ظریف:

تغییرات سنا تاثیری بر رویکردتهران درمذاکرات ندارد

سیاست خارجی

گاه تمام این مذاکرات روی یک کلمه متوقف می‌شود/من معتقد بودم همیشه احتمال رسیدن به توافق در فاصله کوتاهی وجود دارد؛‌ همچنان که فکر می‌کنم حتی سال گذشته هم امکان حصول توافق وجود داشت

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اگر طرف مقابل دنبال بهانه‌جویی نباشد و نخواهد به یک روشی، کار را طولانی کند امکان رسیدن به تفاهم وجود دارد،‌ تصریح کرد: من همیشه معتقد بودم احتمال رسیدن به توافق در فاصله کوتاهی وجود دارد.

به گزار‌ش ایلنا به نقل از خانه ملت، محمدجواد ظریف درباره گزارش رسانه‌ها پیرامون توافقات حاصل شده میان تهران و 1+5 مبنی بر خارج شدن اورانیوم غنی‌شده از ایران، گفت: تمام اینها خبرسازی و شایعه‌پراکنی است و هیچ مبنایی ندارد.

وی بیان کرد: مذاکرات ادامه دارد و تا زمانی که به پایان نرسد، معلوم نمی‌شود چه موضوعاتی مورد توافق قرار گرفته و چه موضوعاتی مورد توافق قرار نگرفته است.

وزیر امور خارجه درباره تاثیر گزارش‌های اینچنینی برخی رسانه‌ها گفت: این اظهارنظرها فقط موضوعات را پیچیده‌تر می‌کند.

ظریف همچنین در پاسخ به این سوال که آیا کمتر از 6 ماه نیز امکان توافق وجود دارد، توضیح داد: من معتقد بودم همیشه احتمال رسیدن به توافق در فاصله کوتاهی وجود دارد؛‌ همچنان که فکر می‌کنم حتی سال گذشته هم امکان حصول توافق وجود داشت زیرا برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است و اگر طرف مقابل دنبال بهانه جویی نباشد و نخواهد به یک روشی، کار را طولانی کند امکان رسیدن به تفاهم وجود دارد.

وی با بیان اینکه چارچوب تفاهم مشخص است، در این خصوص که آیا می‌توان در 4 ماه به یک توافق سیاسی رسید، گفت: ممکن است بشود یا نشود. دوستان در سطح معاونین مذاکره کردند؛ در این یک ماه و نیم کارهایی شده ولی تا تمام نشود، نمی‌توان چیزی گفت. در پایان مذاکرات است که معلوم می‌شود توافق می‌تواند صورت بگیرد یا خیر. گاه تمام این مذاکرات روی یک کلمه متوقف می‌شود.

وزیر امور خارجه همچنین درباره تغییر کنگره امریکا و تاثیر آن بر امکان رسیدن به توافق بیان کرد: این تغییر برای ما تاثیری ندارد.

کد N664398