امیر محبیان در گفت‌وگو با ایلنا:

حزب رهروان محور تعامل اصولگرایان با اصلاح‌طلبان معتدل است/حزب لاریجانی با رادیکال‌ها مرزبندی می‌کند

سیاست داخلی

لاریجانی باید حزبی فراتر از مجلس شكل دهد/اگر این حزب برای خود خصلت مجلسی تعریف كند طبعا عمر آن كوتاه و تاثیر آن اندك خواهد بود/شخص لاریجانی پتانسیل تشكیل حزبی با زمینه فكری را دارد؛ حزبی كه فراتر از دگماتیسم رایج مبتنی بر شعارها یا عمل‌زدگی افراطی بتواند واقعا حرفی برای گفتن داشته باشد

یك استراتژیست اصولگرا با بیان اینكه تشكیل حزبی با محوریت علی لاریجانی طبعا خصلتی معتدل خواهد داشت، تاكید كرد: مهمترین چالش حزب رهروان تعریف حزب نسبت این حزب با طیف‌های رادیكال كه دشوار خواهد بود و من چالش‌های سختی را میان حزب احتمالی لاریجانی با رادیكال‌ها پیش‌بینی می‌كنم.

امیر محبیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در ارزیابی‌اش از حزب در حال تاسیس رهروان گفت: هنوز اطلاعاتی در مورد این حزب از قبیل موسسان، شورای مركزی، خط مشی و اهداف چنین حزبی منتشر نشده است؛ حتی هنوز قطعیتی در مورد تاسیس چنین حزبی وجود ندارد.

وی ادامه داد: بر فرض كه چنین حزبی با محوریت آقای لاریجانی تشكیل گردد، طبعا خصلتی معتدل خواهد بود كه می‌تواند به تعدیل فضای سیاسی كمك كند.

مدیرعامل خبرگزاری آریا در پاسخ به این سوال كه حزب آقای لاریجانی چه جایگاهی را در اصولگرایان می‌تواند ایفا كند؟ اظهار داشت: اگر این حزب برای خود خصلت مجلسی تعریف كند طبعا عمر آن كوتاه و تاثیر آن اندك خواهد بود ولی چنانچه خط مشی آن سنجیده و با رویكردی ژرف‌نگر در جهت ساماندهی به فضای سیاسی به ویژه اصولگرایان طراحی شود، بر اثرگذاری آن افزوده خواهد شد.

محبیان با بیان اینكه طبعا در گام‌های نخست تعریف ارتباط این حزب با سایر احزاب اصولگرا مهم ولی دشوار نخواهد بود، تصریح كرد: تنها چالش حزب رهروان تعریف حزب نسبت این حزب با طیف‌های رادیكال كه دشوار خواهد بود و من چالش‌های سختی را میان حزب احتمالی لاریجانی با رادیكال‌ها پیش‌بینی می‌كنم.

این فعال سیاسی اصولگرا در این خصوص كه بسیاری از تحلیلگران معتقدند كه فراكسیون رهروان در ماه‌های اخیر از خود انسجام لازم را از خود نشان نداده و چند دسته شده‌اند‎‎؛ با این حال آیا این مسئله به این حزب در حال تاسیس ضربه نمی‌زند؟ خاطرنشان كرد: لاریجانی باید حزبی فراتر از مجلس شكل دهد، اگر حزبی مجلسی شكل گیرد، حزبی انتخاباتی برای حفظ موقعیت نمایندگان فعلی به اذهان متبادر خواهد شد. ضمن آنكه نهایت عمر آن نیز انتخابات مجلس آتی خواهد بود و دامنه و گستره در بر گیرندگی آن حداكثر بخشی از یك فراكسیون!

وی با بیان اینكه قضاوت بسیار سخت است كه حزب رهروان محور وحدت اصولگرایان شود، یادآور شد: شخص لاریجانی پتانسیل تشكیل حزبی با زمینه فكری را دارد؛ حزبی كه فراتر از دگماتیسم رایج مبتنی بر شعارها یا عمل‌زدگی افراطی بتواند واقعا حرفی برای گفتن داشته باشد، ولی باید منتظر شد و دید. اولین لیست از موسسان كه منتشر شود تا آخر مسیر حزب قابل حدس زدن خواهد بود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال كه آیا حزب رهروان می‌تواند محور تعامل اصولگرایان با اصلاح‌طلبان باشد؟ ابراز داشت: اگر گرایش فعلی لاریجانی و روحیه او ملاك باشد و منظور از اصلاح‌طلبان هم اصلاح‌طلبان معتدل باشد؛ پاسخ می‌تواند مثبت باشد، اما هنوز از نظر من اما و اگرهای بسیاری وجود دارد كه مانع قضاوت یا ارایه پاسخ روشن می‌شود.

کد N634816