عفو بین‌الملل: داعش مرتکب جنایات علیه بشریت شده است

عفو بين‌الملل,داعش

سازمان عفو بین‌الملل گزارش داد که زنان و دختران ایزدی که به‌دست نیروهای داعش ربوده شده‌اند هدف آزار و اذیت‌های جنسی، تجاوز و شکنجه قرار می‌گیرند که نشان‌دهنده میزان وحشی‌گری آن‌هاست.

سازمان عفو بین‌الملل گزارش داد که زنان و دختران ایزدی که به‌دست نیروهای داعش ربوده شده‌اند هدف آزار و اذیت‌های جنسی، تجاوز و شکنجه قرار می‌گیرند که نشان‌دهنده میزان وحشی‌گری آن‌هاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عفو بین‌الملل در گزارش خود با عنوان «فرار از جنهم شکنجه و بردگی جنسی در اسارت داعش » هشدار داد هزاران زن و دختر از اقلیت ایزدی‌ها که توسط نیروهای داعش ربوده شده‌اند در معرض ازدواج اجباری، فروش و حتی پیشکش به حامیان و دیگر سربازان قرار دارند که به طور قطع در این شرایط هدف انواع آزار و اذیت‌ها قرار می‌گیرند.

دوناتلا روورا، یکی از مشاوران عفو بین‌الملل در این باره گفت: زندگی صدها تن از زنان و دختران ایزدی به دلیل خشونت‌های جنسی و بردگی جنسی در اسارت نیروهای داعش نابود شده است.

این کارشناس ادامه داد: بسیاری از آن‌ها در سنین پایین قرار دارند و 14 یا 15 ساله هستند. نیروهای داعش از تجاوز به عنوان یک ابزار جنگی استفاده می‌کند که جزو جرایم جنگی و جنایات علیه بشریت محسوب می‌شوند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، این زنان و دختران ایزدی اغلب کسانی هستند که در نتیجه حمله داعش به شمال غرب عراق از ماه اوت تاکنون در دستان نیروهای داعش قرار دارند. آن‌ها در واقع قربانی پاکسازی نژادی و حمله داعش به اقلیت ‌ای نژادی و مذهبی در این منطقه شده‌اند.

عفو بین‌الملل در ادامه گزارش داد: تاثیری که این رفتار بر برخی از این زنان و دختران گذاشته تا حدی بوده که آن‌ها را وادار به خودکشی کرده است. جیلان، دختر 19 ساله‌ عراقی است که پس از ربوده شدن توسط نیروهای داعش در موسل به دلیل ترس از تجاوز دست به خودکشی زد و جان خود را از دست داد.

اغلب متجاوزان از نیروهای داعش یا گروه‌های حامی آن هستند که در بسیاری موارد زن و دختر ربوده شده را در خانه خود و در کنار همسر و فرزندانشان همانند یک برده نگهداری می‌کنند.

دوناتلا رووا همچنین ابزار تاسف کرد: تاثیر فیزیکی و روانی خشونت‌های جنسی بر این قربانیان وحشتناک و فاجعه‌بار است. با بسیاری از آن‌ها همانند یک برده رفتار می‌شود که مورد شکنجه نیز قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد:‌ متاسفانه نجات‌یافتگان و کسانی که به نوعی این خشونت‌های جنسی را تجربه کرده‌اند به راحتی نمی‌توانند به زندگی عادی خود بازگردند و این تاثیرات تا سال‌های متمادی در زندگی اجتماعی آن‌ها قابل مشاهده است.

سازمان عفو بین‌الملل در پایان از سازمان ملل و دیگر سازمان های بشردوستانه به‌علاوه دولت منطقه کردستان خواست تا برای پایان دادن به رنج این زنان و دختران تلاش کنند و خدمات و کمک‌های لازم برای بهبود قربانیان و نجات یافتگان خشونت های جنسی در عراق را ارائه دهند که شامل درمان‌های جسمی و روحی است.

انتهای پیام

کد N641899