وقتی تیراژ نشریه موهن به 3 میلیون می رسد؛

ماهیگیری از آب گل آلود به سبک غربی/ تکرار و تشدید توهین برای سود بیشتر

سیاسی

عوامل توهین کننده به مقدسات دینی 1.5 میلیارد مسلمان به جای آنکه از ماجرای هفته گذشته پاریس درس عبرت بگیرند، درصدد هستند تا حوادث مرگبار هفته گذشته را تبدیل به عاملی برای افزایش منافع خود کنند.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: شمار جدید مجله موهن شارلی ابدو، نشریه ای که دفتر مرکزی آن در هفته گذشته هدف حمله مردان مسلح قرار گرفت، امروز چهارشنبه 24 دی ماه به روی پیشخوان آمده است. 

نکته عجیب در این رابطه آن است که در صفحه نخست شماره جدید شارلی ابدو بار دیگر تصویری موهن به ساحت حضرت محمد (ص) چاپ شده و از آن عجیب تر اینکه تیراژ شماره جدید بطور عجیبی افزایش یافته است. 

نشریه موهن شارلی ابدو که هفته پیش صحنه حمله افراط‌ گرایان و کشته شدن ۱۰ نفر از کارکنان خود بود، تازه‌ ترین شماره خود را با شمارگانی بسیار بیشتر از تیراژ معمول و تصویری توهین آمیز از پیامبر گرامی اسلام (ص)، برای فروش آماده کرده است .

گفته شده است شارلی ابدو با شمارگان سه میلیون نسخه به فروش خواهد رسید که بسیار بیشتر از شمارگان معمول ۶۰ هزار نسخه‌ ای است.

شماره ۲۴ دی ماه/ ۱۴ ژانویه، کارتونی توهین آمیز از پیامبر گرامی اسلام (ص) را منتشر کرده است که با ردایی سفید، در حالی‌ که اشک می‌ریزد نشان «من شارلی هستم» را در دست دارد.

این نشان در راهپیمایی و تجمعات، و نیز در فضای مجازی تحت هشتگی با همین عنوان، انبوهی از کسانی که در کشورهای مختلف از به اصطلاح آزادی بیان به نوع غربی دفاع کرده و اتحاد خود را با قربانیان حملات پاریس نشان دادند، گرد آورده است.

بالای کارتون توهین آمیز از پیامبر گرامی اسلام (ص) و زیر عنوان «شارلی ابدو» جمله‌ای فرانسوی نوشته شده است به معنی «همه چیز بخشیده شد».

اما انتشار شماره جدید این نشریه با توصیفی که از آن رفت با واکنش های منفی زیادی مواجه شده بطوری که «دانشگاه الازهر» و مفتی مصر در واکنش به آن اعلام کرده اند که اینگونه اقدامات موجب افزایش موج اسلام ستیزی و همچنین افراط گری در غرب می شود. 

مسئولان شارلی ابدو در حالی اقدام به این کار کرده اند که پس از حادثه هفته گذشته پاریس، در آلمان و بلژیک حملاتی علیه نشریاتی که اقدام به بازنشر کاریکاتورهای شارلی ابدو کرده بودند انجام شده و دفتر یک مجله در آلمان به اتش کشیده شد. 

به گزارش مهر، با وجود اینکه پس از حملات هفته گذشته اغلب شخصیت های بین المللی این تحرکات را اقدامی غیر انسانی خوانده اند اما براین امر نیز تاکید شده که اقداماتی همانند چاپ و انتشار تصاویری که به مقدسات دینی ادیان مختلف توهین می کنند یکی از عوامل اصلی رشد افراط گرایی دینی در جوامع غربی است. 

اما نکته مهم در انتشار شماره جدید نشریه موهن فرانسوی، توسل به تهدید و نفرت افکنی برای فروش بیشتر است، به طوری که سرکردگان این نشریه با استفاده ابزاری از وقایع اخیر تیراژ را 50 برابر افزایش داده اند.