آیت‌الله مکارم شیرازی:

ماهواره، اینترنت و فضای مجازی، بلای جان جوانان شده است

سیاست داخلی,مکارم شیرازی,حوزه علمیه قم و دولت,حوزه علمیه قم و فضاهای مجازی

باید شرایط زمان و مکان را درنظر داشته باشند و انتظار نداشت همه مشکلات کشور یک شبه برطرف و اصلاح شود. مسئولین نظام باید از حزب و جناح‌بازی کنند.

یکی از مراجع تقلید شیعه در قم، با بیان اینکه دشمن می‌خواهد با ابزار‌های نوین ارتباطی، دنیا را به فساد بکشاند، گفت: مسائل فرهنگی درجامعه شرایط نامطلوبی دارد که دلیل آن هم ماهواره، اینترنت و فضاهای مجازی است که بلای جان جوانان شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار با مشاورین روحانیت استانداران سراسر کشور که در دفتر این مرجع تقلید در قم برگزار شد، ضمن تبریک ماه ربیع‌الاول به یکی از سخنان پیامبر (ص) اشاره و اظهار داشت: پیامبر (ص) می‌فرمایند «در دوران عمر انسان نسیم‌های سعادت می‌ورزد و باید خود را درمعرض آن قرار دهید»؛ بر اساس این سخن پیامبر (ص) باید گفت که بیداری و هوشیاری عنصر مهمی در به سعادت رسیدن انسان‌ها و گرفتار نیامدن در امواج‌ها و طوفان‌ها است و شما نیز باید از این نسیم‌های سعادت استفاده کنید.

وی با بیان اینکه بدانید عنصر جوانی اولین نسیم الهی است که برای انسان‌ها به وزیدن درآمده و باید برای تهذیب نفس، تحصیل علوم و خدمت به کشور از آن استفاده کرد، گفت: انقلاب اسلامی ایران نیز نسیم رحمت الهی برای همه آزادگان بود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه جمهوری اسلامی یکی از این نسیم‌های الهی است که درجامعه ما اتفاق افتاد و موجب سعادت بشر شد، تأکید کرد: باید قدر‌دان این نعمت بزرگ الهی باشیم و ویرانه‌های اخلاقی، اعتقادی و نا‌امیدی را با استفاده از این نسیم رحمت اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه ویرانی‌هایی در زمان‌های گذشته از سوی حکام دست نشانده استعمار گر در ایران به جود آمد که نگذاشتند اثری از تاریخ اسلام باقی بماند، گفت: این حکام جور و دست نشانده استعمار با سرکار آوردن فرقه‌های ضاله، نگذاشتند اثری از اسلام ناب محمدی (ص) باقی بماند و امروزه این ویرانه‌ها باید با وجود، افراد فعال، دلسوز و متدین در حکومت اسلامی در جامعه برطرف شود و البته برای تحقق این امر، دوری مسئولین از اختلاف و جناح بازی لازم است.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه اختلافات بین مسئولین نمی‌گذارد نتیجه مطلوب برای خدمت بدست آید، گفت: مسئولین نظام باید از حزب و جناح بازی و اختلاف دوری کنند؛ زیرا معلوم نیست که این فرصت گرانبهای به وجود آمده تا چه زمانی وجود دارد.

وی با بیان اینکه مشاورین باید مشاورین واقعی باشند نه صرفا تشریفاتی، گفت: باید مشاور نظر دهد و دیگران هم گوش دهند و اجرا کنند وگرنه مشاور وجودنداشته باشد بهتر است؛ البته مشاورین باید شرایط زمان و مکان را درنظر داشته باشند و انتظار نداشته باشند همه مشکلات کشور و جامعه یک شبه برطرف و اصلاح شود.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: روحانیون مشاور استانداران باید با صبر، تحمل و تکیه بر اهل بیت (ع) مشکلات جامعه را برطرف کرده و برای اصلاح جامعه از سستی، تنبلی و تندروی دوری کنند و علاوه بر آن به صورت معقولانه کار‌ها را پیش ببرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مسئله فرهنگی از جمله مسائل مهم مشاورین درجامعه است، گفت: متاسفانه مسائل فرهنگی درجامعه شرایط نامطلوبی دارد که دلیل آن هم ماهواره، اینترنت و فضاهای مجازی است که بلای جان جوانان و عصر ما شده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه دشمن می‌خواهد با ابزار‌های نوین ارتباطی، دنیا را به فساد بکشاند، خاطرنشان کرد: اسلام فرهنگ قوی و نیرومندی دارد و باید از این فرهنگ ضمن بهره بردن برای تعالی فرهنگ جامعه، برای مقابله با اقدامات دشمنان استفاده کرد.

وی در ادامه سخنان خود در خصوص عرصه فرهنگی کشور٬ گفت: برگزاری همایش‌ها فوایدی دارد از جمله اینکه موجب می‌شود برنامه‌ها برای پیشرفت جامعه هماهنگ شود و تجربیات مهم افراد به هم منتقل شود اما باید توجه داشت که همایش‌ها نباید تشریفاتی باشد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه مشاورین روحانیت استانداران کشور باید اهل مطالعه و فیش‌برداری باشند، گفت: مطالعه باعث می‌شود انسان حرف و کلام را فراموش نکند و جلسات را بهتر اداره نماید و در مشاوره دادن بهتر و دقیق‌تر عمل کند.

آیت الله مکارم شیرازی در پایان سخنان خود خطاب به مشاوران روحانی استانداران سراسر کشور، با بیان اینکه باید ازاین فرصت گران‌بهایی که به شما روی آورده، برای پیشرفت و تعالی جامعه استفاده کنید، چرا که فردای قیامت باید پاسخگوی خداوند بود.

کد N654852