نوبخت: کمتر از یک سوم بودجه 94 از فروش نفت تامین می شود /رشد 19 درصدی درآمد مالیاتی

نوبخت, بودجه

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: کمتر از یک سوم بودجه سال 94 بر اساس درآمدهای نفتی تنظیم شده که این رقم در 10 سال اخیر در پایین ترین حد خود قرار دارد.

به گزارش ایرنا، محمد باقر نوبخت شامگاه یکشنبه با حضور در گفت وگوی ویژه خبری افزود: بودجه سال 94 با پیش بینی منابع و مصارف بر اساس اهداف برنامه پنجم توسعه اقتصادی تدوین شده و سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان سند فرادستی نیز در این بودجه در نظر گرفته شده است.


وی یادآور شد: درآمد مالیاتی، نفت و واگذاری دارایی های مالی (اوراق مشارکت) منابع بودجه و عمدتا بودجه معطوف به مالیات ها است.


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اظهار کرد: 19 درصد رشد منابع ما مربوط به مالیات است که از 100 هزار میلیارد تومان در سال 93 به 119 هزار میلیارد تومان در سال 94 افزایش یافته است.


نوبخت با بیان این که افزایش درآمد حاصل از مالیات به دلیل افزایش ضرایب نرخ های مالیاتی نیست، تصریح کرد: در ماه های گذشته، 98 درصد درآمد مالیاتی ما به دلیل شناسایی پایه های مالیاتی محقق شد.


وی ادامه داد: بخش دیگر درآمد ما از نفت است که رقم درامد های این بخش حدود 8 درصد در بودجه 94 نسبت به سال گذشته تقلیل داشته و درآمدهای نفتی در بودجه سال 94 حدود 71 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.
**اوراق مشارکت


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: 7 دهم درصد از بودجه سال 94مربوط به اوراق مشارکت است که این رقم نسبت به سال جاری تغییری نکرد.


نوبخت یادآور شد: وابستگی بودجه سال اینده به منابع نفتی نسبت به 10 سال گذشته در پایین ترین حد خود قرار دارد. همچنین بودجه بخش عمرانی نیز در سال آتی 16 درصد رشد کرده از این رو ترکیب بودجه نسبت به سال های اخیر متفاوت است.


وی درباره برخی اظهار نظرها درباره تضاد بودجه 94 باسیاست های اقتصاد مقاومتی توضیح داد: سیاست های اقتصاد مقاومتی چه چیزی می گوید که لایحه بودجه 94 با آن در تضاد باشد؟ در سیاست مقاومت اقتصادی به رشد اقتصادی تاکید شده و یکی از اهداف مهم لایحه بودجه رشد 3 درصدی اقتصادی است.


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ادامه داد:همچنین در بخش طرح های عمرانی نیز 48 هزار میلیارد تومان بودجه درنظر گرفته شده و این رقم در سال گذشته 41 میلیارد تومان بوده است.


نوبخت تاکید کرد: بیش از 850 میلیارد تومان سرمایه دولت را در صندوق شکوفایی و نوآوری در بودجه سال 94 اضافه کردیم تا با آن امور فناوری انجام شود که این امر در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی است.


وی گفت: در لایحه بودجه 94 کمتر از یک سوم بودجه مربوط به نفت است که این مهم ناشی از توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
**بودجه با نفت 72 دلاری


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: در سال جاری برای هر بشکه نفت 100 دلار پیش بینی کردیم و در بودجه سال 94، با توجه به افت قیمت نفت، بودجه را بر اساس نفت 72 دلار تنظیم کردیم؛ البته بودجه منعطف تنظیم شده و تاکید می کنم هیچ کس نمی تواند با قطعیت بگوید قیمت نفت زیر 72 دلار است.


نوبخت ادامه داد:چنانچه قیمت نفت زیر 72 دلار باشد،از میزان وصولی که داریم، استفاده خواهیم کرد؛ بدین ترتیب کسری بودجه نخواهیم داشت و البته عدم تحقق منابع مورد نظر را داریم اما کسری بودجه ای نداریم.
**کسری بودجه


وی اظهار کرد: کسری بودجه زمانی حاصل می شود که در صورت عدم تامین منابع، هزینه ها همانند قبل دیده شود در صورتی که ما این کار را نمی کنیم.


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی توضیح داد: در سال 93 بیش از 31 هزار میلیارد تومان از بودجه مورد نظر به دلیل افت قیمت نفت تحقق پیدا نکرد اما ما با مکانیزم تخصیص، به گونه ای عمل کردیم که اعتبارات جاری را با صرفه جویی پرداخت می کنیم.


