کرملین: اوکراین پیشنهاد پوتین در مورد کاهش درگیری‌ها را رد کرد

اوکراین

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت، کی‌یف با وجود پیشنهاد رئیس جمهوری روسیه مبنی بر اینکه هر دو طرف درگیر در شرق اوکراین آتشبارهای سنگین خودشان را از این منطقه خارج کنند، حمله نظامی‌اش در شرق اوکراین را از سر گرفته است.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت، کی‌یف با وجود پیشنهاد رئیس جمهوری روسیه مبنی بر اینکه هر دو طرف درگیر در شرق اوکراین آتشبارهای سنگین خودشان را از این منطقه خارج کنند، حمله نظامی‌اش در شرق اوکراین را از سر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، "دیمیتری پسکوف،" سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت: مسکو در روزهای اخیر دائما پیشنهاد میانجی‌گری در رابطه با درگیری‌های شرق اوکراین را مطرح کرده است. پنج شنبه شب پوتین پیام کتبی را برای پترو پوروشنکو، همتای اوکراینی‌اش ارسال کرد و در آن به هر دو طرف درگیر برنامه مشخص خروج آتشبارهای سنگین را پیشنهاد داد. این نامه جمعه صبح به دست پوروشنکو رسید.

در این نامه پوتین آمده است: تحولات اخیر اوکراین در رابطه با به توپ بستن مجدد مناطق پرجمعیت دونتسک و لوهانسک هشدار دهنده بوده و روند صلح بر مبنای تفاهم نامه مینسک را به خطر می‌اندازد.

پوتین در ادامه این نامه پیشنهاد کرد: آتشبارها با کالیبر بیش از 10 میلی‌متر به فاصله‌ای برده شوند که توسط توافق‌نامه‌های مینسک تعیین شده است. روسیه آماده است تا به همراه سازمان امنیت و همکاری اروپا برای اجرای چنین اقداماتی نظارت داشته باشد.

این در حالی است که پسکوف تاکید کرد: پوروشنکو این برنامه را بدون پیشنهاد گزینه‌های دیگری رد کرد و همچنین اقدامات نظامی را مجددا آغاز کرده است که این مساله منجر به وخیم‌تر شدن قطعی وضعیت جنوب شرقی اوکراین می‌شود.

وزارت امور خارجه روسیه، کی‌یف را به استفاده از آتش بس برای سازمان دهی مجدد نیروهایش و تلاش برای پیدا کرده روش نظامی مشخص برای تشدید درگیری‌ها متهم کرد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت: ما نسبت به این حقیقت که کی‌یف به افزایش حضور نظامی‌اش در جنوب شرق اوکراین و نقض توافق نامه‌های مینسک ادامه می‌دهد، به شدت نگران هستیم.

نیروهای اوکراین صبح یکشنبه حمله گسترده‌ای را به مناطق تحت کنترل جدایی طلبان شرق اوکراین صورت دادند. این دستور کی‌یف چند روز پس از درگیری‌های خشونت آمیز در فرودگاه بین‌المللی دونتسک صادر شد.

روسیه از تمامی اعضای جامعه بین‌الملل به ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا درخواست کرد، کی‌یف بدون قید و شرط از سیاست‌ سرکوب نظامی این درگیری دست بردارد.

مسکو بر ضرورت ادامه مذاکرات در چارچوب گروه تماس برای تحقق توافقنامه‌های مینسک تاکید کرده و گفت: روسیه هر کار بتواند انجام می‌دهد تا گروه تماس بتواند در چند روز آتی نشستی برگزار کند. ما از تمامی اعضایی که بر این شرایط نفوذ دارند می‌خواهیم تا اجازه ندهند بار دیگر مذاکرات شکست بخورد.

انتهای پیام

کد N682286