکت کرد. اگر قرار باشد به حاشیه‌ها توجه کنیم، از اصل قضیه دور خواهیم ماند. اینجاست که دشمن و نه دوست برنده می‌شود.

وی افزود: با این توضیحات اصولگرایان فعلا روی بحث همگرایی کار می‌کنند که امیدواریم نتایج خوبی برای آینده و انتخابات داشته باشد.

طرح رفراندوم سوژه‌ای به دست بیگانگان داد

نماینده مردم اصفهان در مجلس در ادامه در خصوص تعامل مجلس و دولت و مقایسه آن با دولت قبلی، گفت: دولت دهم و یازدهم تفاوت‌هایی از جنس افراد حاضر در هیات دولت و نوع نگاه‌شان دارد. تفکرات دکتر روحانی با تفکرات دکتر احمدی‌نژاد تفاوت ماهوی دارد که نمونه آن در نوع نگاه‌شان به آمریکا و هولوکاست است.

سالک افزود: آقای روحانی معتقد است که باید قضیه را با گفتمان، صحبت و مذاکره حل کرد.آقایان می‌گویند که می‌توان با گفتمان مساله را حل کرد. این نوع نگاه آثار خودش را در جامعه به جا می‌گذارد.

وی گفت: ‌مثلا آقای روحانی می‌گوید که صد روزه مشکلات را حل می‌کنم اما اکنون چند صد روز از زمان روی کار آمدن ایشان گذشته و هنوز مشکلات حل نشده و تنها موج ایجاد شده، هر وقت موجی همچون رفراندوم مطرح می‌شود آن هم رفراندومی که هیچ موضوعیتی در شرایط فعلی ندارد.

ما سر آرمان‌هایمان با هیچ کسی معامله نمی‌کنیم

وی با بیان این‌که «موضوع دیگر بحث آرمان‌هاست»، گفت: انقلاب اسلامی بر روی آرمان‌هایش ایستاده است، اگر آرمان نداشتیم صد باره با آمریکایی‌ها سازش کرده بودیم. ما سر آرمان‌هایمان یعنی ارزش و مبانی و عزت قرآنی و اسلامی ایستاده‌ایم. ما سر آرمان‌هایمان با هیچ کسی معامله نمی‌کنیم. این واقعیت کلام است پس نباید فکر شود که در بحث هسته‌ای، آرمان کاره‌ای نیست چون آرمان در این موضوع مهم است.

سالک با بیان اینکه موضوع هسته‌ای و امثالهم فرع ارزش‌های دینی ماست، افزود: ما محافظ ارزش‌های دینی‌مان هستیم، یکی از این ارزش‌ها این است که نباید اجازه تسلط کفار بر مومنین را بدهیم، این آیه قرآن است. ملت ما به هیچ وجه نمی‌پذیرد که منت‌کش آمریکا باشیم. حال ایجاد یک موج با وجود این آرمان‌ها، مصیبت درست می‌کند.

وی گفت: بیان حرف‌هایی همچون بی‌سواد خواندن مخالفان و اینکه مخالفان حقوقدان نیستند موج در جامعه ایجاد می‌کند. بالاخره در کشورمان حقوقدانان بزرگی وجود دارند که نباید با یک حرف آن‌ها را راند. به باور ما موج ایجاد کردن دولت یازدهم بسیار زیاد است.

احمدی‌نژاد اواخر دوره کاری‌اش، جمعه سیاهی به جا گذاشت

این عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس در عین حال گفت: البته آقای احمدی‌نژاد نیز اواخر دوره کاری‌اش جمعه سیاهی به جا گذاشت. در تاریخ 15 بهمن سال 92 آقای احمدی‌نژاد برای استیضاح شیخ‌الاسلام به مجلس آمد.

سالک یادآور شد: در آن روز با ایشان صحبت کردم و گفتم آقای شیخ‌الاسلام 200 رای دارد و از وزارت برکنار نمی‌شود پس شما نمی‌خواهد تند شوید و آرام باشید. ایشان نیز به من قول دادند اما بعد گفت که فیلمی دارد و می‌خواهد آن را پخش کند، بنده خواستم فیلم را پخش نکنند. باز هم آقای احمدی‌نژاد گفت که متنش را می‌خواند، خواستم آن متن را نخواند بلکه بگذارد کشور آرام باشد و کار پیش رود.

