محقق داماد: زندگی آرمانی زندگی مبتنی بر اخلاق است

سیاسی

عضو فرهنگستان علوم گفت: ما نباید به زندگی بر پایه شریعت اکتفا کنیم. در واقع زندگی آرمانی زندگی مبتنی بر اخلاق است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد با حضور در همایش پیامبر رحمت و مدارا که صبح امروز در سالن علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: ما نباید به زندگی بر پایه شریعت اکتفا کنیم. زندگی آرمانی زندگی مبتنی بر اخلاق است. زیرا پیامبر (ص) برای مکارم اخلاق مبعوث شد تا بشر آرمانی زندگی کند.

این عضو فرهنگستان علوم ادامه داد: برای رسیدن به آرامش تنها راه این است که زندگی آرمانی و اخلاقی را رعایت کنیم. در زندگی اخلاقی انسان دیگری را می‌پذیرد و پذیرفتن دیگری در زمره اخلاق بسیار مهم است. اما اکنون مشاهده می‌کنیم که انسان دیگری را نمی‌پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: اقوام، مذاهب و همه مکاتب بر این است که انسان دیگری را نمی‌پذیرد. قرآن مجید اخلاق اسلامی را بر محوریت انسان تعریف می‌کند و نکته این است که بشر صفات الهی را تمرین کند و بتواند آن را محقق کند.

محقق داماد اظهار کرد: مهمترین توهین به اسلام این است که به کسی بگوییم تو نمی‌فهمی و من می‌فهمم و این توهین به کرامت بشریت است. حتی این موضوع در رابطه با دین نیز صدق می‌کند زیرا چه اصراری است که بگوییم همه افراد دین ما را داشته باشند.

این عضو فرهنگستان علوم تصریح کرد: امروز یکی از اصول حقوق بشر این است که هر کس هرگونه دوست دارد فکر کند حتی اگر فکرش خطا باشد. ما به پیامبر اسلام (ص) ظلم کردیم و حق او را به درستی ادا نکردیم. ما به پیامبر (ص) ایمان آوردیم زیرا ایشان عین رحمت است. ما باید ساحت مقدس پیامبر (ص) را از انتسابات دروغ بزداییم.

انتهای پیام

کد N653999