نهاوندیان در گفت‌وگوی ویژه خبری:

رشد اقتصادی حاصل تحقق اقتصاد مقاومتی است

دولت,اقتصاد مقاومتی,محمد نهاوندیان

مردم ایران اثبات کردند می‌توانند اقتصاد مقاومتی را تجلی دهند و این نرخ ۴ درصدی رشد می‌تواند نشان از تحقق بخشی از اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

رییس دفتر رییس جمهوری برای بخش محروم، بخشودگی مالیاتی و معافیت مالیاتی در نظر داریم اما نکته مهم احساس از فضای کسب و کار و اطمینان از سرمایه گذاری بلند و به هم نخوردن محاسبات سرمایه گذار است.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت٬ محمد نهاوندیان پنجشنبه شب در گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دو سیما در تشریح دستاوردهای سفر رییس‌جمهوری به استان خراسان جنوبی افزود: یکی از اثرات مثبت و موثر این سفر‌ها٬ برنامه رسانه‌هاست که یک استان را مورد توجه مردم ایران در سطح ملی قرار می‌دهند و مسائل و ظرفیت‌های استان‌ها از این طریق مطرح می‌شود.

 وی یادآور شد: ما در این سفر‌ها از نزدیک با ظرفیت‌ها و مسائل استان‌ها آشنا می‌شویم در می‌یابیم که چقدر آگاهی نسبت به ظرفیت استان‌ها اندک است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تاکید کرد: خراسان جنوبی در شاخص‌های مختلف توسعه‌ای در پایین‌ترین رده‌های استان‌های کشور از نظر درآمد، درآمد سرانه و از منظر سرمایه‌گذاری قرار دارد.

به گفته نهاوندیان، استان خراسان جنوبی استان جوان و استقلال آن تقریبا ۱۰ سال است که رخ داده و هدف از استان شدن این بخش، توجه بیشتر بوده است.

وی اظهار کرد: در این استان حدود ۹ درصد مساحت کشور را داریم اما جمعیت این استان کمتر از یک درصد کل کشور است که این امر نشان می‌دهد جاذبه‌های این استان کمتر بوده و این استان مهاجرفرست است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری یادآور شد: شاهد خشکسالی در استان خراسان جنوبی بودیم و میزان بارش در این استان در ۱۵ سال اخیر کمتر از متوسط بوده که این اتفاق به روستا‌ها آسیب وارد کرده و بخشی از جمعیت روستا‌ها به شهر‌ها منتقل شده است.

نهاوندیان ادامه داد: در بخش تجارت، استان خراسان جنوبی به دلیل مرز مشترک با افغانستان می‌تواند موفق باشد.

وی گفت: شاخص‌های انسانی اجتماعی این استان قابل توجه است و این استان با وجود برخورداری از بیشترین محرومیت‌ها، در برخی شاخص‌ها رتبه‌های اول را دارد؛ به عنوان نمونه خراسان جنوبی یکی از استان‌های پاکیزه از منظر ضایعات قابل مدیریت است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تاکید کرد: در اولین تماس با مردم این استان می‌توان متوجه سطح بالای فرهنگی آنان شد و مردم این استان خود را ادبستان کشور می‌دانند و در شخصیت‌پردازی، این استان در طول تاریخ این سرمایه عظیم مشخص است.

نهاوندیان توضیح داد: اگر بلد باشیم و بتوانیم با نگاه درست توسعه‌ای، خراسان جنوبی را به توسعه اقتصادی برسانیم این استان می‌تواند کانون رشد کشور باشد.

وی اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد استان خراسان جنوبی یکی از بزرگ‌ترین ذخایر معدنی کشور را دارد و ۳۹ نوع معدن در این استان شناخته شده است. همچنین ۸.۵ میلیارد متر مربع معدن در این استان وجود دارد که شامل ذغال سنگ، سنگ‌های تزیینی، آهن و دیگر مواد معدنی می‌شود.

رویکرد مثبت و دراز مدت

رییس دفتر رییس‌جمهوری گفت: یکی از رویکردهای بسیار مثبت دراز مدت، باید توسعه مشترک بین ایران و افغانستان در برخی پروژه‌های مرزی باشد. ما به دلیل برخی مسائل سیاسی، امنیتی و اجتماعی با نگاه امنیتی سیاسی نگریسته‌ایم.

نهاوندیان اظهار کرد: ایران به دلیل عواطف انسانی بیشتر مهاجر پذیری داشته و از طرفی ما نگرانی‌هایی درباره مواد مخدر در این کشور داشتیم.

به گفته وی، هرچه کار توسعه‌ای بیشتر در افغانستان انجام شود٬ کار مواد مخدر در این کشور اندک می‌شود از این رو راه اندازی و استفاده از ذخایر معدن در هر دو سوی مرز می‌تواند پروژه‌ای پرسود برای دو کشور باشد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری ادامه داد: معدن می‌تواند در خراسان جنوبی یک جهش ایجاد کند که نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.

