آیت‌الله جوادی‌آملی:

اختلاس و دریافت رشوه نوعی بیماری است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله جوادي آملي

آیت‌الله جوادی‌آملی، اختلاس و دریافت رشوه را نوعی مرض دانست و گفت: شنیدن خبرهایی درباره اختلاس و تخلف جامعه را نگران، متزلزل و ناامید می‌کند، برخی خیال می‌کنند که با اختلاس می‌توانند مشکلات خود را حل کنند؛ این‌ها نیز بیمار هستند.

آیت‌الله جوادی‌آملی، اختلاس و دریافت رشوه را نوعی مرض دانست و گفت: شنیدن خبرهایی درباره اختلاس و تخلف جامعه را نگران، متزلزل و ناامید می‌کند، برخی خیال می‌کنند که با اختلاس می‌توانند مشکلات خود را حل کنند؛ این‌ها نیز بیمار هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار مدیر عامل سازمان بیمه سلامت کشور اظهار کرد: در قرآن آمده «فردی که به نامحرم نگاه می‌کند قلبش مریض است»، اینگونه بیماری‌ها را نمی‌توان با بیمه درست کرد.

وی افزود: یکی دیگر از اینگونه بیماری‌های قلبی، مرض سیاسی و اجتماعی است که برخی از افراد دارند؛ نظام ما اسلامی است و اگر مشکلی نیز باشد باید آن را در درون حل و فصل کرد؛ در حالی که برخی از افراد حتی وقتی حادثه جزئی پیش می‌آید آن را به رسانه‌های بیگانه همانند بی بی سی خبر می‌دهند.

این مفسر برجسته قرآن کریم تأکید کرد: دلیل کار افرادی که مطالب را به بیگانگان می‌گویند این است که این‌ها مرض سیاسی و اجتماعی دارند، این‌ها می‌خواهند با بیگانگان ارتباط داشته و آن را حفظ کنند؛ چرا که خیال می‌کنند شاید روزی نظام اسلامی شکست بخورد، پس می‌خواهند با آنها ارتباط داشته باشند تا روزی بتوانند به جایگاهی برسند.

این مرجع تقلید اظهار کرد: دریافت رومیزی و زیرمیزی نیز بیماری است؛ در حالی که عاقبت کار این افراد بی آبرویی است، چرا که در نهایت یا گرفتار زندان می‌شوند یا فرار می‌کنند؛ به سبب خودخواهی و خواسته‌های نفسانی است که افراد گرفتار این مسائل می‌شوند.

وی با بیان این‌که «به هیچ عنوان نمی‌توان با نفس اماره کنار آمد» گفت: فرد باید به فکر دشمن درونی خود بوده و با آن مقابله کند.

این مفسر برجسته قرآن کریم با بیان این‌که «یکی از بدترین دشمنان انسان پرخوری است» بیان کرد: دستگاه گوارش تنها برای خوردن نیست، بلکه باید آن را میان آب، غذا و نفس کشیدن تقسیم کرد. اکثر بیماری‌ها به سبب بد و پرخوری است، 80 درصد مشکلات ناشی از گوارش است؛ بیمه سلامت باید افراد را نسبت به این موضوع که دستگاه گوارش تنها برای خوردن نیست آشنا کند، ین مسائل را باید به وسیله رسانه‌های مختلف و همایش‌ها به مردم رساند که لذت چند لحظه‌ خوردن را نباید با سلامت عوض کرد.

وی تأکید کرد: بدن سالم باید برای انجام فرامین الهی باشد، مرگ چاله و گودال نیست بلکه پلی برای رسیدن به دنیای دیگر است؛ اگر مرگ نابود شدن و نظام پوسیدنی بود که در این صورت قوانین هیچ معنایی نداشته و همه جا هرج و مرج به وجود می‌آمد.

آیت‌الله جوادی‌آملی با اشاره به این‌که «سلامت تن هدف نبوده و وسیله‌ای برای رسیدن به خدا است» خاطرنشان کرد: سلامت تن نردبان صعود است، سلامت بدن باید برای سلامت عقل و طی کردن راه عبادت خدا باشد.

وی در فراز دیگری از فرمایشات خود با اشاره به وابستگی برخی کشورها به قدرت‌های استعمارگر غربی خاطرنشان کرد: امروز نظام برده‌داری به صورت مدرن و پست مدرن وجود دارد، کشورهای تحت سلطه آمریکا برده هستند، برخی از کشورهای منطقه و حاشیه خلیج فارس تحت سلطه آمریکا هستند.

این مرجع تقلید افزود: آمریکا وقتی به این‌ها دستور می‌دهد مردم بی گناه بحرین را می‌کشند، حسنی مبارک را آزاد می‌کنند، این برده‌داری است، هر چند اسم برده‌داری را نداشته باشد.

انتهای پیام

کد N632562