رویترز: فشار اقتصادی مانع اهداف هسته‌ای ایران نیست

انرژي هسته‌يي,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: بعید است کاهش قیمت جهانی نفت مانع از تلاش ایران برای دستیابی به اهداف هسته‌ای‌اش شود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: بعید است کاهش قیمت جهانی نفت مانع از تلاش ایران برای دستیابی به اهداف هسته‌ای‌اش شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، کارشناسان بعد از گمانه زمانی در خصوص بودجه سال آینده ایران که هم‌اکنون در اختیار پارلمان این کشور قرار گرفته است بر این باورند که اگرچه کاهش شدید قیمت جهانی نفت ممکن است به کیفیت زندگی ایرانی‌ها آسیب بزند بعید است مشکلات اقتصادی ایران را از تلاش برای دستیابی به اهداف‌ هسته‌ای‌اش باز دارد.

ادامه کاهش بهای نفت به معنای فشار بیشتر این عضو سازمان جهانی اوپک است که در سال‌های اخیر و در پی اعمال تحریم‌های اقتصادی تحت فشار زیادی بوده است. هر چند ایران به دنبال دستیابی به توافقی است که منجر به رهایی از تحریم‌ها و بازگشت به سیستم بانکداری جهانی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر شود تغییرات اساسی در استراتژی منطقه‌ای ایران و تن دادن به هر توافق هسته‌ای بعید به نظر می‌رسد.

علی واعظ کارشناس اندیشکده گروه بین‌المللی بحران در این باره گفت: کاهش قیمت نفت ممکن است به ایران آسیب بزند اما موجب نخواهد شد که مقامات این کشور یک توافق هسته‌ای را بپذیرند که تنها به نفع یک طرف است.

این کارشناس افزود: همچنین حمایت ایران از کشورهای هم‌پیمانش شامل عراق و سوریه یک لزوم استراتژیک است و این همان دلیلی است که کاهش ارزش ریال در سال 2012 و فشار اقتصادی در سال 2013 نتوانست بر این سیاست ایران تاثیر بگذارد.

ایران و قدرت‌های جهانی هم‌اکنون تلاش می‌کنند تا از طریق مذاکره به بیش از یک دهه بن‌بست بر سر برنامه هسته‌ای ایران پایان دهند. این در حالی است که این کشور هرگونه اتهام غرب مبنی بر تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را رد می‌کند.

رویترز در پایان گزارش خود تاکید کرد: ایران اگرچه به دنبال رهایی از وضعیت کنونی اقتصادی‌اش است، فشار بر بودجه سال آینده این کشور سبب نمی‌شود ایران وضع نرم‌تری در مذاکرات هسته‌ای اتخاذ کند.

انتهای پیام

کد N639504