داعش عربستان را امنیتی کرده است

عربستان

روزنامه الاخبار از تداوم تدابیر امنیتی در خیابان‌ها و مناطق مسکونی ریاض پایتخت عربستان خبر داد و افزود: تدابیر امنیتی در این کشور با روی کار آمدن داعش شدت یافته و مساله جدید کیفیت مسلح کردن نیروهای امنیتی است که اخیرا در خیابان‌ها مستقر شده‌اند. مشاهده تفنگ‌ها و مسلسل‌های مکانیزه تبدیل به یک صحنه عادی شده است که شبیه به رخدادهای 2003 تا 2009 یعنی دوره جنگ عربستان علیه القاعده است. همچنین تصویر خودروهای تویوتا که به جدیدترین مسلسل‌های سنگین وزن و زره‌های محافظتی مجهز هستند به این صحنه اضافه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته این روزنامه لبنانی، این تدابیر امنیتی پس از آن در عربستان صورت گرفت پیش از آن نیز تهدیدهای مختلفی از سوی ابومحمد عدنانی، سخنگوی داعش صورت گرفت و درخواست‌های پی در پی از طریق پایگاه اجتماعی جهت شورش علیه نظام آل سعود مطرح شد و برای به پرواز درآوردن بالون‌هایی در آسمان عربستان که لوگوی داعش را با خود به همراه داشتند فراخوان‌هایی صورت گرفت.

وزارت کشور عربستان از بازداشت سه تن که در هدف قرار دادن یک تبعه دانمارکی دست داشتند، خبر داد و اعلام کرد که این افراد وابسته به داعش بوده‌اند. در 22 نوامبر گذشته این تبعه دانمارکی مورد اصابت گلوله در ناحیه شانه و سینه‌اش قرار گرفت.

این دغدغه‌های امنیتی و اقدامات محتاطانه محدود به نهادهای امنیتی در عربستان نمی‌شود بلکه سفارتخانه‌های کشورها به شرکت‌های خود در عربستان سفارش‌هایی مبنی بر اتخاذ اقدامات لازم جهت تضمین امنیت کارکنانشان داده‌اند که از جمله این سفارشات، کاهش ساعات کاری است و اینکه کارمندان دیرهنگام از دفاتر و شرکت‌هایی که از مناطق مسکونی دور هستند خارج نشوند و همچنین تدابیری در محل کار و ادارات اتخاذ شده است. دغدغه امنیتی در عربستان هنوز به حد شمارش معکوس نرسیده است. عملیات امنیتی دنباله‌دار نیز توانسته دستاوردهایی را حاصل کرده و مانع بازداشت یا حملات به مقامات شود اما بیشترین چیزی که "مقامات امنیتی" عربستان از آن هراس داشته و دارند اقدامات غیرسازمان یافته افرادی است که اندیشه گروه‌های تروریستی‌ را در پیش گرفته‌اند که کشور را هدف قرار داده‌اند و همچنان در مرحله "آموزش" از طریق فضای مجازی به سر می‌برند و نیازی به ارتباط با "رهبران" طرح‌های خود ندارند و یا اینکه بخواهند آموزش قابل توجه ببینند.

انتهای پیام

کد N648908