ظریف: باید پیشنهادات تازه و جامع مطرح شود/با موگرینی دیدار می‌کنم

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: به نظر ما امکان رسیدن به توافق کامل وجود داشته و دارد ولی این نیازمند یک تصمیم و اراده سیاسی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در بدو ورود به ژنو در جمع خبرنگاران با اشاره به گفت وگوهای هسته‌ای این دوره گفت: ما در حال حاضر به مرحله‌ای رسیده‌ایم که ضرورت دارد طرف مقابل تصمیمات خود را بگیرد تا بتوانیم از این طریق به سمت جلو به پیش برویم.

ظریف گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده در همه سطوح این اراده را دارد ولی اراده ما مبتنی بر این است که از حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای خود صرف‌نظر نکنیم، چون بر اساس فتوای مقام معظم رهبری هیچ‌گاه دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم از این رو هیچ نگرانی نداریم که به دنیا نشان دهیم برنامه هسته‌ای ما صلح‌آمیز است.

رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: بر اساس برنامه هدف مشترک که سال گذشته در همین شهر ژنو توافق کردیم، ایران باید برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود را داشته باشد اما در این حال نشان دهد که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است و در این جهت، ما همواره اعلام کرده‌ایم این آمادگی را داریم.

ظریف با تاکید بر اینکه این هدف کاملا در دسترس است، افزود: این هدف را در اختیار داریم و می‌توانیم برای اجرای آن برنامه‌ریزی کنیم. فقط برای رسیدن به آن نیاز به اراده سیاسی و تصمیم‌گیری جدی و خطوط قرمزهای بی‌مورد طرف مقابل مخصوصا کشورهای غربی است که نباید مطرح نشود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره ارائه پیشنهادات جدید و جامع در این دوره از مذاکرات گفت: باید پیشنهادات تازه و جامعی مطرح شود و آمادگی این را داریم که همه موضوعات را به نتیجه برسانیم اما باید ببینیم که طرف مقابل چقدر در این‌ باره آمادگی دارد.

بر اساس گزارش واحد مرکزی خبر، ظریف در ادامه در پاسخ به این سوال که نگاه شما به چالش دولت آمریکا با کنگره و همین‌طور تماس‌های اوباما با نتانیاهو در مذاکرات چیست؟ تاکید کرد: ما در مذاکرات هسته‌ای با دولت آمریکا به صورت یک مجموعه برخورد می‌کنیم، بنابراین همراه کردن قسمت‌های مختلف دولت آمریکا و یکپارچه شدن سیاست‌های آن بر عهده قوه مجریه آمریکاست. این نگرانی آنها باید باشد البته ما احساس می‌کنیم که نیاز به یک تصمیم و اراده سیاسی همراه با شجاعت است. تصمیم‌گیری برای حل معضلی که می‌تواند بسیاری از معادلات منطقه را به سمت بهبودی تغییر دهد.

وزیر امور خارجه ایران در پایان با بیان اینکه با نماینده عالی اتحادیه اروپا دیدار می‌کند، گفت: با وزیران خارجه برخی کشورهای اروپایی نیز گفت‌وگو خواهیم کرد که امروز و فردا قطعی خواهد شد.

انتهای پیام

کد N675603