تحویل ۱۰۰۰ گلوله خراب تانک به ارتش عراق از سوی آمریکا

فارس نوشت:

یک مقام بلندپایه امنیتی عراق گفت: در شرایطی که ارتش عراق نیاز مبرمی به سلاح و مهمات برای عملیات‌های خود علیه داعش دارد آمریکا یک هزار گلوله ناکارآمد تانک به عراق تحویل داده است.
یک مقام بلندپایه امنیتی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد تاکید کرد: در شرایطی که نیروهای امنیتی عراق نیاز مبرمی به سلاح برای مبارزه با داعش دارند، وزارت دفاع عراق بر اساس معامله‌ای که با آمریکا کرده نزدیک به یک هزار و یکصد گلوله برای تانک‌های آبرامز تحویل گرفته اما معلوم شده که این گلوله‌ها به خاطر کمبود مواد خاصی که در ساخت آن بکار گرفته شده قابل استفاده نیست.

وی افزود: در کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق با حضور برخی فرماندهان وزارت دفاع، درباره قراردادهای تسلیحاتی عملی نشده بین عراق و آمریکا بحث شده و موضوع این گلوله‌های غیر قابل استفاده به خاطر کمبود ماده ساختی درون گلوله‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفت.

این منبع تاکید کرد: این قضیه بارها در قراردادهای تسلیحاتی مختلفی که با آمریکایی‌ها منعقد کردیم اتفاق افتاده و آمریکایی‌ها هم هر بار بهانه اشتباهات فنی آوردند اما این بهانه‌ها قانع کننده نیست زیرا سلاح‌ها قبل از ارسال به عراق کنترل و آزمایش می‌شوند و ارتش آمریکا هم آنها را بدون داشتن نقص فنی استفاده کرده است.

بر اساس اعلام این منبع نیروهای امنیتی، عراق منتظر رسیدن این گلوله‌ها برای رساندن آن به دست یگان‌های نیروی زمینی ارتش عراق و استفاده از آنها در حملاتی مشخص بودند اما آمریکا علاوه بر اینکه در ارسال این گلوله ها بسیار تعلل کرده گلوله‌های خراب هم تحویل داده که در نتیجه برخی درگیری‌های نیروهای امنیتی با تروریست های داعش به تاخیر خواهد افتاد.

52261

کد N635495