گفت‌وگوی اسلام و بودیسم

نواب: مسلمانان و بودائیان برای آینده روشن‌تر تلاش کنند

سازمان فرهنگ و ارتباطات,اسلام,جهان عليه خشونت و افراطی‌گری,اديان

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان این‌که «مسلمانان و بودائیان بیش از یک سوم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند» تاکید کرد که این دو مکتب باید در جهت طراحی برای آینده روشن‌تر تلاش کنند.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان این‌که «مسلمانان و بودائیان بیش از یک سوم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند» تاکید کرد که این دو مکتب باید در جهت طراحی برای آینده روشن‌تر تلاش کنند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب طی سخنانی در نشست گفت‌وگوی اسلام و بودیسم با عنوان «همکاری مسلمانان و بوداییان‌ برای مقابله با خشونت و افراط‌گرایی» با اشاره به سفر سال گذشته هیات ایرانی به سریلانکا، گفت: مناسبات ایران و بودیسم برای همه شما بودائیان روشن است. پادشاهان ایران به گسترش بودیسم در آسیا کمک زیادی کرده‌اند. در رابطه با مناسبات اسلام و بودیسم نیز هم در متون قدیم اسلامی راجع به بودا مطالب زیادی آمده و بودیسم معرفی شده است و هم در تعالیم بودائیان در قرن دهم میلادی از اسلام یاد شده است و اسلام را به طور جامع و کامل معرفی کرده‌اند.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به مشترکات اسلام و بودیسم، گفت: آنچه در اسلام به عنوان جهاد اکبر یعنی جهاد با نفس و خودسازی نام برده می‌شود به دلیل اهمیت بالای آن است که با این عنوان یعنی جهاد اکبر از آن یاد می‌شود. آنچه که بودا به عنوان معارف خودسازی دارد در اسلام نیز وجود دارد.

وی گفت: سابقه روابط اسلام و بودائیان چه در کشورهایی که مسلمانان اکثریت داشته و چه در کشورهایی که بودائیان اکثریت داشته‌اند روشن است و آنچه که امروز مهم است طراحی برای آینده روشن‌تر است.

نواب گفت: مسلمانان و بودائیان بیش از یک سوم جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند، لذا ما دو مکتب باید در جهت طراحی برای آینده روشن‌تر، زندگی در کنار همدیگر و نجات بشریت تلاش کنیم تا زندگی بشر در یک مسیر اخلاقی قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، گفت‌وگوی چندجانبه اسلام و بودیسم، به همت مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها‌ی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با حضور رهبران و اندیشمندان عالیرتبه بودایی از کشورهای سریلانکا، میانمار و تایلند و نیز اندیشمندان مسلمان از ایران‌، با عنوان «همکاری مسلمانان و بوداییان‌ برای مقابله با خشونت و افراط‌گرایی» برگزار شد.

انتهای پیام

کد N650575

خواندنی از سراسر وب