با هدف عادی سازی روابط؛

معاون وزیر خارجه آمریکا عازم کوبا می‌شود

آمریکا اعلام کرد معاون وزیر خارجه این کشور با هدف عادی‌سازی رابطه با کوبا به هاوانا سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، "روبرتا جیکوبسن" دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور آمریکای لاتین به هاوانا سفر خواهد کرد.

موضوع این سفر دو جانبه پیشتر مسئله مهاجرت عنوان شده بود اما اکنون عادی‌سازی روابط دو کشور بعد از پنجاه سال دشمنی موضوع اصلی خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید برنامه دقیق سفر و گفتگوها هنوز تعیین نشده است اما برقراری مجدد روابط دیپلماتیک و موضوعاتی مثل بازگشایی رسمی سفارت‌خانه‌های دو طرف را شامل خواهد شد.

جن ساکی در کنفرانس خبری روز پنجشنبه در واشنگتن، از پاسخ صریح به پرسش‌های خبرنگاران درباره وضعیت حقوق بشر در کوبا و آزادی زندانیان سیاسی طفره رفت و تنها به ذکر این موضوع بسنده کرد که خانم جیکوبسن، هدایت مذاکرات را به عهده خواهد داشت.

همزمان کوبا روز پنجشنبه دست کم ۱۴ مخالف سیاسی خود را آزاد کرد؛ حرکتی که به گفته فعالان حقوق بشر بخشی از توافق هاوانا-واشنگتن برای آزادی ۵۳ زندانی سیاسی این کشور بوده است.

از ماه دسامبر که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و رائول کاسترو، رهبر کوبا از آغاز روند عادی سازی روابط دو کشور خبر دادند ده‌ها فعال حقوق بشر در هاوانا بازداشت شده و برخی از آنها آزاد شده‌اند.

مقامات آمریکایی سه هفته پیش از موافقت کوبا برای آزادی این زندانیان خبر دادند. هاوانا اعلام کرد این زندانیان به صورت "یک جانبه" آزاد خواهند شد اما از آن زمان نه دولت آمریکا و نه هاوانا رسما درباره آزاد شده ها و هویت آنها صحبت نکرده اند.

آمریکا در سال ۱۹۶۱ روابط دیپلماتیک خود را با حکومت کونیستی کوبا قطع کرد و سفر خانم جیکوبسن در روزهای 21 و 22 ژانویه (اول و دوم بهمن ماه) به هاوانا، نخستین سفر یک مقام عالی‌رتبه وزارت خارجه آمریکا به کوبا در سه دهه اخیر محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N666162