۲
كریمی در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح كرد:

رویکردهای روسیه در قبال خاورمیانه جدی و محكم نیست

  • ۷بازدید
  • ۲ رای
  • ۰ دیدگاه

نگاه روسیه به غرب و موسسات اروپایی است و باید گفت به دلیل این‌كه ورود روسیه به آنجا با مشكل مواجه شده است، چاره‌ای جز روی آوردن به سمت آسیا ندارد.

رئیس گروه اروپا دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه در ارتباط با رویکردهای منطقه‌ای روسیه گفت که فعالیت روسیه در قبال آسیا و خاورمیانه جدی نیست و نگاه این كشور بعد از ۶۰- ۷۰ سال به سمت موسسات اروپایی و غرب است.

سید وحید كریمی با اشاره به نشست مسكو كه با هدف برقراری صلح در سوریه برگزار خواهد شد، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تاکید کرد: اگر سخنان و مواضع مسئولان روسیه را از ۱۴ سال پیش تاكنون بررسی كنیم، به این مطلب پی می‌بریم كه روس‌ها تمایلاتی مبنی بر ارتباط با غرب و اروپا هرچند به صورت غیر مشهود دارند و به نوعی یك جذابیتی از غرب در آنها وجود دارد.

وی ادامه داد: روسیه به نوعی به تونی بلر كه نماینده گروه چهار جانبه سازش خاورمیانه است، رای داد كه باید گفت كه این مساله خیلی درست و برازنده روس‌ها و كشورشان نبود و باید توجه داشت چطور روسیه می‌خواهد به سوریه و اوضاع آن كمك كند در حالی كه نماینده‌ای را (تونی بلر) انتخاب می كند كه سیاست و حالش معلوم نیست؟

كریمی با اشاره به اقدام‌های روسیه در مساله موشك‌های اس- ۳۰۰ و بحث نیروگاه بوشهر تصریح كرد: نگاه روسیه به غرب و موسسات اروپایی است و باید گفت به دلیل اینكه ورود روسیه به آنجا با مشكل مواجه شده است چاره‌ای جز روی آوردن به سمت آسیا ندارد و حتی در آمریكای لاتین هم جایگاهی ندارد چراكه كوبا هم از دستانشان در آمد. بنابراین اروپایی‌ها معتقدند كه روسیه دیگر در جهان نمی‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و فقط در منطقه خود می‌تواند عرض اندام كند.

وی تاکید كرد: پوتین در روسیه یك دیكتاتوری به وجود آورد و سیستم‌سازی نكرد و از همین رو آمریكایی‌ها با آنها وارد بازی سیاسی و بین‌المللی نشدند و باید گفت نمی‌شود به روس‌ها اعتماد كرد به عبارتی آنها سابقه خوبی در تكمیل نیروگاه بوشهر و مباحث دیگر نداشته‌اند بنابراین روسیه حیات و ممات خود را در غرب می‌بیند.

رئیس گروه اروپا دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه در پایان با اشاره به بحران اوكراین افزود: روسیه در موضوع ارسال گاز به اروپا با علم به اینكه ایران توانایی این امر را دارد، پیشنهادی در این‌باره ارائه نمی‌كند و باید گفت كه روسیه یك متحد قابل اعتماد نخواهد بود تا جایی كه اروپایی‌ها می‌گویند مسائل اوكراین مشكلات جدی را برای روسیه به بار خواهد آورد.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.