در گفت‌وگوی اختصاصی با ایلنا مطرح شد:

روایت «عمار حکیم» از نحوه شهادت سرداران ایرانی در عراق

سیدعمار حکیم

بعضی از کشورها خیلی ناراحتند از این که جمهوری اسلامی ایران، با این وضوح و روشنی و اقتدار، مشورت‌های جدی خود را به دولت عراق، به ملت عراق، در مبارزه با داعش می‌دهد/قانون اساسی راه حل‌های روشنی برای مشخص شدن تکلیف مناطق مورد مناقشه اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق دارد.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، در گفت‌وگوی اختصاصی با ایلنا، تأکید کرد: برخی از این سرداران شهید و شخصیت‌های برجسته [ایرانی] که [در عراق] به شهادت رسیدند، و فیلم آن هم موجود است، تا لحظه شهادت سلاح به دست نداشتند، ولی مشورت‌ها را به صورت میدانی، به مجاهدین و به نیروهای عراقی می‌دادند.

«سید عمار حکیم» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، در حاشیه سفر روز گذشته خود به شهر قم و دیدار با مراجع تقلید و علمای این شهر، در گفت‌وگویی کوتاه، به سؤالات خبرنگار ایلنا در قم پاسخ داد.

*رسانه‌های غربی اخیرا جنجال رسانه‌ای به پا کردند که 29 تن از نظامیان ایرانی در عراق به شهادت رسیدند (در مقابله با داعش). این درحالی است که هم دولت عراق و هم دولت ایران، حضور نظامیان ایران را به صورت مستقیم تکذیب کرده و گفتند اگر کسی هم بوده، به صورت داوطلب و پس از فتوای آیت‌الله سیستانی در مبارزات با داعش حضور پیدا کرده است. به نظر شما چرا این جنجال رسانه‌ای را به پا کرده و چرا این شایعات را مطرح می‌کنند و هدف‌شان چیست؟ 

بعضی از کشورها خیلی ناراحتند از این که جمهوری اسلامی ایران، با این وضوح و روشنی و اقتدار، مشورت‌های جدی خود را به دولت عراق، به ملت عراق، در مبارزه با داعش می‌دهد و این موجب شده که یک موقعیت معنوی مهمی در میان دل‌های ملت عراق ایجاد بشود و مردم، احترام‌شان به جمهوری اسلامی ایران افزایش پیدا کند. لذا هر ترفندی را که در تضعیف این نقش و بیان این که این‌ها دخالت نظامی می‌کنند و نه مشورت؛ و واقع امر این است که برخی از این سرداران شهید و شخصیت‌های برجسته‌ای که به شهادت رسیدند، و فیلم آن هم موجود است، این‌ها تا لحظه شهادت سلاح به دست نداشتند. ولی این مشورت‌ها را میدانی، به مجاهدین و به نیروهای عراقی می‌دادند و شجاعانه این خدمات را تقدیم کردند و به شهادت رسیدند.

*اگر انشاالله گروهک تروریستی-تکفیری داعش نابود شد، تکلیف مناطق مورد مناقشه اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق به کجا می انجامد؟

قانون اساسی راه حل‌های روشنی برای حل این نوع مشکلات مشخص کرده است.

کد N663318