نوبخت گفت: همچنین با وجود این شرایط،حقوق کارکنان دولت نیز بدون یک روز تاخیر در زمان موعود پرداخت می شود و یارانه ها را نیز بیست و دوم هرماه می پردازیم.
**بخش عمرانی


وی با اشاره به بودجه بخش عمرانی افزود: در بخش عمرانی نیز 23 هزار میلیارد تومان به صورت نقد پرداخت شده و 1500 میلیارد نیز به صورت اوراق مشارکتی و 1500 میلیارد را نیز در قالب اوراق اسناد خزانه اسلامی پرداخت کردیم.


به گفته رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، پرداخت دولت در بخش عمرانی تا پایان سال 93، بیش از 30 هزار میلیارد تومان خواهد بود.


نوبخت با بیان این که تقلیل قیمت نفت کار سیاسی است و همه به این مهم اذعان دارند یادآور شد: می خواهند به اقتصاد ما شوک وارد کنند؛ البته این اقدام موجب می شود بخشی از منابع ما تحقق پیدا نکند اما این امر قابل مدیریت است.
**استفاده روحانی از افراد با تجربه وکاردان


وی ادامه داد: دکتر روحانی از افراد با تجربه و کاردان در ترکیب دولت استفاده کرده و معتقدم دولت باید در شرایط سخت وضعیت را مدیریت کند.


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان این که در شرایطی که شاهد بودیم 700هزار میلیارد تومان 'وارد اقتصاد ایران شد و رفت،' اظهار کرد: انتظار مردم از دولت این است که شرایط را مدیریت کرده و به مردم کمترین فشار وارد شود.


نوبخت تاکید کرد: باید رعایت حال مردم را در نظر بگیریم ؛مردم دولتمردان را به عنوان خدمت گزاران انتخاب کردند. شرایط سختی داریم اما می توانیم این وضعیت را مدیریت کنیم.


وی با بیان این که کسری 31 هزار میلیاردی در سال 93 را مدیریت کردیم، گفت: همکاران من در سازمان مدیریت و برنامه ریزی، در دوره ای با نفت 8 دلاری بودجه بستند و قطعا باید در شرایط مختلف وضعیت را مدیریت کرد.
**خروج از رکود و رشد اقتصادی


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان این که سیاست های خروج از رکود و رشد اقتصادی را پیگیری می کنیم، یاداور شد: وقتی یک طرح عمرانی راه اندازی شود بسیاری کارخانه ها دوباره فعال می شوند از این رو کمترین فشار روی بودجه های عمرانی است.


نوبخت تصریح کرد:تلاش بر این است بودجه را به صورت شفاف و بر اساس اسناد بالادستی تنظیم کنیم و معتقدم با نفت 72 دلار می توانیم کشور را اداره کنیم و بودجه سال 94 منعطف است.


وی اظهار کرد:دستگاه ها ردیف های بودجه مختلفی دارند وقتی بدانیم 30 هزار میلیارد تقلیل بودجه داریم با مشارکت عملی با دستگاه ها، کاهش توزیع بودجه را خواهیم داشت و به صورت خود تشخیص داده، عمل نمی کنیم.
**مجلس به دولت اعتماد کند


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی از مجلس در خواست کرد به دولت در بودجه 94اعتماد کند و قطعا این بودجه مدیریت می شود.


در ادامه این برنامه جواد جهانگیر زاده قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در ارتباط تلفنی افزود: باید بین منابع و مصارف تطابق جدی وجود داشته باشدبه عنوان نمونه مالیات تابعی از شرایط اقتصادی کشور است از اینرو باید شرایط اقتصادی کشور مورد توجه قرار گیرد.


نوبخت در این باره توضیح داد: پرسش اصلی من این است بالاخره کشور باید با چه چیزی اداره شود؟ نفت؟ می گوییم باید وابستگی خود به نفت را صفر کنیم.


وی ادامه داد: راه دیگر اوراق مشارکت است که ما را به دلیل استقراض از آینده منع می کنند. شرکت هایمان را هم نفروشیم چرا که دارایی هایمان را برای این کار استفاده می کنیم.
**مالیات


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تاکید کرد: یکی دیگر از منابع تامین بودجه ما مالیات است و تمام دنیا امورات خود را با استفاده از مالیات اداره می کنند کشورهای صنعتی مالیات به تولید ناخالص داخلی دارند که بین 30 تا 40 درصد است. در کشور های در حال توسعه این رقم بین 20 تا 30 درصد و در ایران مالیات این بخش 6 درصد است.


نوبخت گفت: تحقق عملکرد مالیاتی ما بین 95 تا 98 درصد است. همچنین در بخش حقوق گمرکی نیز 4 تا 5 هزار میلیارد تومان مازاد درآمد خواهیم داشت.


وی ادامه داد: رشد درآمدهای دولت در بخش مالیات 100 هزار میلیارد تومان در سال 93 بود که در سال 94 ، 19 درصد افزایش یافت.


