رئیس دانشگاه الزیتونه تونس:

عوام‌الناس از تفکر تکفیرهای بی‌سواد استقبال کرده‌اند

جريان‌هاي تكفيري

رئیس دانشگاه الزیتونه تونس گفت: متاسفانه تفکر تکفیری‌های بی سواد در میان عوام مردم مورد استقبال قرار گرفته است. مردم دارای افکار افراطی بر اساس رهنمودهای علما عمل نمی‌کنند بلکه از تکفیرهای بی‌سواد تبعیت می‌کنند.

رئیس دانشگاه الزیتونه تونس گفت: متاسفانه تفکر تکفیری‌های بی سواد در میان عوام مردم مورد استقبال قرار گرفته است. مردم دارای افکار افراطی بر اساس رهنمودهای علما عمل نمی‌کنند بلکه از تکفیرهای بی‌سواد تبعیت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، هشام قریسه در نخستین نشست هم اندیشی دانشگاه‌های مهم جهان اسلام گفت: جهان اسلام امروز درگیر تجاوز، جنگ و بدبختی‌های زیادی است. این اوضاع برخاسته از صداهای تکفیری است که البته مساله تازه‌ای هم در جهان اسلام نیست.

قریسه تاکید کرد: اکنون زمان نزدیکی و هم اندیشی و برادری در جهان اسلام است باید دست در دست هم با این پدیده مبارزه کنیم. برای بنده بسیار تاسف‌آور است که مشاهده می‌کنم که غیر مسلمانان با یکدیگر متحد شده‌اند و همکاری می‌کنند ولی ما در جهان اسلام همچنان درگیر تفرقه و جدایی از یکدیگر هستیم.

وی با اشاره به دیدارهایش با علمای کشورهای مصر، تونس، عربستان سعودی، عمان و یمن گفت: همه‌ی این علما متفق‌القولند که باید در میان مسسلمانان دوستی برقرار باشد و با یکدیگر متحد شوند. آنان درگیری‌ها و فتنه انگیزی‌ها را رد کرده و با آن مخالفند.

وی تصریح کرد: تکفیری‌ها دعوت کنندگان به خیر نیستند بلکه در پی ایجاد اختلاف بین امت اسلام و تعمیق آن هستند. اکنون زمان بستن راه بر فتنه گران است. علمای اسلام باید نقش خود را به درستی ایفا کنند و به امت پند و اندر دهند و خود اختلافات را کنار بگذارند و از هر آنچه که به این گروه افراطی کمک می‌کند تا تفکر خود را گسترش دهند جلوگیری کند.

رئیس دانشگاه الزیتونه تونس تاکید کرد: همه‌ی علما از همه‌ی مذاهب اسلامی وظیفه دارند مانع ترویج تفکر این گروه متعصب و تکفیری شوند. تکفیری‌ها نباید توجیهی برای کارهایشان داشته باشند. وقتی در راه خدا اجتماع کنیم و به اسلام چنگ بزنیم و هرگونه گفتار و کردار و رفتاری که موجب فتنه انگیزی می‌شود را کنار بگذاریم و این بهانه‌ها را از آنان بگیریم در این صورت مانع موفقیت تکفیری‌ها برای فتنه انگیزی می‌شویم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: امیدوارم این جلسه هم اندیشی راهی برای تحقق این هدف بزرگ باشد و همه با هم متحد و هم سخن شویم و نسبت به یکدیگر خوش گمان شویم چرا که این مساله تنها راه اجابت این مسیر الهی است.

انتهای پیام

کد N644205