وی ادامه داد: با وجود تمامی این صحبت‌ها، ایشان پشت تریبون رفت و پایش را روی بیل گذاشت و گفت فیلم دارد، آن هم یک فیلم ساختگی و بی‌سر و ته. واقعا خسارات آن روز برای کشور بسیار بالا بود. بنده همان زمان پای تریبون رفتم و با آقای احمدی‌نژاد دعوایم شد. بعد از آن حالم بد شد و از جلسه بیرون رفتم.

ما طرفداری خشک و محض از کسی نمی‌کنیم

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تاکید کرد: ما طرفداری خشک و محض از کسی نمی‌کنیم و انتقادات‌مان را مطرح می‌کنیم. اکنون نیز در مورد دولت فعلی انتقاد می‌کنیم به طوری که در جلسه هفته گذشته مجلس در تذکری از دولتمردان دعوت کردم که اطاعت‌شان را از رهبری بیشتر کنند. درست است که مطیع رهبری هستند اما باید اطاعت بیشتری داشته باشند.

جریاناتی در پشت پرده به دنبال تشدید اختلاف بین دولت و مجلس هستند

سالک افزود: در بحث خطوط قرمز برای مجلس، حرف‌مان این است که خط قرمز مجلس، فتنه و ولایت‌پذیری است. آقای رییس‌جمهور برای وزارت علوم چهار وزیر را معرفی کرد که هر چهار وزیر از مجلس رای نیاوردند، آیا این به معنای لج‌بازی نیست؟ باور ما این است که جریاناتی در پشت پرده به دنبال تشدید اختلاف بین دولت و مجلس هستند اما مجلس همیشه آرامش خود و خطوط قرمزش را حفظ کرده و رودربایستی نیز با کسی ندارد.

وی در عین حال ابراز عقیده کرد: بر همین اساس فکر می‌کنم مجلس بیشترین مماشات را با دولت داشته است اما متاسفانه دولت آن کاری که باید انجام می‌داد، نکرد، نمونه‌اش قضیه وزیر علوم است. سوال ما این است که بعد از رای اعتماد مجلس به آقای فرهادی چه دلیلی دارد که گفته شود آقای فرهادی همان خط وزرای گذشت را دارد؟

سالک گفت که مجلس وظیفه خود را نسبت به دولت یازدهم انجام می‌دهد و به دنبال حفظ وحدت است منتها تاکیدمان بر این است که نباید در کشور موج‌آفرینی ایجاد شود. بهترین راه برای بهبود روابط دولت و مجلس توجه به مسائل و نقطه نظرات مجلس است. نباید فراموش کنیم که دشمن می‌خواهد بین مجلس و دولت فاصله بیندازد که نباید اجازه دهیم این اتفاق رخ دهد.

نباید رفع مشکلات اقتصادی را به رفع تحریم‌ها گره زد

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر لزوم توجه دولت به موضوع معیشت مردم، گفت: الان بحث تورم، گرانی، برون‌رفت از رکود، راه افتادن صنعت، رفع موانع رشد تولید ملی از جمله مواردی است که باید دولت تمام سرمایه‌اش را در این جهت بگذارد.

وی تاکید کرد که نباید رفع مشکلات اقتصادی را به رفع تحریم‌ها گره زد. بی‌تردید آمریکا تحریم‌ها را به طور کلی حل نخواهد کرد و یا حداکثر قطره‌چکانی این کار را انجام می‌دهد. نباید به رفع تحریم‌های اقتصادی یکجانبه و ظالمانه آمریکا نگاه امیدوارانه‌ای داشته باشیم.

دولت برای حل مشکلات معیشتی اهتمام داشته باشد

سالک تاکید کرد: تکیه بر اقتصاد مقاومتی با مشارکت مردمی، استفاده از سرمایه در گردش داخلی، رشد مواد اولیه برای صنعت کارخانجات، ایجاد رقابت در داخل، جلوگیری از واردات کالاهای بی‌مصرف یا یکبار مصرف و ایجاد بازاریابی در سطح جهان برای صادرات کالاها از جمله اقداماتی است که باید صورت گیرد تا مشکلات معیشتی مردم و عمرانی کشور حل شود.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید کرد که باید تمامی دستگاه‌ها و نهادها از اختلافات جلوگیری کنند.

