محمود عباس در ترکیه: اسرائیل مصمم است هویت قدس را تغییر دهد/انتقاد اردوغان از نتانیاهو

اردوغان

رئیس‌جمهوری ترکیه به شدت از حضور نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در راهپیمایی پاریس در محکومیت حمله اخیر به پایتخت فرانسه انتقاد و ناخرسندی خود را نسبت به معیارهای دوگانه کشورهای غربی در قبال تعامل با مسائل تروریستی و ربط دادن آن به مسلمانان ابراز کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در آنکارا در اشاره به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: چگونه ممکن است که مردی که 2500 تن را در غزه از طریق تروریسم دولتی به قتل رسانده است دست خود را در پاریس تکان دهد گویی که مردم با اشتیاق بسیار خواهان این بودند که او این کار را انجام دهد. چگونه جسارت رفتن به پاریس را به خود داده است. او اول باید در مورد کودکان و زنانی که آنها را به قتل رسانده است، صحبت کند.

وی تاکید کرد: شورای امنیت به مسوولیت‌هایی که در مقابل عربده‌کشی‌های اسرائیل برعهده دارد عمل نمی‌کند و شورای امنیت از عمل به مسوولیت‌های خود در قبال تعدادی از بحران‌ها طفره می‌رود.

رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه باید اشغالگری‌های اسرائیل در سریعترین زمان ممکن متوقف شود، خاطرنشان کرد: بزرگترین آرزوی ترک‌ها این است که کشور مستقل فلسطین در مرزهای 1967 با پایتختی قدس شرقی تشکیل شود.

وی همچنین از معیارهای دوگانه کشورهای غربی انتقاد کرده و عنوان داشت: ما مسلمانان به هیچ‌وجه در کنار تروریسم نبوده‌ایم و در کشتارهای دسته‌جمعی مشارکت نکرده‌ایم. نژادپرستی و اظهارات انزجارآمیز و اسلام‌هراسی در پشت این کشته‌ها قرار دارد.

اردوغان در مورد سناریو و بازی‌ای که علیه جهان اسلام صورت می‌گیرد، سخن گفته و بر لزوم آگاهی نسبت به این امر تاکید کرد.

وی افزود: حملاتی که به کشته شدن 17 تن در فرانسه انجامید، شکست و ناکامی نیروهای امنیتی فرانسه است چراکه افراد مظنون اخیراً در حبس بودند.

اردوغان گفت: شهروندان فرانسوی دست به چنین کشتارهایی می‌زنند و این مسلمانان هستند که بهای این امر را می‌پردازند. این مساله مفاهیم عمیقی را به همراه دارد. آیا دستگاه اطلاعات آنها کسانی که از زندان خارج می‌شود، زیر نظر قرار نمی‌دهد؟

در همین حال محمود عباس در این کنفرانس خبری خاطرنشان کرد: اسرائیل یک طرح سیستم‌مندی را برای تغییر هویت قدس دنبال می‌کند تا درگیری‌های سیاسی را به درگیری‌های دینی تبدیل کند.

وی افزود: دولت اسرائیل مصمم است تا هویت قدس را تغییر دهد و این کار را از طریق اعمال فشار بر مردم انجام می‌دهد.

عباس با هشدار نسبت به طرح‌ها برای تغییر اوضاع کنونی در قدس نسبت به اینکه درگیری‌های سیاسی میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها به درگیری دینی تبدیل شود که منطقه را به خشونتی بکشاند که عاقبت خوبی ندارد، هشدار داد.

انتهای پیام

کد N672799