دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا سفارتخانه می‌شود

نیم قرن پس از قطع روابط واشنگتن با کوبا، دفتر هفت‌طبقه هیات آمریکا در ساحل هاوانا به بزرگترین پایگاه دیپلماتیک در این کشور تبدیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دفتر حافظ منافع آمریکا در کوبا قرار است مسوولیت مهمتری را به دوش بکشد و با آغاز اولین دور از مذاکرات رسمی برای بهبود روابط، رسما به سفارتخانه تبدیل شود. دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا امیدوار است که بتواند از طریق این سفارتخانه بر روی مردم این جزیره کمونیست تاثیر بگذارد.

"روبرتا یاکوبسن"، دستیار وزیر خارجه آمریکا در روابط نیمکره غربی قرار است ماه آتی به هاوانا سفر کند و در رابطه با مهاجران به بحث و گفت‌وگو بپردازد. وی اولین مقام عالی‌رتبه آمریکایی است که می‌خواهد پس از چندین دهه به کوبا برود. سفر وی به معنای آغازگر روابط دیپلماتیک کامل با هاوانا است.

گمان می‌رود مذاکرات یاکوبسن طیف وسیعی از موضوعات را شامل شود که از جمله آن گسترش کارمندان در بخش‌های حافظ منافع دو کشور و اجازه سفر دیپلماتیک به پایتخت‌های متبوع بدون اخذ اجازه سفر رسمی خواهد بود. همچنین بخشی از مراسم بازگشایی سفارت، اقدام نمادین اهتزاز پرچم آمریکا است.

"جان کولفیلد،" رئیس دفتر حافظ منافع آمریکا در کوبا بین سال‌های 2011 تا 2014 گفت: بازگشایی سفارت اقدامی نمادین است اما همین نمادها اهمیت بسیاری دارند. این نمادی بسیار زیباست که نشان می‌دهد رئیس‌جمهوری ما به دنبال روابط عادی با کوباست و تلاش می‌کند اختلافات آشکار را بر طرف کند.

دفتر حافظ منافع کوبا که در منطقه آدامز مورگان واشنگتن واقع شده است، نیز قرار است به سفارتخانه تبدیل شود.

انتهای پیام

کد N646729