آیت‌الله سیستانی غارت شهرهای آزاد شده عراق را حرام اعلام کرد

عراق

مرجع عالیقدر شیعیان در بیانیه‌ای غارت اموال و دارایی شهروندان عراقی در مناطق آزاد شده این کشور را حرام اعلام کرد و از دولت عراق خواست با غارتگران برخورد قاطع کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری سومریه نیوز عراق، آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان در بیانیه‌ای که از دفتر ایشان در نجف صادر شد، در پاسخ به پرسشی درباره مصادره اموال و دارایی شهروندان عراقی و تصرف در آنها در مناطق آزاد شده از اشغال داعش اعلام کرد: مرجعیت دینی عراق مکررا بر حرام بودن تجاوز به دارایی‌های شهروندان عراقی در مناطقی که توسط نیروهای امنیتی و نیروهای داوطلب آزاد شده، تاکید کرده است.

آیت‌الله سیستانی در این بیانیه با اشاره به اینکه استفاده از اموال منقول و غیرمنقول مردم عراق حرام است از دولت عراق خواست با افرادی که به دارایی و حقوق مردم تجاوز می‌کنند، به شدت برخورد کند.

در این بیانیه آمده که آیت‌الله سیستانی از عبدالمهدی کربلایی،نماینده خود و خطیب نماز جمعه شهر کربلا خواسته است تا در خطبه‌های خود بر حرام بودن این مساله تاکید کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: مکررا دوباره تاکید می‌کنیم که دارایی و اموال شهروندان در مناطقی که نیروهای امنیتی عراق از جمله ارتش این کشور و نیروهای داوطلب آزاد کرده‌اند، غنیمت جنگی نیست و استفاده از دارایی‌های منقول و غیرمنقول شهروندان حرام است.

آیت‌الله سیستانی در ادامه تاکید کرد: این مساله پیامدهای بسیار بدی برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز در عراق دارد پس از مردم تقوای الهی پیشه کنید و خود را با دست خود به مهلکه نیندازید.

مهدی کربلایی نیز در خطبه نماز جمعه 22 اوت 2014، تجاوز و سرقت دارایی شهروندان و هتک حرمت آنان را محکوم کرد.

این اقدامات توسط افرادی که خود را به لباس مدافعان کشور درآورده بودند، انجام شد.

کربلایی در این سخنرانی هرگونه اقدامی از این دست را محکوم کرد چراکه دفاع از کشور با تجاوز به حقوق مردم و غارت دارایی‌های آنان بدون توجه به اینکه از چه قوم یا مذهبی هستند، همخوانی ندارد.

کربلایی در این سخنرانی از دستگاه امنیتی عراق خواست به شدت با متجاوزان و سارقان اموال مردم به ویژه آنهایی که خود را در پوشش مدافعان کشور درآورده‌اند، برخورد کند.

انتهای پیام

کد N657934