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصریح کرد: با توجه به رشد اقتصادی کشور آیا 19 درصد زیاد است؟ اگر می خواهیم از نفت در بودجه رها شویم بالاخره باید کشور را با درآمدی اداره کنیم و مناسبت ترین درآمد مالیات است.


نوبخت تاکید کرد: رییس جمهوری گفتند که هر نهاد و دستگاهی که مالیات پرداخت نمی کند باید مالیات پرداخت کند؛از این رو باید تلاش کنیم معافیت های مالیاتی بی جهت را حذف کنیم و اگر قرار باشد از نفت جدا شویم باید به سمت مالیات برویم.


وی اظهار کرد: پرسش من این است دوستانی که می گویند نفت را از بودجه حذف کنیم کشور را باید چگونه اداره کنیم؟ در این شرایط سخت انتظار داریم همه دستگاه ها به ما کمک کنند.


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ادامه داد: در شرایطی که دشمن ما را تحریم کرده و شاهد کاهش قیمت نفت هستیم باید با کمک دوستان مجلس و فعالان اقتصادی کشور را به درآمدهای سالم پیش ببریم.
**هدفمندی یارانه ها


نوبخت در ادامه درباره قانون هدفمندی یارانه ها نیز توضیح داد: قانون هدفمند کردن یارانه ها با صراحت بیان می کند که باید قیمت حامل های انرژی را افزایش داده و 30 درصد آن را به مردم پرداخت کرده، 30 درصد به امور بهداشتی و تولید و 20 درصد نیز به دولت تعلق گیرد.


وی گفت: آنچه ما وارثش شدیم این بود که حامل های انرژی گران شد اما تمام این هزینه ها به مردم اختصاص می یافت؛ به عبارتی یارانه ها به بهداشت و درمان،به تولید پرداخت نشده و 20 درصد دولت نیز پرداخت نمی شد.


به گفته رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، در سال 93 نیز 11 هزار و 300 میلیارد تومان از خزانه باید برداشت و بین افراد تقسیم شود.


نوبخت تصریح کرد: ما ابتدا به مردم صمیمانه توضیح دادیم که بخشی از یارانه ها را باید به درمان و تولید اختصاص دهیم؛ از مردم درخواست کردیم تلاش کنند زندگی خود را به گونه ای تنظیم کنند که بدون پرداخت یارانه بتوانند امورات خود را بگذرانند تا این رقم به بهداشت و درمان و تولید اختصاص یابد.


وی اظهار کرد: 2 میلیون و 400 هزار نفر از مردم خواسته دولت را تایید کردند و در جهت کمک به دولت از دریافت یارانه گذشتند.


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: تعدادی از 76 میلیون نفر دریافت کننده یارانه را شناسایی کردیم و می دانیم این افراد وضع خوبی ندارند و اگر یارانه هم ندهیم از کمیته امام راحل و سازمان بهزیستی کمک می گیرند.


نوبخت افزود: بخش دیگری از دریافت کنندگان یارانه نیز کارمندان دولت هستند و از حقوق آنان خبر داریم؛ بخشی نیز مردم ثروتمند هستند.


وی تصریح گرد: پایگاه اطلاعاتی ما کامل نیست و تلاش می کنیم پایگاه اطلاعاتی خود را به گونه ای تنظیم کنیم که افراد ثروتمند را شناسایی کنیم. در ارائه سبد کالا به یاد داریم که برخی اظهار نارضایتی کردند که این سبد را دریافت نکردند زیرا شناسایی کاملی انجام نشده بود.


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تاکید کرد: ما نمی توانیم بر اساس اطلاعات نادرست، یارانه مردم را قطع کنیم؛ قرار نیست در یکسال حضور دولت همه کاستی ها به یکباره درست شود از این رو باید با اطلاعات درست این اقدام انجام شود.


نوبخت یادآور شد: 4800 میلیارد تومان برای ارزان کردن بهداشت و درمان هزینه کردیم که از هدفمندی یارانه ها این مبلغ تامین شد.


وی تاکید کرد: قرار نیست مبالغ حاصل از هدفمندی یارانه ها را بین واحد های تولیدی پرداخت کنیم. می خواهیم به صورت تسهیلات ارزانقیمت این رقم را بپردازیم و ما به التفاوت سود را نیز دولت پرداخت می کند.
**اشتغال فارغ التحصیلان


رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ادامه داد: همچنین ما 1000 میلیارد تومان نیز برای اشتغال فارغ التحصیلان و جوانان در نظر گرفتیم و 4800 میلیارد تومان نیز به بخش بهداشت و درمان اختصاص خواهد یافت.


نوبخت تصریح کرد:رییس جمهوری اجازه ندادند مردم را به دلیل محدود بودن اطلاعات آزار دهیم. امروز ما به اقشار کم درآمد یارانه مضاعف پرداخت می کنیم و تلاش می کنیم در این شرایط سخت رفاه مردم را بیشتر کنیم.
کد N681883