بحرین ناآرام شد/ واکنشها به دستگیری شیخ علی سلمان

بحرین

به دنبال بازداشت دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین توسط رژیم آل خلیفه، عالم برجسته شیعه بحرین و رهبر شیعیان این کشور خواهان آزادی فوری وی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری المیادین، پس از آنکه نیروهای رژیم آل خلیفه علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین، بزرگترین گروه مخالف در این کشور را بازداشت کردند، آیت‌الله عیسی قاسم، عالم برجسته شیعه بحرین و رهبر شیعیان این کشور از مقامات بحرینی خواست تا علی سلمان را در نزدیک‌ترین زمان و ساعت ممکن آزاد کنند.

وی تاکید کرد، بازداشت علی سلمان توسط مقامات بحرینی اهانت بزرگی به مردم این کشور است.

همچنین جمعیت الوفاق بحرین اعلام کرد: هدف قرار دادن علی سلمان ماجراجویی خطرناک و نسنجیده‌ای است که موجب پیچیده شدن اوضاع سیاسی و امنیتی در کشور می‌شود.

جمعیت الوفاق در بیانیه‌ای خواهان آزادی فوری علی سلمان، توقف اقدامات علیه وی و احترام به فعالیت سیاسی شد.

خلیل المرزوق، معاون دبیرکل جمعیت الوفاق نیز تاکید کرد: بازداشت علی سلمان اقدامی بسیار خطرناکی است که تمامی فعالیت‌های سیاسی را در بحرین مورد هدف قرار می‌دهد چراکه علی سلمان رهبر مخالفانی بوده که با اقدامات مسالمت‌آمیز خواهان اصلاحات ملی در بحرین شده‌اند.

المرزوق خواهان آزادی فوری علی سلمان شد و گفت: اتهام‌هایی که به وی درخصوص دعوت به سقوط نظام و تحریک خشونت وارد شده است، اتهام‌هایی واهی و دروغین است.

وی افزود: بازداشت دبیرکل جمعیت الوفاق نشان‌دهنده تلاش‌های مقام‌های بحرینی برای از بین بردن خواسته‌های مشروع مردم این کشور در ایجاد نظام دموکرات و فراگیر برای تمامی بحرینی‌ها است که کرامت، عدالت، برابری و مشارکت را برای آنها به ارمغان بیاورد و به سیاست تبعیض و به حاشیه راندن مقامات دولت پایان دهد.

المرزوق تاکید کرد: مردم بحرین سکوت جهانی در قبال بازداشت علی سلمان را توطئه و چراغ سبزی برای مقابله با هرگونه فعالیت سیاسی در بحرین می‌داند که موجب وخامت اوضاع شده و پیامدهای آن موجب آسیب رسیدن به همگان می‌رسد.

وزارت کشور بحرین نیز در این راستا اعلام کرد که تمامی اقدامات قانونی را جهت ارجاع پرونده علی سلمان به دادستانی کل تکمیل می‌کند.

این وزارتخانه اعلام کرد: اداره کل پژوهش‌ها و امور جنایی علی سلمان را احضار کرده است تا از وی درخصوص اقداماتی که مخالفان قانون است، سوال کند.به دنبال بازداشت دبیرکل جمعیت الوفاق توسط نیروهای رژیم آل خلیفه، جمع کثیری از بحرینی‌ها در شرق و غرب این کشور تظاهرات گسترده‌ای را برگزار کرده و خشم خود را از بازداشت "علی سلمان" ابراز داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه العهد، پس از آنکه نیروهای رژیم آل خلیفه، علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین را بازداشت کردند بحرینی‌ها در شرق و غرب این کشور دست به تظاهرات گسترده‌ای زدند و اعلام کردند ادامه بازداشت علی سلمان تنها تجاوز از خطوط قرمز آن‌ها نیست بلکه موجب کشاندن کشور به سمت پرتگاه می‌شود.

تظاهرکنندگان همچنین تاکید کردند: آزادی دبیرکل جمعیت الوفاق تنها یک خواسته نیست بلکه یک وظیفه و اقدامی واجب و همچنین یک اقدام ملی و دینی است.

تجمع کنندگان که در مناطق مختلف بحرین بازداشت علی سلمان را محکوم کردند اعلام کردند ادامه بازداشت دبیرکل جمعیت الوفاق ادامه جنون نظام آل خلیفه و اقدامات نامناسب مقامات بحرینی است.

همچنین جمعیت خیریه لبنانی‌ها در لندن در اعتراض به بازداشت علی سلمان، بیانیه‌ای را صادر کرده و اعلام کرد: بازداشت دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین اقدامی مخالف قانون آزادی‌ و حقوق بشر و ضربه‌ای به آزادی مردم بحرین است که خواهان ایجاد اصلاحات و اجرای عدالت با روش‌های مسالمت آمیز و حفظ حقوق مردم مظلوم بحرین هستند.

در این بیانیه آمده است: ما از مقامات بحرین می‌خواهیم که هرچه سریعتر علی سلمان را که نماینده مردم بحرین است و روش میانه‌روی و مسالمت آمیزی را در تمامی فعالیت‌های خود برای ایجاد وحدت میان مردم بحرین در پیش گرفته، آزاد کنند.

از سوی دیگر 37 سازمان حقوقی خواهان آزادی فوری و غیر مشروط علی سلمان شدند.

این سازمان‌ها در بیانیه‌ای اعلام کردند: مقامات امنیتی 9 اتهام را به دبیرکل جمعیت الوفاق وارد کرده‌اند و این‌ها اتهام‌هایی هستند که کمیساریای عالی حقوق بشر اعلام کرده بود که حکم‌های صادره براساس آن یک ظلم سیاسی محسوب می‌شود. در حالی که عفو بین‌الملل نیز اعلام کرده بود که این حکم‌ها براساس عدالت دروغین صورت گرفته است.

در این بیانیه تاکید شده است: این شخصیت سیاسی و ملی همواره به اصول مذاکرات و اقدامات مسالمت آمیز دعوت کرده است.

5252

کد N648388