سازمان ملل: تنها 2 درصد از کمک مالی وعده داده شده به غزه پرداخت شده است

سازمان ملل متحد,غزه

مقامات سازمان ملل گفتند دو ماه پس از آنکه اهداکنندگان مالی متعهد شدند کمک 5.4 میلیارد دلاری را برای کمک به بازسازی غزه پس از جنگ میان اسرائیل و حماس اختصاص دهند تنها دو درصد از این مبلغ ارسال شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کنفرانس برگزار شده در قاهره یک موفقیت محسوب می‌شد چراکه در آن قطر متعهد به یک میلیارد دلار، عربستان سعودی 500 میلیون دلار و آمریکا و اتحادیه اروپا به صورت مشترک 750 میلیون دلار کمک مالی به شکل‌های مختلف شده بودند.

قرار بود نیمی از این مبلغ برای بازسازی منازل و تاسیسات در غزه استفاده شود که در جریان هفت هفته درگیری تخریب شده‌اند و باقی آن برای حمایت از بودجه فلسطین صرف شود.

مقامات سازمان ملل گفتند: اما به طور کلی تنها 100 میلیون دلار از این کمک مالی دریافت شده است.

در حالی که اتحادیه اروپا و آمریکا بودجه مالی که در دست تهیه بود را افزایش داده‌اند اما تنها تعهدات اندکی تحقق یافته‌اند.

رابرت ترنر، مدیر عملیات‌های آژانس کار و امداد سازمان ملل در نوار غزه گفت: ما تقریباً کمک مالی 100 میلیون دلاری را برای پناهگاه و بازسازی منازل دریافت کرده‌ایم. این مبلغ تا ژانویه سال 2015 میلادی پایان خواهد یافت. ما حدود 620 میلیون دلار برای ساخت منازل و پناهگاه کمبود بودجه داریم و مبلغ دریافت شده در سخت‌ترین زمان سال یعنی زمستان پایان می‌یابد. تعیین دقیق جزئیات تعهدات اهداکنندگان مالی کار بسیار دشواریست چراکه این مبلغ شامل کمک مالی است که پیشتر تعیین شده اما هنوز پرداخت نشده است.

مفید الحصاینه، وزیر مسکن فلسطین در ماه جاری میلادی گفت: کشورهای عربی تاکنون هیچ مبلغی را پرداخت نکرده‌اند. کشورهای اروپایی تنها چند میلیون دلار کمک کرده‌اند که آن هم احتمالاً از جانب سوئد پرداخت شده است.

ترکیه و امارات نیز به کمک 200 میلیون دلاری خود عمل نکرده‌اند.

این مقامات مذکور گفتند مشکل اینجاست که اهداکنندگان مالی زمان طولانی را برای تعهداتشان صرف می‌کنند. همچنین این مشکل وجود دارد که انتقال پول به غزه کار دشواری است چراکه حماس کنترل این منطقه را به دست دارد.

قرار است این مبلغ به دست تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری برسد که قصد دارد مسوولیت را در غزه از سر گرفته و این کمک مالی را در بخش‌های مختلف توزیع کند. اما این مساله هنوز رخ نداده است.

انتهای پیام

کد N636430