در دیدار با عمرو موسی

رییس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره: ایران در تلاش برای برقراری روابط پایدار با مصر است

سیاسی

محمودیان، رییس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره با عمرو موسی، دبیرکل پیشین اتحادیه عرب و وزیر امور خارجه پیشین مصر دیدار کرد و درباره مسائل و موضوعات مورد اهتمام مشترک گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عمرو موسی در این دیدار با اشاره به خاطرات خوب خود از تعامل و گفت‌وگو با مقامات عالی‌رتبه کشورمان در گذشته، بر جایگاه و نقش مهم ایران در عرصه منطقه‌یی و بین‌المللی تاکید کرد و افزود: بدون حضور و نقش ایران مشکلات منطقه حل نخواهد شد.

او با اشاره به روند تحولات و بهبود و تثبیت اوضاع سیاسی و امنیتی در این کشور خاطرنشان کرد: با برگزاری انتخابات آتی مجلس در مصر شاهد پیشبرد بیش از پیش ثبات سیاسی در کشور خواهیم بود.

وی با اشاره به چالش‌های فراوان فراروی کشورهای منطقه از جمله تحرکات تروریستی گروه داعش و گسترش پدیده شوم تروریسم، لزوم همکاری و مشورت بین کشورهای بزرگ اسلامی به خصوص ایران و مصر را در راستای کمک به حل و فصل مشکلات و بحران‌های منطقه از جمله بحران سوریه یادآور شد و تاکید کرد: مسائل منطقه در چارچوب همکاری و توافق منطقه ای قابل حل و فصل است.

عمرو موسی هم‌چنین با تاکید بر حمایت همیشگی مصر از حق ایران در استفاده از انرژی صلح‌آمیز، بر دیدگاه مشترک ایران و مصر برای عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح کشتار جمعی تاکید کرد.

رییس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره نیز در این دیدار با اشاره به جایگاه و شان بالای کشور و مردم مصر در نزد مردم و دولت ایران تاکید کرد: ایران به دیدگاه و رای مردم مصر احترام می گذارد و در تلاش برای برقراری روابط پایدار بر اساس احترام متقابل و مداخله نکردن در امور یکدیگر است.

محمودیان با اشاره به دیدگاه‌ها و مواضع نزدیک ایران و مصر در بسیاری از مسائل منطقه از جمله بحران سوریه و قضیه فلسطین، ایران و مصر را شریکان منطقه توصیف کرد و بر لزوم تداوم همکاری و رایزنی بین مسوولان دو کشور برای حل بحران سیاسی و هم‌چنین تداوم حمایت و کمک به مردم مطلوم فلسطین تاکید کرد.

او هم‌چنین با اشاره به همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان فرق و طوائف مختلف مذهبی اهم از شیعه و سنی در کشورهای اسلامی در کنار یکدیگر، بر تعامل و هم‌فکری نهادها و مراجع مذهبی به خصوص حوزه علمیه قم و الازهر برای مقابله با رواج این گونه تفکرات افراطی و تکفیری تاکید کرد.

وی با اشاره به نقش نخبگان و شخصیت‌های مجرب سیاسی از جمله عمرو موسی بر لزوم هم‌فکری و هم‌افزایی بین نخبگان جهان اسلام برای کمک به حل و فصل مشکلات منطقه تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N641586