محاکمه عده‌ای از هواداران فوتبال در استانبول به اتهام براندازی!

در استانبول محاکمه ۳۵ نفر از هواداران تیم فوتبال بشیکتاش شروع شده است. اتهام این عده آن است که در تظاهراتی با محتوای ضددینی و ضددولتی شرکت کرده‌اند. متهمان ممکن است به حبس ابد محکوم شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از روز سه‌شنبه محاکمه ۳۵ نفر در استانبول شروع شد. طبق کیفرخواست دادستانی کل ترکیه، اعضای باشگاه "کارشی" در کنار اتهامات دیگر، به ایجاد یک تشکیلات تروریستی متهم هستند.

گفته می‌شود متهمان، که بیشتر آنها هوادار تیم فوتبال بشیکتاش هستند، به "تلاش برای سرنگونی حکومت ترکیه" دست زده‌اند. در صورتی که آنها مجرم شناخته شوند، به حبس ابد محکوم خواهند شد.

هواداران فوتبال همچنین متهم شده‌اند که در زمینه تدارک عکس و خبر با رسانه‌های خارجی همکاری کرده‌اند.

نظیف کورزای، وکیل دادگستری ترکیه، به خبرگزاری آلمان گفته است که هدف از محاکمه این افراد، خاموش کردن صداهای انتقادی در ترکیه است.

افکان بولاک به سی ان ان ترک گفته است: «این اولین بار در جهان است که هواداران فوتبال به کودتا علیه دولت متهم می‌شوند؛ این بسیار غریب است». این وکیل دادگستری از دولت انتقاد می‌کند که با راه انداختن دادگاه‌های نمایشی قصد دارد مخالفان خود را تنبیه کند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر دادگاه را "مسخره" خواند، توقف دادگاه و آزادی فوری متهمان را خواستار شد.

پس‌لرزه‌های جنبش پارک گزی

به گزارش دویچه وله، محاکمه طرفداران تیم فوتبال توجه زیادی در ترکیه برانگیخته است. محافل اجتماعی و سیاسی دادرسی را از نزدیک دنبال می‌کنند. دادگاه در محاصره مأموران انتظامی برگزار شد. صدها نفر از طرفداران فوتبال بیرون دادگاه اجتماع کرده بودند اما درگیری قابل ذکری پیش نیامد.

تیم فوتبال بشیکتاش در جریان اعتراضات تابستان سال گذشته در پارک "گزی" نقش مهمی ایفا کرد. باشگاه کارشی که به طور عمده از تیم یادشده حمایت می‌کند، نه تنها در زمینه فوتبال بلکه در عرصه اجتماعی نیز فعال است.

هماکنون در ترکیه ده‌ها پرونده قضایی علیه فعالان و شرکت‌کنندگان در جنبش تابستان ۲۰۱۳ جریان دارد. آنها چندین ماه میدان تقسیم را به مرکز مخالفت با حکومت تبدیل کردند.

در آن زمان دولت محافظه‌کار رجب طیب اردوغان، قصد داشت با عملیات ساختمانی در پارک گزی، یکی از پایگاه‌های جنبش مدنی شهروندان را برچیند، اما با مقاومت گسترده مردم، به ویژه جوانان خشمگین، روبرو شد.

انتهای پیام

کد N632266