آیا روزنامه جمهوریت نسخه ترکی شارلی ابدو را منتشر می کند؟

سیاسی

روزنامه جمهوریت ترکیه جزو دو روزنامه ای است که اجازه یافته اند نسخه مجله فکاهی فرانسوی را برای روز چهارشنبه به زبان خود منتشر کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نوشته روزنامه لیبراسیون فرانسه، مجله فکاهی «شارلی ابدو» قرار است شماره روز چهارشنبه (بیست و چهارم دی) خود را با یک میلیون نسخه راهی بازار کند. این مجله که هفته گذشته شاهد حمله ای مسلحانه بود، قصد دارد در پاسخ به این اقدام کاریکاتور پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) را نیز در صفحه نخست خود منتشر کند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از صفحه توییتر این مجله اعلام کرد قرار است در نسخه فردا یک کاریکاتور جدید از پیامبر اسلام در حالی که نسخه ای از این مجله در دست دارد و اشک می ریزد با تیتر «همه بخشیده شدند» منتشر شود. اما نکته ای که رسانه های ترکیه را به خود مشغول کرده، انتشار این نسخه از نشریه مذکور توسط روزنامه جمهوریت است.

«الکساندرا شوارتزبرود» خبرنگار لیبراسیون گفته است از بین روزنامه هایی که تقاضای چاپ این نسخه را دادند تنها روزنامه های جمهوریت ترکیه و «ایل فاتو» ایتالیا مجوز انتشار را دریافت کرده اند. کارشناسان رسانه های ترک بر این باورند که چنین اقدامی عملی نیست.

آنها بر این باورند که در صورت انتشار این نسخه موهن توسط جمهوریت، مسئولان این روزنامه به دلیل نقض قوانین ترکیه تحت پیگرد قرار می گیرند. طبق ماده 216 قانون مطبوعات ترکیه هر گونه اقدام برای تحریک دشمنی و تحقیر ارزش های دینی مردم پیگرد قضایی دارد.