روحانی /پایانی/: برای به کرسی نشاندن حقوق ملت هرگز از حرکت باز نمی‌ایستیم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجوین ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با اشاره به اهمیت وحدت، اتحاد و برادری و اخوت در کشور، گفت: این‌که سه سال، 10 سال یا 15 سال پیش گروهی یا فردی اقداماتی را انجام دادند، نباید مورد توجه قرار گیرد و باید بگذاریم لکه‌های سیاه با آفتاب سفید شود و بگذاریم آفتاب تابان ایران زمین و آفتاب اسلام و برادری و اخوت در صورتی که لکه سیاهی روی پیراهن سفید اسلام و ایران وجود دارد، آن را بزداید و به لکه سیاه اشاره نکنیم، بلکه به سفیدی دل پاک این ملت افتخار کنیم.

رییس‌جمهور در جمع مردم بیرجند با بیان اینکه ملت بزرگ ایران بداند که این کشور در زمینه نفت و گاز، آب، محیط زیست، کشاورزی و گردشگری، فرهنگ، دانش، علم، اقتصاد دانش بنیان، سیاست خارجی پتانسیل‌های فراوانی دارد، گفت: برای به کرسی نشاندن حقوق ملت ایران هرگز از حرکت باز نمی‌ایستیم.

روحانی خاطرنشان کرد: مردم ایران و دولت یازدهم بعد از شانزده ماه امروز افتخار می‌کنند در ایران هیچ کسی نیست، مگر آنکه زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفته‌اند و دفترچه بیمه درمانی برای همه مردم به صورت همگانی صادر شده است و این افتخار برای اولین بار در کشور ایران به دست دولت یازدهم و به همت مردم عملیاتی شده است.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به این‌که در زمینه امنیت غذایی برای اقشار کم درآمد و محروم تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد سبد کالایی غذایی را امسال و سال آینده ادامه خواهیم داد، تصریح کرد: در زمینه سلامت گام بسیار بلندی برای کم کردن آلام همه بیماران برخواهیم داشت و شاهدیم امروز که به بیمارستان‌ها می‌رویم چهره بیماران با شانزده ماه پیش فرق کرده است، پس ما طرح تحول سلامت را به کمک ملت ایران ادامه خواهیم داد.

رییس‌جمهور با اشاره به ویژگی‌های مردم استان خراسان جنوبی، گفت: من در سال 53 چند ماهی در بیرجند بودم و آن روز و امروز این شهر نشان می‌دهد که بیرجند یکی از پاکیزه‌ترین شهرهای ایران است و مردم استان خراسان جنوبی که دل‌هایشان پاک و مصفاست، کوچه و خیابان‌شان نیز پاک و مصفاست و به محیط زیست و سلامتی و پاکی اهمیت می‌دهند.

روحانی با بیان این‌که اگر در استان خراسان جنوبی آب کم است فرهنگ، ادب و اخلاق فراوان است، افزود: اولین قدم که دولت یازدهم برای استان خراسان جنوبی برخواهد داشت، در زمینه آب است؛ چرا که همواره ملت ایران قدر نعمت خداداد یعنی آب حیاتی را دانسته است.

وی ادامه داد: برای حل مشکلات آب استان تا سال 95 طرح‌هایی را به اجرا در خواهیم آورد از جمله این‌که چند سد به اتمام خواهد رسید از جمله سد سیاهو و سد فرخی قائم که در سال 94 به اتمام و افتتاح خواهند رسید. همچنین مجتمع آبرسانی روستایی برای 25 هزار نفر تامین آب خواهد کرد یعنی مجتمع آبرسانی روستایی تا پایان سال 94 تکمیل خواهد شد و تصفیه خانه آب شرب شهر بیرجند در ماه‌های پیشرو اجرایی و عملیاتی می‌شود. البته در زمینه طرح انتقال آب با لوله نیز برای حدود 600 کیلومتر در سال‌های 93 و 94 طرح‌هایی داریم که به اجرا در خواهند آمد.

رییس‌جمهور اضافه کرد: طرح‌هایی نیز برای توسعه کشاورزی مدنظر دولت یازدهم است از جمله طرح‌های آبخیزداری که در حد توان دولت در بودجه سال آینده برای آن بودجه در نظر گرفته شده است؛ چراکه طرح آبخیزدرای می‌تواند از آب‌های موجود استان حفاظت کند و باعث توسعه کشاورزی شود. در ادامه نیز هشت طرح گلخانه‌ای و هجده واحد برای دامپروری در نظر داریم.

رییس دولت یازدهم با اشاره به این‌که راه از مشکلات مردم استان خراسان جنوبی است، گفت: راه‌های استان در مسیرهای اصلی باید تبدیل به بزرگراه شوند و 100 کیلومتر از این راه‌ها را در سال‌های 94 و 95 به بزرگراه تبدیل می‌کنیم و این مسیر ادامه خواهد داشت.

روحانی با تاکید بر این‌که باید طرح راه‌آهن استان اجرایی و عملیاتی شود، افزود: تمام طرح‌های راه‌آهن از دید دولت مصوب است و در بودجه سال آینده برای آن ردیف پیش‌بینی شده است و 10 میلیارد تومان پول برای مطالعه و طراحی راه‌آهن استان در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: قول می‌دهم که دولت با همه توان راه‌آهن را دنبال خواهد کرد تا بیرجند و خراسان جنوبی به راه‌آهن سراسری متصل شود.

رییس‌جمهور با اشاره به این‌که برخی کارخانه‌های استان به دلیل مشکلات مالی در زمینه تولیدی به کمال کار نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: قرار بر این شد 60 میلیارد تومان تسهیلات در اختیار مراکز تولیدی به عنوان سرمایه در گردش قرار گیرد؛ چرا که این استان از نظر معادن نیز ظرفیت‌های بسیاری دارد.

روحانی به مسائل زیست محیطی استان خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: نیاز به بخش بزرگی بوته‌کاری و مالچ پاشی وجود دارد که این طرح‌ نیز از سوی دولت دنبال خواهد شد. البته منطقه ویژه اقتصادی بیرجند نیز افتتاح و فعال خواهد شد.

وی با بیان این‌که در نیمه سال 94 ساختمان بیمارستان بیرجند تکمیل خواهد شد، گفت: سه بیمارستان در این استان تکمیل شدند، اما نیروی انسانی ندارند که اعتبارات لازم برای تامین آن نیز در نظر گرفته خواهد شد.

رییس‌جمهور تصریح کرد: در این سفر 21 طرح و پروژه به تصویب دولت رسیده است که امشب در شورای عالی اداری استان اعلام می‌شود و تمام طرح‌ها و پروژه‌ها تا پایان سال 95 اجرایی و عملیاتی خواهد شد و دولت 270 میلیارد تومان اعتبار برای این طرح‌ها مدنظر قرار داده است.

انتهای پیام

کد N640774