دشمن به دنبال دامن زدن به سیاست اسلام‌هراسی است

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه به سیاست‌های اسلام‌هراسی آمریکا و اسرائیل اشاره و اظهار کرد: دولتمردان و تمامی مسئولان کشور باید بدانند که دشمنان و سلطه جهانی در راس آن آمریکا و اسرائیل به این نتیجه رسیده‌اند که برای رهایی از اسلام، اسلام ناب محمدی را با همه ارکانش محو کنند و از بین ببرند.

سالک ایجاد گروهک‌های القاعده، طالبان و داعش را به عنوان نمونه اقدامات آمریکا و اسرائیل برشمرد و گفت: آن‌ها می‌خواهند اسلامی که ایران معرفی می‌کند را اسلام گروه‌های افراطی نشان دهند و سیاست اسلام‌هراسی را در دنیا دامن زنند. اثبات این ادعا هم اتفاقات فرانسه است، فرانسه‌ای که مهد تمدن بوده امروز گرفتار داعش شده است و بیخ گلویش را تروریست‌ها گرفته‌اند. آمریکا و اروپا نیز گرفتار شده‌اند که این به نفع اسلام است و نشان می‌دهد ما دنبال خشونت نیستیم.

وی ادامه داد: نکته بعدی آن است که ابتکار عمل در جهان به دست رهبری به پشتیبانی مردم است. دلیل این ادعا عکس‌العمل آمریکا، اسرائیل و اروپا نسبت به جمهوری اسلامی است.

سالک با اشاره به محتوای کتاب کیسینجر با عنوان «فرصت‌ها را از دست ندهیم»، گفت: این کتاب قبل از فروپاشی شوروی نوشته شده و مخطاب آن به سران اروپا، آمریکا، ژاپن و چین است. در آن کتاب می‌نویسد که قدرت اسلام در جهان به محوریت جمهوری اسلامی در سال 2000 بروز پیدا می‌کند که باید این قدرت شکسته شود و طرح‌هایی نیز در این کتاب آمده است.

نماینده مردم اصفهان افزود: آمریکا و اسرائیل علیرغم تمامی تلاش‌هایشان نتوانستند در مقابل ایران موفق شوند. در مقابل جمهوری اسلامی روز به روز قدرت بازدارندگی‌اش بیشتر شده است. ما جنگ 8، 22، 33 و 50 روزه مقاومت و حزب‌الله در مقابل چهارمین لشکر دنیا یعنی اسرائیل را داشتیم که گرده اسرائیل به خاک مالیده شده است، این قدرت جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد.

آمریکا و اروپا به دنبال اسلام عربستان و کویت هستند

سالک خاطرنشان کرد: آن‌ها به دنبال اسلام عربستان و کویت هستند به همین دلیل اسلام ناب جمهوری اسلامی که ام‌القرای اسلام است را می‌کوبند.

وی با بیان این‌که «فتنه بزرگی در راه است» گفت: مقام معظم رهبری به این موضوع اشاره کرده و علائم آن را مطرح کرده‌اند مثل اینکه تلاش می‌شود وحدت جامعه

اسلامی را بر هم زده و اتحاد مسلمین را خدشه‌دار کنند.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: طبق فرموده رهبری، انگلیس و MI6 به دنبال درست کردن شیعه و سنی هستند تا آنها را در صحنه عمل به جان هم بیندازند. اکنون در تلویزیون لندن مرجع تقلید درست کردند که سیدمجتبی شیرازی و یاسر حبیب در این تلویزیون‌ها کتاب احادیث را جلویشان می‌گذارند و به علمای ما همچون شهید مطهری، آیت‌الله بهجت و ولایت توهین می‌کنند.

مرجع‌تراشی لندن یکی از دلایل و نشانه‌های فتنه بزرگ‌تری است

سالک مرجع‌تراشی لندن را یکی از دلایل و نشانه‌های فتنه بزرگ‌تری عنوان و اظهار کرد:دشمنان ما با راه اندازی 16 کانال ماهواره‌ای علیه تشیع به دنبال فتنه انگیزی و پیاده کردن نقشه‌هایشان هستند،در این شرایط مردم هوشیار، بابصیرت و بیدار ما باید هوشیاری بیشتری داشته و غفلت نکنند.

گفت‌وگو از خبرنگار ایسنا: منیر سادات سیدرضا

انتهای پیام

کد N682769