گزارش گلف‌نیوز از دستاوردهای توافق هسته‌ای برای ایران و آمریکا

ایسنا نوشت:

روزنامه گلف‌نیوز در گزارشی نوشت: نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5‌ می‌تواند منجر به تغییر وضعیت داخلی ایران و تغییر جایگاه ایران در منطقه و سطح بین‌الملل شود.

به نوشته روزنامه گلف‌نیوز در سال 2014 بخش زیادی از خبرهای رسانه‌های جهان به ایران اختصاص داشت. این اتفاق از آنجایی نشأت گرفت که مسیر دیپلماسی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران سرعت یافت و دیدارهای سطح بالا میان مقامات ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه ، چین ، انگلیس، فرانسه و آلمان به یکی از اصلی‌ترین امور بین‌المللی تبدیل شد. سرنوشت این مذاکرات می‌تواند تغییر وضعیت داخلی ایران، ارتقای جایگاه این کشور در منطقه و سطوح بین‌المللی را در پی داشته باشد. درواقع دو تغییر اصلی در رویکرد ایران و آمریکا مسیر مذاکرات ایران و غرب را هموار کرد. آمریکا از سیاست قدیمی خود مبنی بر نبود هیچ‌گونه غنی سازی اورانیوم در ایران دست برداشت و ایران وارد مذاکره با ایران شد که همان مفهوم نرمش قهرمانانه است.

از منظر آمریکایی ها باراک اوباما، رئیس‌جمهور این کشور و دولت وی به دلایل زیادی نمی‌خواهند این فرصت از دست برود.

اول اینکه حسن روحانی، رئیس جمهور میانه روی ایران روی کار آمده است. اگرچه این رهبر ایران است که تصمیمات نهایی را اتخاذ می‌کند با این حال سیاست خارجی ایران در دوره های مختلف نشان می‌دهد روسای جمهور این کشور در تعیین رویکرد سیاست خارجی نقش دارند.

این روزنامه در ادامه به رویکرد دو رئیس جمهور پیشین ایران یعنی محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد اشاره کرد که در طول سالهای گذشته سیاست های متفاوتی را در عرصه بین‌المللی داشتند. اولی خواستار همکاری بود و دومی در تمام جبهه های عرصه سیاست خارجی به دنبال مقابله بود.

دوم اینکه با توجه به افزایش نفوذ جمهوری خواهان در کنگره پس ازبرگزاری انتخابات میان دوره ای آمریکا نگرانی هایی در خصوص ادامه مذاکرات هسته‌ای به وجود آمده است که خود ماهیت حساسی دارد. شکست مذاکرات می تواند به تحریم های بیشتر علیه ایران و در نتیجه توقف ارتباط و گفت‌و‌گو میان ایران و آمریکا منجر شود. همچنین تهران برنامه هسته‌ای خود را گسترش خواهد داد.

تاریخ روابط بین‌الملل نشان می‌دهد هرگاه دو کشور نتوانستند اختلافات خود را از طریق مذاکره حل کنند تنها راه حل جایگزین جنگ بوده است. اما با توجه به تنش های کنونی در خاورمیانه اوباما نمی تواند وارد یک جنگ دیگر در این منطقه شود که پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی خواهد داشت.

سوم اینکه رقبای ایران در منطقه شامل عربستان و ترکیه موجب بی ثباتی در منطقه شده اند. جنگ داخلی سوریه به اوج خود رسیده و تکفیری ها رشد بیشتری داشته اند که منطقه به علاوه منافع امنیتی آمریکا را تهدید می‌کنند . اگر آمریکا بخواهد با کمک تلاش های بین‌المللی این شرایط پیچیده را حل کند و ثبات را به منطقه بازگرداند راهی ندارد جز این که ایران را وارد این ماجرا کند.

شانس اوباما برای باقی گذاشتن یک میراث تاریخی از خود تنها منوط به حل مسئله برنامه هسته‌ای ایران است که از زمان جنگ سرد تاکنون یکی از مهمترین مسائل عرصه سیاست خارجی در دولت آمریکا بوده است. از منظر ایرانی ها نیز دستیابی به توافق هسته‌ای در کوتاه ترین زمان ممکن امری ضروری است چون این اتفاق به پایان تحریم هایی منجر خواهد شد که علاوه بر سقوط اخیر قیمت جهانی نفت تاثیرات منفی زیادی بر اقتصاد ایران داشته اند.

از طرف دیگر نتیجه مذاکرات بر سرنوشت دولت روحانی و تیم وی تاثیرگذار خواهد بود. شکست مذاکرات اصلاح طلبان را به حاشیه خواهد راند در حالی که موفقیت آمیز بودن این مذاکرات به اصلاح طلبان فرصت می‌دهد که جایگاه خود را تقویت کنند.

این روزنامه در پایان نوشت: مذاکره کنندگان در آخرین دور رایزنی‌های هسته‌ای خود در وین توافق اولیه شان را تا آخر ژوئن سال 2015 تمدید کردند. همانطور که گفته شد آمریکایی ها برای به نتیجه رساندن این مذاکرات دلایل زیادی دارند و به نظر نمی رسد کنگره بتواند در این مبارزه پیروز شود. همچنین ایرانی ها نیازمند لغو تحریم ها هستند که افزایش سطح صادرات نفت و دسترسی به سرمایه بلوکه شده شان در خارج از کشور را در پی خواهد داشت.

 

45503

کد N637516