تصمیمات گازی در جلسه امروز شورای اقتصاد

سیاسی

جلسه شورای اقتصاد عصر سه‌شنبه به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه سه درخواست از سوی وزارت نفت مطرح شد و پس از ارائه توضیحات و توجیهات فنی، اقتصادی و زیست‌محیطی، با این درخواست‌ها موافقت شد.

اصلاح میزان سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی فازهای ۱۷ و ۱۸ از جمله درخواست‌های وزارت نفت در این جلسه بود که قرار است با هدف تولید ۵۶ میلیارد متر مکعب گاز، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی در روز و یک میلیون تن LPG در سال و با سرمایه‌گذاری ۸ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار در برنامه زمان‌بندی مشخص اجرا شود.

دومین درخواست وزارت نفت نیز اصلاح مجوزهای قبلی شورای اقتصاد و تجدید زمان بازپرداخت ۵ طرح بیع متقابل توسعه میادین نفتی و گازی بود که پس از ارائه توضیحات لازم با آن موافقت شد.

طرح تشویقی فرهنگ‌سازی و آموزش همگانی برای مشترکین گاز طبیعی به منظور کاهش سریع مصرف در بخش‌های مسکونی، تجاری، اداری و عمومی در زمستان سال ۹۳ نیز از دیگر درخواست‌های وزارت نفت بود که به تصویب رسید و بر اساس این طرح قرار است با ۵۶ میلیون دلار سرمایه‌گذاری، حدود ۳۶۰ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف گاز‌ طبیعی انجام شود.

همچنین در ادامه این نشست، نماینده وزارت نیرو درخواست این وزارتخانه را در خصوص اجرای سد پارسیان با استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) مطرح کرد که پس از ارائه گزارشی از جزئیات آن، اعضای شورای اقتصاد با آن موافقت کردند.

در این جلسه که وزرای نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیرو، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، وزیر دادگستری گزارشی از برنامه این وزارتخانه برای اجرای بند سوم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در زمینه امنیت اقتصاد، اقتصاد دانش‌بنیان و مبارزه با فساد ارائه کرد.

ساماندهی و تقویت نظام حمایت از مالکیت فکری، تقویت ساز و کارهای حقوقی در جهت ارتقای امنیت اقتصادی در کشور، پیشگیری و تقویت مبارزه با مفاسد و جرایم اقتصادی، قاچاق و اقتصاد غیررسمی و توسعه همکاری‌های بین‌المللی در جهت بهبود شاخص‌های بین‌المللی و ارتقای جایگاه ایران در مبارزه با فساد از جمله اهداف وزارت دادگستری در این برنامه است.

ارائه گزارشی از توازن منطقه‌ای و چشم‌انداز توسعه مناطق و استان‌های کشور از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

کد N662738