معاون اول رئیس جمهور:

برای پیگیری مفاسد اقتصادی آدرس اشتباه ندهید/باید دید چه کسانی پشت زنجانی بوده اند

دولت

شورای گفتگو می تواند با مروری بر مسائل کلی و فرصت‌ها و تهدیدهای کشور راهگشایی برای دغدغه‌های مشترک نهاد دولت و بخش خصوصی باشد/ اقتصاد در دو چشم انداز کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد توجه دولت است و ما تلاش کردیم تا با کاهش تورم آرامش را به اقتصاد بازگردانیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ما می دانیم فساد کجا بوده پس آدرس اشتباه به ما ندهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اسحاق جهانگیری در چهل‌وسومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به انتخابات اتاق که در ماه آینده برگزار خواهد شد، گفت: این انتخابات رقابتی آزاد است و دولت هیچ دخالتی در آن ندارد و ما از این انتخابات حمایت می کنیم و امیدواریم فعالان بخش خصوصی حضوری باشکوه در این انتخابات داشته باشند.

وی با بیان اینکه بلوغ سیاسی باعث شده تا فعالان بخش خصوصی و دولت در کنار هم قرار گیرند، گفت: شورای گفت‌وگو می‌تواند با مروری بر مسائل کلی و فرصت‌ها و تهدیدهای کشور راه‌گشایی برای دغدغه‌های مشترک نهاد دولت و بخش خصوصی باشد.

وی با بیان اینکه ضرورت تحرک بیشتر حکومت و جامعه در مسیر تحقق سند چشم‌انداز با مشورت و شناسایی موضوعات مختلف وجود دارد، افزود: عدم صحیح و فهم دقیق سوال موجب می‌شود تا راهکار مناسبی به دست نیاید.

جهانگیری با بیان اینکه هر چند با آمار و ارقام آشنایی داشتیم اما نمی‌دانستیم وضع کشور این گونه است، گفت: محدودیت‌های تحریم و نوع سیاست‌های اقتصادی باعث شد تا کشور در این شرایط قرار گیرد، اما ما تلاش کردیم در بخش سیاست خارجی تیمی را مستقر کنیم تا بتواند در مذاکرات با 1+5 موفق‌تر از گذشته باشد به گونه‌ای که توانستیم جلوی روند رو به جلوی تحریم‌ها را بگیریم و تحریم جدیدی وضع نشود، همچنین بخشی از منابعی که ضبط شده بود، آزاد شد؛ هر چند رقم آن چشم‌گیر نیست، اما موفق شدیم تا حدی فضای بین المللی را آرام کنیم.

وی با ابراز امیدواری از اینکه نتایج مذاکرات بهبود خواهد یافت، افزود: اقتصاد در دو چشم‌انداز کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد توجه دولت است و ما تلاش کردیم تا با کاهش تورم آرامش را به اقتصاد بازگردانیم، اما مشکلات نظام بانکی پیچیده و بدهی دولت به پیمانکاران از دغدغه‌های جدی ما بود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به کاهش بهای نفت، گفت: این کاهش با این سرعت دردسر‌ساز است، سال گذشته همین زمان بهای نفت 100 دلار بود اما در حال حاضر ما آن را 40دلار می‌فروشیم که نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

وی افزود: سال 90 درآمد ارزی از منابع نفتی 118 میلیارد دلار بوده که با میزان صادرات آن به 150 میلیارد دلار رسید. اما نتیجه آن رشد منفی 0.6 درصدی بود و میزان اشتغال هم در دهه گذشته در حد صفر است.

جهانگیری افزود: اگر چند میلیون شغل ایجاد شد، در مقابل چند میلیون هم از شغل‌های خود خارج شدند درحالیکه مشکل اصلی ما اشتغال جوانان دهه 60 است که همه دانشگاه رفته و تحصیلکرده هستند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به 2.7 میلیارد دلاری که در اختیار بابک زنجانی قرار دارد، گفت: اگر این پول به کشور برنگردد، این موضوع باعث روسیاهی خواهد شد. ما از روزهای نخست دولت این موضوع را با همت قوه قضاییه دنبال کردیم هر چند ایشان دستگیر شده اما تا این لحظه چیزی عاید ما نشده است و تنها یک مقدار دارایی مختصر از ایشان در داخل کشور ضبط شده که گفته شده به وزارت نفت واگذار می‌شود.

وی گفت: حال باید دید این فرد چگونه در سیستم ورود پیدا کرده و ممکن است افراد دیگری نیز به دنبال این فرد وارد سیستم شوند، باید دست‌های پشت پرده رو شود و دید چه کسانی پشت زنجانی بوده اند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: در خصوص کنترل ارز وضعیت مشکل‌تر است ظرف 18 ماه 22 میلیارد دلار پول از ایران خارج شد پس باید در این زمینه دقت بیشتری شود.

وی با بیان اینکه برای شناسایی مفسدان اقتصادی به ما آدرس اشتباه ندهند، گفت: با هرگونه فساد و رانت برخورد خواهد شد و این موضوع در دست برنامه‌های دولت است.

جهانگیری با بیان اینکه بخش خصوصی باید محور و مدار کشور باشد، گفت: دولت خود را رقیب این بخش نداد، چرا که هدف از تاسیس اتاق بازرگانی رشد اقتصادی و تبادل افکار و عقاید بوده است.

وی با اشاره به رشد 4 درصدی در نیمه اول امسال افزود: به طور جد به دنبال استمرار این رشد هستیم و در این زمینه با کشورهای اطراف نیز به گفت‌وگو نشستیم.

جهانگیری با اشاره به اقتصاد بزرگ روسیه افزود: روس‌ها مکررا از ما خواسته‌اند تا کالاهای خود در بخش کشاورزی را جایگزین کالاهای اروپایی کنیم که باید رفع اشکالات زمینه را مهیا ساخت.

وی همچنین با اشاره به بازار عراق گفت: عدم امنیت در این کشور امتیاز خوبی برای ما است زیرا به لحاظ سیاسی در شرایط خوبی با عراق هستیم و در زمینه ترکمنستان نیز باید بتوانیم میزان تجارت خود را گسترش دهیم.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فاینانس چین گفت: فرصتی پیش آمد تا 10 تا 15 میلیارد دلار فاینانس چین تا سال آینده ایجاد شود و با سفر رئیس جمهور چین به ایران این رقم تا 50 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

جهانگیری همچنین در پاسخ به درخواست وزیر صنعت در مورد احیای جایزه صادراتی خاطرنشان کرد: جایزه صادراتی باید از منابع بودجه داده شود اما اگر دولت چند میلیارد تومان جایزه در نظر بگیرد باید ببنید می‌تواند آن را بپردازد یا خیر اما برای صدور خدمات فنی و مهندسی حتما جایزه خواهیم داد.

کد N679215