روند اضمحلال داعش در سنجار/تلعفر در آستانه آزادسازی

سیاسی

نیروهای پیشمرگه پس از آنکه وارد شهر سنجار شدند در حال مبارزه با بازماندگان تکفیری در این شهر و حرکت به سوی تلعفر و بازپس گیری دومین منطقه استراتژیک پس از موصل هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه المیادین، نیروهای پیشمرگه در حال پیشروی به سوی تلعفر هستند. منابع عراقی اعلام کردند: نیروهای پیشمرگه وارد مرکز سنجار در غرب موصل شده اند و داعشی های تکفیری در حال فرار از این منطقه همزمان با پیشروی نیروهای کردی به سوی تلعفر و مرزهای سوریه هستند.

روند اضمحلال داعش در سنجار چگونه رخ داد؟

نیروهای پیشمرگه از چند روز قبل به پیشروی به سوی سنجار ادامه داده بودند و موفق به تسلط به 30 روستا در این منطقه شدند. نیروهای پیشمرگه از  چند محور پس از تسلط بر زمار به سوی سنجار و ربیعه حرکت کردند؛ محور نخست از شمال به جنوب و از دهوک نیروهای پیشمرگه به سوی ربیعه و سنجار حرکت کردند و روستای سنونی را به کنترل خود درآوردند این روستا مانعی بزرگ در مسیر پیشروی ها پیشمرگه بود. محور دوم از شرق به غرب که نیروهای پیشمرگه از دهوک به سوی ناحیه زمار و سنجار حرکت کردند.

 این عملیات از چهارشنبه گذشته شروع شد و داعش به عقب رانده شد و داعشی های تکفیری به تلعفر و موصل عقب نشینی کردند. یکی از دستاوردهای عملیات قطع جاده استراتژیک موصل-زمار-ربیعه تا مرزهای سوریه بود که موصل را به سوریه به ویژه شهر الرقه مرتبط می کرد.

تسلط پیشمرگه بر سنجار فقط امدادرسانی از سوریه به موصل را قطع نکرد بلکه تلعفر یعنی دومین مرکز مهم داعش پس از موصل را در معرض تهدید قرار داده است.

در حال حاضر نیروهای پیشمرگه در حال حرکت به سوی تلعفر هستند. نیروهای پیشمرگه روستای الشریفات در ناحیه ربیعه در مرز با سوریه را از داعش بازپس گرفته اند.

در همین حال سعید سنجاری مسئول بخش سنجار حزب دموکرات کردستان عراق اعلام کرد: نیروهای پیشمرگه وارد سنجار شده و بر آن مسلط شده اند و با تروریست های بازمانده در داخل برخی ساختمان های اطراف سنجار درگیر هستند.

سنجار شهری عراقی است که در غرب استان نینوا در شمال عراق واقع شده است. سنجار که در زبان کردی شه نگار یا شنکال نامیده می شود منطقه ای کوهستانی است. ساکنان این منطقه را اقلیت ایزدی و عرب تشکیل می دهد. اقلیت ایزدی پس از ورود داعش قربانی وحشی گرهای این گروه خونریز شدند و صدها نفر از آنها کشته شدند موضوع به حدی فاجعه بار بود که "ویان دخیل" نماینده ایزدی در پارلمان در سخنرانی تکان دهنده خواستار توجه به قومیت خود شد.