عارف در جمع خبرنگاران:

در شورای مشورتی خاتمی شرکت نمی کنم/روحانی سازوکار رفراندوم را می داند

سیاسی

رئیس بنیاد امید ایرانیان در مورد مطرح شدن موضوع رفراندوم از سوی رئیس جمهور گفت: رئیس دولت حق دارد که نظرش را درباره مسائل مختلف بیان کند و آقای روحانی نیز سازوکار اجرای رفراندوم را به خوبی می‌داند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان در حاشیه همایش اصلاح طلبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ریاست مجلس دهم را شما در دست خواهید گرفت یا خیر؟ گفت: هنوز مشخص نیست که در انتخابات آینده چه کسی پیروز می‌شود، برای ریاست مجلس آینده نیز افرادی که به مجلس راه می‌یابند تصمیم خواهند گرفت. 

محمدرضا عارف در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در دهمین دوره انتخابات این مجلس تا آخر در صحنه باقی خواهی ماند، یا به دستور بزرگان جریان اصلاحات کنار می‌کشید؟ گفت: این یک پیش‌گویی است و باید از همان تحلیلگران این سؤال را بپرسید، اما بنده همیشه در خدمت مردم، انقلاب و نظام بوده و باز هم در هر سنگری که لازم باشد در خدمت خواهیم بود.  

رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین تصریح کرد: هر تصمیمی که به نفع نظام و کشور باشد می‌گیرم و هیچ ابایی از تصمیم خود برای انتخابات مجلس ندارم. 

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که شورای مشورتی خاتمی در انتخابات آتی تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت یا شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان تصریح کرد: همه تشکل‌ها مؤثر هستند و هر کسی در جایگاه خود می‌تواند تأثیر بگذارد، حال همه در عمل نشان خواهند داد که تأثیرگذاری از سوی کدامیک خواهد بود.

عارف درخصوص حضور در شورای مشورتی اصلاح‌طلبان با محوریت خاتمی اعلام کرد: در آن شورا شرکت نمی‌کنم، ما خودمان شورای مشورتی داریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در مورد نطق حاشیه ساز علی مطهری نیز گفت: من از این حادثه تأسف می‌خورم. یک نماینده مجلس باید در چارچوب آیین‌نامه مجلس بتواند حرف‌های خود را بزند و نمایندگان دیگر اگر نقطه‌ نظراتی در مورد آن دارند، طبق قانون پاسخ دهند، چرا که برخورد فیزیکی در شأن مجلس ما نیست.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه عملکرد دولت در رفع حصر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اظهار کرد: دولت باید با همه بخش‌های حاکمیت تعامل داشته باشد و به عنوان مثال در یک فضای صمیمی و از طریق شورای عالی امنیت ملی این مسئله حل شود.

عارف در پاسخ به این پرسش که آیا اصلاً اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است گفت: قطعاً اقداماتی شده است، اما دعا می‌کنیم هر چه سریع‌تر این اقدامات به نتیجه برسد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری بر این اساس که برخی‌ها معتقدند اگر شما سرلیست نباشید بازی اصلاح‌طلبان را به هم می‌زنید، گفت: ما 290 یا 310 سرلیست خواهیم داشت یعنی همه ما سرلیست هستیم.

عارف ادامه داد: انتظارمان از نهاد حکومتی و مجلس شورای اسلامی این است که با درک شرایط روی کار آمدن دولت یازدهم با شرایط منطقه‌ای به برادری و همکاری با دولت بپردازند.

رئیس بنیاد امور ایرانیان در مورد شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیز اظهار کرد: جبهه اصلاحات یکی از اصلی‌ترین جبهه در داخل کشور است، البته اصلاح‌طلبان ادعای انحصارطلبی نمی‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا محکومین در انتخابات می‌توانند شرکت کنند، گفت: ملاک مورد قانون است و هر کسی طبق قانون می‌تواند شرکت کند و کاندیدا شود و کسی نباید مانع کاندیداتور شدن افراد باشد.

وی در مورد تشکیل ستاد انتخاباتی نیز گفت: من مخالف این هستم که ستاد تشکیل شود چرا که وظیفه ما تشویق مردم برای شرکت در انتخابات است و همه گروه‌های سیاسی باید وظیفه خود بداند تا در این انتخابات شرکت کنند و فضا را برای مشارکت حداکثری فراهم سازند.

عارف در مورد اصلاح قانون انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: این مسئله در فضای کارشناسی در حال انجام است و احتمالاً تا آخر امسال طول می‌کشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد مطرح شدن موضوع رفراندوم از سوی رئیس جمهور گفت: رئیس دولت حق دارد که نظرش را درباره مسائل مختلف بیان کند و آقای روحانی نیز سازوکار اجرای رفراندوم را به خوبی می‌داند.