ناتو امروز رسما به ماموریت‌ نظامی خود در افغانستان پایان می‌دهد

افغانستان,ناتو

پس از 13 سال جنگ که باعث شد افغانستان گرفتار ناآرامی‌های وخیم‌تری شود، ناتو اواخر امروز (یکشنبه) طی مراسمی در کابل رسماً به عملیات نظامی‌اش در افغانستان پایان می‌دهد.

پس از 13 سال جنگ که باعث شد افغانستان گرفتار ناآرامی‌های وخیم‌تری شود، ناتو اواخر امروز (یکشنبه) طی مراسمی در کابل رسماً به عملیات نظامی‌اش در افغانستان پایان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، این مراسم به خاطر خطر حملات طالبان در کابل به صورت محرمانه برنامه‌ریزی شد. کابل در سال‌های اخیر بارها مورد حملات مسلحانه و بمب‌گذاری‌های انتحاری طالبان قرار گرفته است.

اول ژانویه سال 2015 میلادی ماموریت نظامی نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری صلح و امنیت در افغانستان تحت رهبری آمریکا (ایساف) پایان می‌یابد و ماموریت "آموزشی و حمایتی" ناتو جایگزین آن می‌شود.

ایساف از سال 2001 میلادی که ماموریت خود را در افغانستان آغاز کرده، 3485 تن از نیروهای نظامی خود را از دست داده است.

حدود 12 هزار و 500 نیروی خارجی که پس از پایان سال‌جاری میلادی در افغانستان می‌مانند به طور مستقیم در مبارزات شرکت نخواهند کرد اما به ارتش و پلیس افغانستان در مبارزاتشان علیه طالبان کمک خواهند کرد.

هنگامی که در سال 2011 میلادی تعداد نیروهای خارجی به اوج خود رسید، حدود 130 هزار نیرو از 50 کشور عضو ائتلاف نظامی ناتو در افغانستان حضور داشتند.

یکی از مقامات ناتو گفت، ژنرال جان کمپبل، فرمانده نیروهای ایساف مراسم امروز در مقر این نیروها در کابل را مدیریت خواهد کرد.

این در حالی است که به خاطر دلایل امنیتی جزئیات دیگری از این مراسم منتشر نشده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی روز کریسمس خود گفت: در چند روز آتی ماموریت نظامی ما در افغانستان پایان خواهد یافت. طولانی‌ترین جنگ ما به یک پایان مطمئن ختم می‌شود.

مراسم امروز واگذاری نهایی مسوولیت برقراری امنیت به 350 هزار نیروی افغان را تکمیل می‌کند. نیروهای افغان از اواسط سال گذشته میلادی مسوولیت امنیت کشور را به عهده دارند.

انتهای پیام

کد N645967