نهاوندیان توضیح داد: علاوه بر معدن، در گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی ممتاز است و بیش از ۱۰ درصد گیاهان دارویی ما در این استان تولید و صادرات می‌شود. گیاهان دارویی در برخی کشور‌ها مثل چین رقم بزرگ صادراتی را به خود اختصاص داده چراکه سطح بین المللی به مصرف این دارو‌ها در مقابل داروهای شیمیایی توجه بیشتری دارد.

وی افزود: در تولید پنبه، زرشک، عناب و دیگر محصولات، خراسان جنوبی در دنیا مطرح است و شرکت‌های خوبی با بسته‌بندی مناسب در این استان فعالیت می‌کنند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری گفت: نمی‌توانیم نسبت به وضعیت آب در این استان بی‌تفاوت باشیم. باعث تاسف است در جایی که فکر توسعه اقتصادی را داریم یکی از مسائل ما آب است. یکی از مسائل ما برای زیست انسانی و کشاورزی آب بوده و عدم توجه به بهره وری و توزیع آب، یکی از کاستی‌های جدی و شایسته توجه است.

نهاوندیان اظهار کرد: در استان خراسان‌جنوبی، صد‌ها روستا داریم که هنوز با تانکر آبرسانی می‌کنند و این امر موجب شده بسیاری از روستا‌ها خالی از سکنه شود. یکی از تصمیمات ما پیش از سفر این بود که ۶۰۰ کیلومتر لوله گذاری برای آبرسانی در استان انجام شود تا از تبخیر نزولات آسمانی جلوگیری کنیم.

وی گفت: در گذشته با یک سنت معماری کنونی از قنوات استفاده می‌کردند اما امروز تراز آب در استان منفی است لذا یکی از فوری‌ترین اقدامات مدیریت منابع آب موجود است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری اظهار کرد: این بحث در چند استان کم آب ما بطور جدی مطرح است و در برخی استان‌ها مانند کرمان آب از خلیج فارس و دریای عمان تامین شود.

نهاوندیان توضیح داد: در دریاچه ارومیه نیز بحث آبرسانی از دریای خزر مورد بررسی است. این پروژه‌ها طولانی مدت است که با نگاه دراز مدت توجیه اقتصادی دارد و بعد از چند سال که به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: امیدواریم با گشایش مالی، در بحث آب و راه آهن امکان چنین نگاه‌های طولانی مدتی فراهم شود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری گفت: مطالعات انتقال آب دریا به این استان‌ها آغاز شده و نمی‌توان در این باره بدون نتایج این مطالعات اظهار نظر کرد.

نهاوندیان ادامه داد: استان خراسان جنوبی دارای کاستی اتصالات راه آهن است. حتی مرکز استان ارتباط راه آهنی با راه آهن سراسری کشور ندارد و یکی از خواست‌های مردم رفع این مشکل بوده از اینرو پروژه بیرجند به قائنات و مشهد مورد توجه است.

وی گفت: یکی از ارکان توسعه شرق، اتصال راه آهن به زاهدان، بیرجند و ایجاد محور شمال به جنوب کشور است.

این پروژه بسیار سنگین است و مطالعات آن را انجام دادیم و ردیف اعتباری آن را مشخص کردیم اما نکته قابل توجه این است که اتکای صرف به بودجه‌های دولت صحیح نیست و در سال‌های اخیر سهم بودجه‌های عمرانی اندک شده است.

رییس دفتر رییس جمهوری یادآور شد: در بودجه مصوب امسال شاهد افزایش بودجه عمرانی بودیم اما با وجود این رویکرد دولت، این بودجه برای پروژه‌های بلند مدت جواب نمی‌دهد و ما غیر از بودجه‌های دولت، به دنبال بودجه بخش خصوصی هستیم.

نهاوندیان ادامه داد: یک گام ملموس این است که طرح‌های نیمه کاره دولت به بخش غیر دولتی واگذار شود و آنچه دولت هزینه کرده به عنوان آورده دولت محسوب شود و بخش خصوصی می‌تواند از این آورده دولت به عنوان گام نخست استفاده کند و اگر بخش خصوصی بقیه بودجه را تامین کند می‌تواند مالک آن شود.

وی اظهار کرد: طرح‌های مختلف زیر عنوان وزارتخانه‌های مختلف مشخص شده و سازمان برنامه می‌تواند به سرمایه گذاران راهنمایی‌های لازم را ارائه کند. همچنین وزارتخانه‌های تابع نیز می‌توانند این راهنمایی‌ها را ارائه کرده و از همراهی بخش خصوصی استقبال می‌کنند.

