پشت پرده تحرکات ژنرال الاحمر/

یمن درآستانه یک کودتا

سیاسی

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل : تحرکات اخیر ژنرال علی محسن الاحمر فرمانده سابق منطقه شمال یمن و دیدارهای محرمانه وی با مقامات عربستان سعودی ونیز آماده باش برخی قبایل از وجود یک کودتای نظامی حکایت دارد.

علی محسن الاحمر "69 ساله" مرد شماره دو رژیم علی عبدالله صالح به شمار می رود، اما با آغاز تظاهرات خیابانی مردم یمن از علی عبدالله صالح دیکتاتور سابق جدا شد و به انقلابیون پیوست.

سر لشكر علی محسن الاحمر که وابسته به قبیله پرنفوذ حاشد است در طول 35 سال گذشته در کنار دیکتاتور سابق یمن نقش مهمی در سیاست داخلی و خارجی این کشور ایفا کرد. سرکوب جنبش جنوب یمن در سال 1994 ، و کشتار شیعیان حوثی از سال 2004 تا سال سال 2008 بخشی از اقدامات محسن الاحمر به شمار می رود.

وی که به" علی شیمیایی یمن " معروف است در سال 2006 به دستور عربستان سعودی برای سرکوب تظاهرات حوثی های یمن در شهر صعده از سلاح شیمیایی استفاده کرد. وی با كمک نيروی هوایی رژیم آل سعود مراکز تجمع حوثی ها را در تعز ، صنعا و صعده به شدت بمباران و صدها هزار نفر از حوثی ها را از شمال صنعا به سایر نقاط یمن کوچ داد.

پس از سرنگونی علی عبدالله صالح از قدرت در سال ،2012 علی محسن الاحمر به عربستان پناهنده شد و از آنجا به سازماندهی قبایل مسلح و ارتباط با مجموعه تروریستی القاعده در جنوب یمن پرداخت.

برآیند گزارش رسانه های عربی نشان می دهد که قبایل الخامری، حاشد، ارحب ،خولان ،حذام ،الغامدی و العنز در شهرهای ابین، جوف ، صنعا ،ضالع و تعز به سلاح های نیمه سنگین مجهز شده اند.

جریان سازی های گسترده رسانه های وابسته به شورای همکاری خلیج فارس علیه شیعیان حوثی و کاهش شمار دیپلمات ها در سفارتخانه های غربی درصنعا نشان می دهد که یمن در آستانه یک تحول دراماتیکی خطرناکی قرار دارد. سناریوی پیش رو این است که قبایل وابسته به رژیم آل سعود در شمال یمن ابتدا در اعتراض به نفوذ گسترده حوثی ها، در بخشی از مراکز مهم شهرهای یمن تحصن خواهند کرد.
آنگاه نیروهای نظامی با کمک شیوخ قبایل به تدریج و به بهانه برقراری امنیت، در مراکز حساس شهر مستقر و مقررات رفت و آمد شبانه برقرار خواهند کرد.

در مرحله سوم رهبران شیعیان حوثی دستگیر و در یک دادگاه نظامی محاکمه خواهند شد و در نهایت پس از یک دوره انتقالی یکی از ژنرال های ارتش در نقش ناجی یمن ظاهر خواهد شد. در واقع سناریوی موجود مخلوطی از سناریوی لیبی و مصر خواهد بود با این تفاوت که به دلیل بافت قبیله ای یمن ، سران قبایل پر نفوذ نیز در تغییرات داخلی یمن،نقش پررنگی ایفا خواهند کرد.

در حال حاضر برخی ژنرال های پر نفوذ یمن مانند سرلشکر مجلی احمد مجیدع المرادی فرمانده نیروهای ویژه، سرلشکر عوض محمد فرید رویس فرمانده دژبان مرکزی ، سرتیپ علی مثنی فرمانده نیروهای مکانیزه و سرتیپ حمود ناجی دارس فرمانده تیپ 23 مکانیزه در حال رفت وآمد به عربستان هستند.

ناظران سیاسی اعتقاد دارند که عربستان سعودی هرگز اجازه نخواهد داد شیعیان حوثی در کنار مرزهای این کشور در ساختار قدرت یمن ایفای نقش کنند.  به همین دلیل عربستان سعودی ترجیح می دهد تا با کمک همپیمانان منطقه ای خود و با چراغ سبز آمریکا و اروپا، سناریوی مصر و لیبی  را در یمن عملیاتی کند. لذا یمن اکنون در حال ورود به یک مرحله "مصادره انقلاب" است زیرا عربستان شرایط فعلی یمن را که در آن حوثی ها بخشی از معادلات داخلی به شمار می روند بر نمی تابد..

در صورت وقوع یک کودتای نظامی در یمن این کشور در یک فرایند زمانی نسبتا طولانی شاهد نا امنی های بیشتری خواهد بود که ممکن است منجر به دخالت نظامی مستقیم عربستان شود.

*حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل