شل بابت نشت نفت ۸۴ میلیون دلار به اهالی دلتای نیجر می پردازد

سیاسی

شرکت رویال داچ شل با پرداخت ۸۴ میلیون دلار غرامت برای حل و فصل یک دعوا با اهالی ناحیه بودو در دلتای نیجر به خاطر دو نشت عمده نفتی موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، وکلای ۱۵ هزار و ۶۰۰ ماهیگیر اهل نیجریه می گویند که موکلان آنها هر کدام ۳۳۰۰ دلار برای خسارات ناشی از نشت نفت دریافت خواهند کرد.

۳۰ میلیون دلار دیگر برای اهالی بودو، که به گفته شرکت وکالت حقوقی "لی دی" (Leigh Day) "در اثر دو نشت عظیم نفت در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ خسارت زیادی دید" باقی می ماند.

به گفته آنها این دو مورد نشت نفت به هزاران هکتار جنگل مردابی در جنوب نیجریه آسیب رساند.

پرداخت این غرامت برای حل و فصل دعوا با ساکنان ناحیه را شرکت اس پی دی سی زیر مجموعه شل اعلام کرد.

موتیو سانمونو مدیر این شرکت گفت: ما از ابتدا مسئولیت دو نشت قابل تاسف در جریان عملیات نفتی در بودو را پذیرفتیم.

شل می گوید که در هر دو مورد ایراد در لوله های انتقال نفت باعث حادثه شد.

با این حال این شرکت معتقد است که ابعاد گسترده آلودگی محیطی در این ناحیه همچنین ناشی از معضل دزدی نفت و پالایش غیرقانونی است.

این شرکت همچنین گفت که تلاش های قبلی برای حل و فصل مشکل با جامعه بومی به دلیل اختلاف های درونی در این جامعه بی نتیجه ماند.

این اولین بار است که پس از نشت نفت در نیجریه به هزاران نفر که از آن زیان دیده اند غرامت پرداخت می شود.

به گفته این شرکت توافق جاری به یک نبرد حقوقی سه ساله پایان می دهد.

شرکت لی دی همچنین گفت که شل قول داده است نهر بودو را در چند ماه آینده پاکسازی کند.

مارتین دی وکیل این شرکت که نمایندگی شاکیان را به عهده داشته گفت عمیقا مایه تاسف است که شش سال طول کشید تا شل این پرونده را جدی بگیرد و ابعاد واقعی خسارات ناشی از نشت نفت به محیط زیست و کسانی که برای امرار معاش به طبیعت آنجا اتکا دارند را تشخیص دهد.

عفو بین الملل در گزارشی درباره عواقب این دو مورد نشت در بودو، شهری در منطقه اوگونیلاند، گفت که سردرد و مشکلات بینایی برای مردم منطقه از آثار آن بوده است.

براساس آن گزارش قیمت ماهی که از غذاهای محلی است به ده برابر هم رسید و بسیاری از ماهیگیران مجبور شدند برای امرار معاش به کارهای دیگر رو آورند.

یک مطالعه دیگر توسط سازمان ملل گفت که منابع آب آشامیدنی محل آلوده شده است.

هر دو مورد نشت در یک خط لوله تحت مدیریت شل موسوم به ترانس نیجر روی داد. این خط لوله نفت را از میادین نفتی به ترمینال صادراتی در سواحل دریا در بونی می برد.

روزانه حدود ۱۸۰ هزار بشکه نفت از طریق آن منتقل می شود.