بخشودگی مالیاتی

رییس دفتر رییس جمهوری توضیح داد: ما برای بخش محروم، بخشودگی مالیاتی و معافیت مالیاتی در نظر داریم اما نکته مهم احساس از فضای کسب و کار و اطمینان از سرمایه گذاری بلند و به هم نخوردن محاسبات سرمایه گذار است.

نهاوندیان تاکید کرد: استان خراسان جنوبی در بخش صنعت زمینه سرمایه گذاری فوق العاده دارد. مطالعات وزارت صنعت معدن تجارت کرده نشان می‌دهد در صنایع معدنی مربوط به ذخایر معدنی می‌توان سود آوری داشت.

وی درباره ضمانت اجرای مصوبات گفت: از فواید سفر و اهداف آن ضمانت اجرای مصوبات، پایش و نظارت بر دستگاه‌های اجرای برای جامه عمل پوشاندن به اهداف دولت است. برای اینکار قبل از هر سفر جلسات متعددی تشکیل می‌شود که برخی با حضور رییس جمهوری و برخی با حضور وزرا است. بعد از سفر نیز همه موظف هستند که پیگیری‌ها انجام شود.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: در گزارش‌هایی که به ما رسیده در برخی بخش‌ها پیشرفت‌ها خوب است. برخی طرح‌هایی که قرار بود در سال ۹۳ به پایان برسد به پایان رسیده و برخی نیز در سه ماه آینده به اتمام می‌رسد.

نهاوندیان یادآور شد: در برخی بخش‌ها از جمله آب رسانی، وزارت نیرو با کمبود اعتبارات روبه رو بوده است. یکی از نتایج نحوه هدفمندی یارانه‌ها این بود که منابع را از وزارت نیرو تخلیه کرد و وزارت نیرو با کسری منابع بحرانی روبه رو شده بود. در این شرایط این امکان وجود داشت با خاموشی و عدم امکانات برای اداره تسویه خانه‌ها روبرو شویم.

وی اظهار کرد: سعی کردیم بخشی از بدهی‌های وزارت نیرو را به پیمانکاران بپردازیم. درباره کاستی‌ها هم مقرر شده بررسی‌های لازم انجام و به ما گزارش داده شود.

نرخ رشد کلان

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: رشد، یک مفهوم کلان است؛ یکی از خبرهای خوب سفر به خراسان جنوبی این بود که رییس جمهوری گفت در شش ماه ۹۳، نرخ رشد مثبت را در کلان اقتصاد تجربه کردیم.

نهاوندیان ادامه داد: ما از رکود خارج شدیم؛ رکود به شرایطی گفته می‌شود که در دو فصل رشد اقتصادی منفی باشد و اگر در دو فصل رشد اقتصادی مثبت باشد از رکود خارج شده‌ایم.

وی تاکید کرد: بخشی از این رشد مربوط به کارهایی است که در استان‌ها انجام شده است. در سال ۹۲ و بخصوص ۹۳ بیشترین میزان حضور دولت در پروژه‌های عمرانی را داشتیم.

به گفته رییس دفتر رییس جمهوری، در بخش نفت و گاز این رشد مشاهده شده و یک درصد از این رشد هم مربوط به صنعت است.

نهاوندیان گفت: بخشی از این جهش نیز مربوط به رفع تحریم‌ها است. اعلام این رشد در اقتصاد کشور اثر فزاینده دارد که برای برنامه ریزی بنگاه‌های اقتصادی افق را مشخص می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مردم این رشد را احساس می‌کنند؟ اظهار کرد: رشد اقتصادی زمانی از سوی مردم احساس می‌شود که فرد در بخشی فعالیت کند که رشد کرده و افزایش قدرت خرید را احساس کند و یا فرصت شغلی بیشتری ببیند.

رییس دفتر رییس جمهوری یادآور شد: بانک مرکزی برای تعیین میزان رشد اقتصادی، از بخش‌های مختلف اقتصادی اطلاعات خود را دریافت می‌کند و آثار گشایش‌های حاصل از تحریم در صنعت خود را بیشتر نشان می‌دهد.

نهاوندیان گفت: اعلام این نرخ رشد یک فایده سیاسی خوب برای ما دارد. در شرایط مذاکره ۱+۵ اقتصاد ایران قدرتمند‌تر از گذشته ظاهر شده و این در حالی است که تحریم‌ها کامل برداشته نشده و همچنان برخی افراد، اظهار نظرهایی درباره اقتصاد ایران می‌کنند.

وی اظهار کرد: مردم ایران اثبات کردند که می‌توانند اقتصاد مقاومتی را تجلی دهند و این نرخ ۴ درصدی رشد می‌تواند نشان از تحقق بخشی از اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

کد N642972