آغاز تحقیقات دیوان بین‌المللی کیفری درباره جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی

سیاسی

این نخستین گام رسمی توسط دیوان کیفری بین المللی به شمار می‌رود که ممکن است به مطرح شدن اتهاماتی علیه اسرائیلی‌ها و فلسطینیان منجر شود.

دیوان بین‌المللی کیفری، دیروز- جمعه- اعلام کرد تحقیقات اولیه را در مورد جنایات جنگی احتمالی در سرزمین‌های فلسطینی آغاز کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از «رویترز»، دادستان‌ها در دیوان بین‌المللی کیفری اعلام کردند تحقیقات اولیه را در مورد جنایات جنگی احتمالی در فلسطین اشغالی آغاز کرده‌اند.

این نخستین گام رسمی توسط دیوان کیفری بین المللی به شمار می‌رود که ممکن است به مطرح شدن اتهاماتی علیه اسرائیلی‌ها و فلسطینیان منجر شود.

تشکیلات خودگردان فلسطینی در تاریخ یکم ژانویه یک روز پیش از درخواست عضویت در دیوان کیفری بین‌المللی از دادستان‌های این نهاد بین‌المللی درخواست کرد درخصوص جنایاتی که اسرائیل از 13 ژوئن سال 2014 یعنی از آغاز حمله اخیر اسرائیل به نوار غزه مرتکب شده است، تحقیقاتی را انجام دهد.

دفتر دادستانی دیوان بین‌المللی کیفری در بیانیه‌ای اعلام کرد تحقیقاتی کاملا مستقل و بی‌طرفانه را درخصوص جنایات جنگی احتمالی در سرزمین‌های فلسطینی انجام خواهد داد.

این خبر با واکنش رژیم صهیونیستی روبه‌رو شده است. «آویگدور لیبرمن» وزیر خارجه این رژیم تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری مبنی بر آغاز تحقیقات اولیه درباره جنایات جنگی احتمالی نیروهای اسرائیلی علیه فلسطینیان را محکوم و آن را شرم‌آور توصیف کرد.

لیبرمن در بیانیه‌ای ادعا کرد تنها هدف از این تحقیقات اولیه تلاش برای ضربه زدن به حق اسرائیل در دفاع از خود در برابر تروریسم است.

کد N678243