روحانی: برای پیشرفت کشور باید تحریم را بشکنیم

حسن روحانی, سفر استانی به بوشهر

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه برای پیشرفت کشور راهی جز شکستن تحریم ها نداریم، گفت: در کنار آن باید دستاوردها، استقلال و حیثتمان را حفظ کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی سه شنبه شب در ادامه برنامه های خود در سفر استانی به بوشهر در دیدار علما، ایثارگران و نخبگان این استان افزود: بدانید افرادی که امروز در مذاکرات سیاست خارجی و هسته ای کشورمان با دنیا مذاکره می کنند منافع ملی را درک کرده و چارچوب سیاست را می دادند و به استقلال کشور احترام می گذارند.

وی در ادامه درباره مسایلی که علیه دولت مطرح می شود، گفت: آن قدر ایرادهای نیش دار مطرح نکنید؛ به یکدیگر احترام بگذاریم و در بحث کردن تصور نکنید فقط ما می دانیم بلکه همه می دانند.

وی گفت: البته معتقد نیستم کسی که نقد دارد نگوید، بلکه باید محترمانه نقد کنیم و راه حل بهتر ارائه دهیم. اما بدانیم شرایط کنونی ما خاص است و آن را مد نظر قرار دهیم.

روحانی افزود: گوش دولت برای شنیدن مشکلات شنواست و مشکلات را پیگیری خواهد کرد.

رییس جمهوری ادامه داد: ما در برابر 6 قدرت جهان سخن می گوییم و مذاکره می کنیم که کار آسانی نیست.

وی با بیان اینکه به آینده کاملا امیدوارم، تاکید کرد که از این مشکلات با همفکری، همدلی و وحدت و دست به دست به هم دادن عبور می کنیم.

**با درآمدهای نفتی نمی توان کشور را اداره کرد

روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه تنها با درآمدهای نفتی نمی توان کشور را اداره کرد، گفت: باید منابع درآمدی ما متعدد باشد؛ نمی توان به یک منبع متکی بود؛ باید با همسایگان و تولیدکنندگان متحد باشیم تا مشکلات را حل کنیم.

وی به برخی توطئه ها از جمله تلاش برای کاهش بهای نفت اشاره کرد و گفت: با فکر و برنامه می توان این توطئه ها را خنثی کرد؛ باید یاد بگیریم که تهدیدها را به فرصت ها تبدیل کنیم.

رییس جمهوری با یادآوری ماجرای صلح حدیبیه و اثرات صلح، گذشت و عفو در رساندن پیام اسلام از سوی پیامبر اکرم(ص) افزود: معنای تدبیر آن است که باید به فکر فردا و آینده بوده و با یکدیگر برادر و دوست باشیم.

وی تاکید کرد: رقابت های حزبی و تضارب آرا در کشور هیچ اشکالی ندارد اما باید برای منافع ملی از منافع حزبی و گروهی گذشت.

روحانی گفت: باید به یاد داشته باشیم که زیر چتر یک قانون اساسی هستیم و منافع بلندمدت ما یکی بوده و باید ادامه دهنده راه امام(ره) باشیم.

وی افزود: نباید فداکاری های بزرگان و منافع کشور را از یاد برد و با تمرکز روی مسایل جزیی، مسایل بزرگتر و اهداف بلندتر را به حاشیه راند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه دنیای امروز دنیای رقابت است، گفت: با داشتن ملتی با استعداد، فداکار، بزرگ و با سابقه تمدنی، نباید روی مسایل ناچیز متمرکز شویم.** باید حداکثر بهره برداری را از منابع و امکانات خود داشته باشیم

رییس جمهوری در ادامه به خاطراتی از دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: بوشهر و دلاوری های این سرزمین هیچ گاه از یاد ما نخواهد رفت زیرا بوشهر از دیرباز سرزمین مبارزه علیه استعمارگران و بدخواهان بوده است.

وی به چگونگی حراست از صادرات نفت در دوران دفاع مقدس و فداکاری هایی که در این خصوص انجام شد اشاره کرد و افزود: در دفاع مقدس ما تنها بودیم و در مقابل عمده کشورهای دنیا پشتیبان دشمنان ما بودند؛ اما وقتی جوانان ایثارگر و ملت به صورت متحد با امام(ره) دست به دست یکدیگر دادند و یکپارچه شدند و تفکر، علم، دانش و ایثار را کنار هم قرار دادند، توانستند در برابر جهانی از دشمن، پیروز شوند.

روحانی خاطرنشان کرد: دلیل پیروزی بر دشمن ناشی از یکصدایی همه امت و جناح ها بود و همه زیر پرچم یک کشور و تحت فرمان رهبری، با ایمان و ایثار در میدان مبارزه حاضر شدیم و بر دشمن غلبه کردیم.

رییس جمهوری سپس با ابراز تأسف از برخی مشکلات در استان بوشهر با وجود استعداد و ظرفیت فراوان و برخورداری از تاریخ درخشان، خواستار تبدیل شدن استعدادهای بالقوه استان به بالفعل شد و گفت: در این راه نیازمند حضور علما، بزرگان، روحانیون، دانشگاهیان، کارآفرینان و سرمایه گذاران در عرصه هستیم.

وی با بیان اینکه باید با بهره گیری از علم و دانش، باید حداکثر بهره برداری را از منابع و امکانات خود با هدف ایجاد ارزش افزوده داشته باشیم، گفت: باید بندرگاه های استان بوشهر را بیش از پیش توسعه دهیم و از سواحل این استان مرزی به خوبی استفاده کنیم.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی بر لزوم توجه بیشتر به صنعت گردشگری در این استان اشاره کرد و گفت :چرا مردم ما باید به کشورهای خارجی و همسایه سفر کنند در حالی که کشورمان از پتانسیل بسیار بالایی در زمینه گردشگری برخوردار است.

وی همچنین از استاندار و مسئولان استان بوشهر خواست با پیگیری وعده های داده شده در استان، زمینه رفع مشکلات و تحقق برنامه ها را فراهم کنند.

پیش از سخنان رییس جمهوری، آیت الله صفایی بوشهری امام جمعه بوشهر با یادآوری به دغدغه ها و درخواست های مردم استان، خواستار اهتمام بیشتر دولت به حوزه علم، فناوری و فرهنگ شد.

همچنین چند تن از نمایندگان ایثارگران و نخبگان استان بوشهر نیز درخواست های خود را برای توجه بیشتر دولت به جامعه ایثارگران، حمایت از تخصیص بودجه ای برای حفاظت از بافت قدیم شهر و موسیقی محلی، احداث موزه علم و فناوری، ارایه تسهیلات به کشاورزان و اشتغال زایی مطرح کردند.
کد N674226