ابراز نارضایتی آمریکا از برافراشته شدن پرچم تایوان در واشنگتن

آمریکا برافراشته شدن پرچم تایوان برفراز سفارت دوفاکتوی این کشور در واشنگتن را محکوم کرد و گفت: این مساله معاهده بلند مدت میان دو کشور را نقض کرده است.

آمریکا برافراشته شدن پرچم تایوان برفراز سفارت دوفاکتوی این کشور در واشنگتن را محکوم کرد و گفت: این مساله معاهده بلند مدت میان دو کشور را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جن ساکی،‌ سخگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره برافراشته شدن پرچم تایوان در واشنگتن گفت: ما نارضایتی خود را بابت این مساله اعلام می‌کنیم.

آمریکا مدت‌هاست که به سیاست "چین واحد" در قبال تایوان پایبند است و چنین اقداماتی باعث مخدوش شدن روابط بین چین و واشنگتن می‌شود.

در حالیکه واشنگتن یک دفتر نمایندگی در تایپه دارد، تایوان یک سفارت دو فاکتو در واشنگتن دارد که Twin oaks نام دارد و بنایی به غایت لوکس است.

چاینا پست، چاپ تایوان نیز نوشت، پرچم کشور برفراز این ساختمان روز پنجشنبه و پس از 36 سال از زمان تغییر سیاست و رویکرد آمریکا در قبال تایوان برافراشته شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که دولت واشنگتن درباره این اقدام اطلاعی نداشت و افزود: برافراشته شدن پرچم تایوان نقض روابط بین آمریکا، چین و تایوان است. همچنین مقام‌های واشنگتن و تایوان این مساله را مورد بررسی قرار داده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، فرستاده ویژه تایوان در واشنگتن امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، تایپه به مقام‌های آمریکا درباره به اهتزاز درآمدن این پرچم اطلاعی نداده بودند.

برافراشته شدن پرچم تایوان در مراسم سال نوی مسیحی باعث خشم چین شده بود، چون چین تایوان را استانی متعلق به خود می‌داند اگرچه تایوان از 1949 از چین جدا شده و کشور مستقلی است.

انتهای پیام

کد N663212