ویکی لیکس منتشر کرد؛

شیوه ترور سران طالبان توسط آمریکا

سیاسی

گزارش اخیر کنگره آمریکا درباره موارد زیاد و وحشتناک شکنجه در سازمان سیا نکاتی از روش‌های این سازمان در مقابله با شبکه‌ القاعده و طالبان را آشکار می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در گزارش سیا که در پایگاه اینترنتی "ویکی‌لیکس" منتشر و در اختیار رسانه‌های آلمانی مانند "اشپیگل" و "زود دویچه تسایتونگ" گذاشته شده، جنبه‌های مثبت و منفی کشتن هدفمند رهبران شبکه‌ تروریستی طالبان بررسی شده است. این گزارش هنگامی تهیه شده که لئون پانتا هنوز در مقام رئیس سیا انجام وظیفه می‌کرد و باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا، درصدد تسریع روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بود.

در این گزارش ۱۸ صفحه‌ای که در سال ۲۰۰۹ تنظیم شده، آمده است که عملیات نظامی و استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله‌های هدفمند به مواضع طالبان و کشتن رهبران آن، نتایج مطلوبی به بار نیاورده است. به‌نظر نویسندگان این گزارش، دلیل این امر آن است که این شبکه به راحتی قادر است وظایف رهبران کشته‌شده را به اعضای "کارآمد" دیگری واگذار کند.

گزارشگران سیا از آن‌ گذشته معتقدند که کشتن هدفمند رهبران شبکه، خارج از کابل و بدون حمایت دولت افغانستان، به دشواری امکان دارد. در گزارش تاکید شده که پشتیبانی دولت پاکستان از این شبکه‌ تروریستی، مبارزه علیه آن را بیش از پیش "پیچیده‌تر" کرده است.

به نظر نویسندگان گزارش، عملیات نظامی و بکارگیری هواپیماهای تجسسی، در عین حال سبب شد که بن‌لادن به "مخفیگاهی دور افتاده"، نقل مکان کند و به این ترتیب نتواند با فرماندهان و اعضای تشکیلات خود رابطه‌ گسترده‌ و مستقیمی داشته باشد.

استفاده از هواپیماهای تجسسی

به گزارش دویچه وله، به‌کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی که تاکنون به کشته‌شدن ده‌ها رهبر و صدها جنگجوی القاعده و طالبان در پاکستان، یمن و افغانستان منجر شده، همواره بحث‌برانگیز بوده است. برخی از کارشناسان استفاده از این پهپادها را، از آن جا که باعث مرگ غیرنظامیان در این مناطق نیز شده، مورد انتقاد قرار می‌دهند. آمریکا، ولی بی‌اعتنا به اعتراض‌هایی که در این زمینه وجود دارد، به حملات هوایی خود علیه نیروهای تروریستی ادامه می‌دهد. باراک اوباما با پشتیبانی از اجرای این عملیات، همواره آن‌ها را "هدفمند و موثر" توصیف کرده است. این حملات نه از سوی ارتش، بلکه از سوی سازمان سیا صورت می‌گیرد.

گزارشی بر پایه‌ تجربه‌‌های جهانی

به نوشته‌ "اشپیگل آنلاین"، گزارش "موثرترین شیوه‌های مبارزه با شورشیان"، نه بر پایه‌ تجربیات مستقیم سازمان سیا، بلکه براساس ارزیابی‌های نمونه‌وار از رویدادهایی تنظیم شده که در ۱۰ سال گذشته در کشورهای افغانستان، الجزیره، کلمبیا، عراق، اسرائیل، پرو، ایرلند شمالی، سریلانکا، چچن، لیبی، پاکستان و تایلند رخ داده‌اند. گفته می‌شود که ماموران با تجربه‌ سیا در تهیه‌ این گزارش با ماموران محلی همکاری داشته‌اند.

این سازمان به‌خاطر اعمال شکنجه‌های "خارج از تصور" مورد انتقاد "کمیته‌ اطلاعاتی سنای آمریکا" قرار گرفته است. این کمیته، ۵ سال پیش مامور بررسی چگونگی به‌کارگیری شکنجه در سازمان سیا شده است. دایان فاینستاین، سناتور عضو حزب دموکرات و رییس این کمیته‌، ‌هنگام ارائه‌ گزارش به مجلس در ۹ سپتامبر ۲۰۱۴ تاکید کرد: این زندانیان به دست ماموران سیا شکنجه شدند.

شواهد و مدارک این ارزیابی در گزارش ۶ هزار و ۲۰۰ صفحه‌ای کمیته گنجانده شده است. در این گزارش آمده است که رفتار با زندانیان در یک دهه‌ گذشته در زندان‌های تحت نظارت آمریکا "بسیار فاجعه‌بارتر" از آنی است که از سوی دولت به اطلاع کنگره رسیده است.