دیدار سفیران گروه آلبا با معاون وزیر خارجه

سفیران کشورهای عضو اتحادیه بولیواری ملت‌های امریکای لاتین (آلبا) در تهران به مناسبت دهمین سال تاسیس این اتحادیه با مجید تخت روانچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجید تخت روانچی در این دیدار بر اهمیت گسترش روابط با کشورهای آمریکای لاتین به ویژه کشورهای دوست و هم‌سو در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روابط عالی سیاسی موجود با کشورهای عضو این اتحادیه، بر وجود ظرفیت‌های فراوان جهت همکاری‌های اقتصادی میان دو طرف تاکید و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش این همکاری‌ها و ارائه کمک‌های فنی و مهندسی با هدف رفع موانع و مشکلات این کشورها اعلام کرد.

او تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حوزه آلبا دارای مواضع مشترکی در زمینه‌های مختلف هستند و با توجه به اهداف مشترک و مورد علاقه ایران و کشورهای عضو گروه آلبا می‌توانیم در چارچوب جنبش غیرمتعهدها همکاری‌های گسترده‌ای را طراحی کنیم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان هم‌چنین با اشاره به تحولات اخیر در روابط کوبا و ایالات متحده آمریکا، اعمال سیاست‌های یک‌جانبه و تحریم‌های اقتصادی علیه کشورها را سیاستی ناکارآمد و غیر موثر ارزیابی کرد و مقاومت پنحاه ساله دولت و ملت کوبا را مورد ستایش قرار داد.

در این دیدار سفیر نیکاراگوآ در تهران به‌عنوان شیخ السفراء گروه کشورهای عضو آلبا، با اشاره به دستاوردهای گروه آلبا در 10 سال گذشته، ابراز امیدواری کرد کشورهای عضو این اتحادیه بتوانند همانند گذشته با حفظ اصول و ارزش‌های مورد توجه، در جهت اتحاد و هم‌گرایی کشورهای آمریکای لاتین گام بردارند.

سفیر ونزوئلا در تهران نیز در این دیدار با اشاره به اعمال فشارهای سیاسی و تحریم‌های اقتصادی دول غربی علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: خوشبختانه شرایط موجود در ایران و توسعه اقتصادی کشور به گونه‌ای است که شکست این رویکرد را به اثبات رسانده است.

سفیر کوبا در تهران نیز از همراهی و حمایت دولت و ملت ایران با دولت و ملت کوبا در سال‌های متمادی قدردانی کرد.

سفیر اکوادور و نماینده سیاسی سفارت بولیوی نیز در این دیدار بر ضرورت گسترش همکاری‌ها تأکید کردند.

اتحادیه بولیواری ملت‌های آمریکای لاتین (آلبا) متشکل از کشورهای ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوآ، اکوادور، بولیوی، دومینیکا، گرنادا، آنتیگوآ باربودا، سنت وینسنت و گرانادینس، سنت لوسیا، سنت کیتس و نویس است.

انتهای پیام

کد N649390