حضور آنگلا مرکل در تجمع مسلمانان در برلین

سیاسی

در برلین مراسمی برای بزرگداشت قربانیان حملات فرانسه با حضور رئیس جمهور و صدراعظم آلمان و نمایندگان ادیان مختلف برگزار شد. شورای مرکزی مسلمانان و جامعه ترک‌های آلمان مبتکر این مراسم بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به دعوت برخی انجمن‌های مسلمانان آلمان در روز سه‌شنبه مراسمی در برابر دروازه تاریخی براندنبورگ شهر برلین با حضور یوآخیم گائوک، رئیس جمهور و آنگلا مرکل‌، صدراعظم آلمان برگزارشد.

در این گردهمایی برخی اعضای دولت آلمان، نمایندگان احزاب و ادیان مختلف همراه با شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی سرشناس نیز حضور داشتند. این مراسم با اهدای دسته‌گلی در برابر سفارت فرانسه به یاد قربانیان حملات اخیر در پاریس آغاز شد. شعار مراسم "ایستادگی در کنار هم" بود.

آیمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان در سخنان خود با بازماندگان قربانیان این ترورها ابراز همدردی کرد و گفت که تروریست‌ها پیروز نشده‌اند و در آینده نیز پیروز نخواهند شد. رئیس شورای مرکزی مسلمانان با اشاره به شارلی ابدو با صراحت بر آزادی رسانه‌ها ‌تاکید کرد.

به گزارش دویچه‌وله ،رئیس شورای مرکزی مسلمانان آلمان در سخنان خود از پلیس برای دفاع از حقوق اولیه و امنیت یک جامعه باز سپاس‌گذاری کرد و گفت که «ترور بزرگ‌ترین توهین به مقدسات است.» او سپس به پلیس مسلمانی که در ترور شارلی ابدو کشته شد و هم‌چنین یکی از کارکنان مسلمان سوپرمارکت یهودی که هدف گروگان‌گیر در پاریس قرار گرفت، اشاره کرد.

او گفت که تروریست‌ها با اعمال‌شان به اسلام خیانت کرده و پرنسیب‌های ‌آن را لجن‌مال کرده‌اند. او در ادامه گفت: «ما اجازه نمی‌دهیم از اعتقادات مذهبی ما سوءاستفاده شود.» او با این جمله سخنانش را به پایان برد: «ما همه آلمان هستیم.»

یوآخیم گائوک، رئیس جمهوری آلمان نیز حوادث خونین پاریس را "حمله به آزادی قلم و جامعه کثرت‌گرا و حق حیات" نامید. او گفت که این ترورها نشان دادند که "جامعه باز" چقدر ارزشمند است و موجب شدند که ما دوباره در اینباره تامل کنیم. او هم‌چنین تاکید کرد که تروریست‌ها می‌خواستند که جامعه را دچار انشقاق کنند، اما به نتیجه‌ای، درست عکس آن رسیدند.

رئیس جمهوری آلمان گفت که دنیا به هم نزدیک تر می‌شود زیرا حقوق بشر تنها فرانسوی یا آلمانی یا اروپایی نیست، بلکه جهانی است. او از انجمن‌های مسلمانان و همه مسلمانانی که مبتکر این مراسم بودند قدردانی کرد: «این یک اقدام میهن‌پرستانه برای کشوری است که به ما تعلق دارد.»

او در بخش دیگری از سخنان گفت که آلمان با حضور مهاجران به کشوری پرتنوع به لحاظ مذهبی، فرهنگی و فکری شده است و این از نقاط قوت یک جامعه باز است. گائوک در عین حال هشدار داد که نباید فراموش کرد که بحران خاورمیانه آلمان را نیز تحت تاثیر قرار داده و بر خارجی ستیزی، تمایلات افراطی نیز افزوده شده و تفاوت میان مهاجران و آلمانی‌ها، هم‌چنین میان مهاجران از کشورهای مختلف برطرف نشده است.

گائوک نیز در پایان سخنانش گفت: «ما همه آلمان هستیم.»

انتهای پیام

کد N674510