عملیات در چند کشور اروپایی برای مقابله با شبه‌نظامیان مظنون

نیروهای امنیتی در کشورهای فرانسه، آلمان و بلژیک عده‌ای از مظنونان شبه‌نظامی را دستگیر کرده‌اند. پلیس بلژیک می‌گوید توانسته است از یک عملیات خونین علیه نیروهای امنیتی این کشور جلوگیری کند. هم‌چنین در پی این عملیات‌ها اروپا به حالت آماده باش درآمده است.

نیروهای امنیتی در کشورهای فرانسه، آلمان و بلژیک عده‌ای از مظنونان شبه‌نظامی را دستگیر کرده‌اند. پلیس بلژیک می‌گوید توانسته است از یک عملیات خونین علیه نیروهای امنیتی این کشور جلوگیری کند. هم‌چنین در پی این عملیات‌ها اروپا به حالت آماده باش درآمده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پلیس فرانسه ۱۲ نفر را در ارتباط با حملات خونین هفته گذشته در پاریس دستگیر کرد. برنارد کازنوو، وزیر کشور فرانسه گفت که بیشتر دستگیرشدگان به علت پیشینه جرایم عمومی برای پلیس شناخته شده بودند.

به گفته منابع قضایی ۸ مرد و ۴ زن در عملیات پلیس در محدوده پاریس بزرگ دستگیر شده‌اند. اتهام بازداشت‌شدگان کمک به مهاجمانی است که هفته گذشته ۱۷ نفر را در پاریس به قتل رساندند.

دو برادر الجزایری‌تبار به نام‌های "شریف و سعید کواشی" متهم هستند که در حمله‌ای خونینی ۱۲ نفر را در دفتر نشریه فکاهی "شارلی ابدو" کشته‌اند.

یک فرانسوی آفریقایی‌تبار به نام "آمدی کولیبالی" نیز در حمله به یک فروشگاه مواد غذایی یهودیان ۴ نفر را کشت. هر ۳ مهاجم مسلح در عملیات پلیس کشته شدند.

عملیات پلیس آلمان در برلین

در رخدادی جداگانه پلیس آلمان دو نفر را دستگیر کرد. این افراد پس از ان دستگیر شدند که ۱۲ خانه متعلق به سلفی‌ها در منطقه "ودینگ" برلین مورد بازرسی قرار گرفت. بنا به گزارش‌ها ۲۵۰ نیروی پلیس در این عملیات شرکت داشته‌ا‌ند.

به گفته دادستانی آلمان این دو نفر متهم به برنامه‌ریزی برای فرستادن جنگجویان به سوریه و تبلیغ برای گروه تروریستی داعش هستند. هنوز هیچ مدرکی در دست نیست که نشان دهد این افراد در نظر داشته‌اند در آلمان نیز به اقدامات تروریستی دست بزنند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، متهمان سال‌هاست که به عنوان بنیادگرایان تندرو برای ماموران امنیتی شناخته شده‌اند. گزارش تصریح می‌کند که این احتمال وجود دارد که برخی از افراد این گروه، تجهیزات نظامی همچون دوربین‌های دید در شب را با خود به سوریه برده باشند.

پیشگیری از "تهاجم خونین" در بلژیک

یک روز پیش از دستگیری‌های فرانسه و آلمان، در جریان یک عملیات ضدتروریستی پلیس بلژیک، دو عضو یک گروه تندرو کشته و یک نفر هم زخمی شد.

به گفته دادستانی کل بلژیک در جریان این عملیات ۱۳ نفر بازداشت شدند. گزارش‌ها تصریح می‌کنند که این افراد به تازگی از سوریه بازگشته‌اند.

به گزارش دویچه وله، مقامات رسمی روز جمعه گفتند که این افراد قصد داشتند در یک عملیات تروریستی به نیروهای پلیس در خیابان و دفاترشان حمله کنند. در عملیات پلیس تعدادی سلاح رزمی، مهمات و لباس پلیس کشف شده است.

پلیس بلژیک می‌افزاید که هسته‌ی اصلی این گروه دستگیر شده‌اند اما ممکن است تعداد متهمان بیش از این باشد.

بر اساس گزارش منابع امنیتی در حدود ۴۵۰ نفر از شهروندان بلژیک برای کمک به شبه‌نظامیان به سوریه سفر کرده‌اند. از این تعداد تاکنون ۱۵۰ نفر بازگشته‌اند.

در مجموع تعداد شهروندان اروپایی حاضر در جنگ سوریه بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر برآورد می‌شود. کشورهای اروپایی نگرانند که این افراد پس از بازگشت به کشورهای خود دست به اقدامات تروریستی بزنند.

انتهای پیام

کد N678417