مبلغی:

موضوع ازدواج نیازمند خانه‌تکانی فکری و ذهنیتی است

اسلام,دين,ازدواج

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به نقش ازدواج در سلامت و آرامش روانی جامعه گفت: ازدواج تاثیر حداکثری بر پیدایش رضایت، آرامش، عشق، لذت، معنویت و رحمت الهی در انسان دارد و مانع ایجاد افسردگی و نگاه پوچ گرایی به زندگی می‌شود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به نقش ازدواج در سلامت و آرامش روانی جامعه گفت: ازدواج تاثیر حداکثری بر پیدایش رضایت، آرامش، عشق، لذت، معنویت و رحمت الهی در انسان دارد و مانع ایجاد افسردگی و نگاه پوچ گرایی به زندگی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشست راهکارهای ازدواج مناسب در جوانان در قم با اشاره به آیاتی از قرآن کریم افزود: ازدواج باعث آرامش و رضایت درونی در انسا‌ن‌ها و عامل مهمی برای فرونشاندن ناهنجاری‌های اجتماعی و آسیب‌ها در جامعه است.

وی ادامه داد: عشق نیز از مقولاتی است که در نتیجه ازدواج حاصل می‌شود، البته در این زمینه دو مقوله وجود دارد گاهی عشق از روی هوس و زودگذر است و گاهی همراه با مروت، علاقه، استمرار و استقرار است که این مهم با ازدواج تعریف می‌شود.

این استاد حوزه علمیه قم همچنین گفت: ارتباط میان انسان و خداوند تنها در مناسک عبادی خلاصه نمی‌شود، بر همین اساس باید ارتباط بین انسان‌ها با خداوند بازتعریف شود و نسل امروز نیاز دارد لمس کند که عبادت او از رهگذر مهر و محبت ورزی‌های خانوادگی نیز معنی و مفهوم می‌یابد.

مبلغی با اشاره به این‌که «عبادت و ازدواج ارتباط تنگاتنگ دارند» گفت: ازدواج مناسب باعث احساس پاکیزگی، زدودن گناهان از انسان‌ها و عامل مهم معنویت بخش و دور کردن یاس از انسان‌ها خواهد شد و در این زمینه روایاتی وارد شده است.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: در برخی روایات مضمونی به این صورت آمده است که توجه محبت ورزانه پدر به فرزند خود، کفاره گناهان اوست، پدر، مادر و فرزندان اعضای یک خانواده هستند محبت طبیعی افراد به خانواده، باعث از بین رفتن گناهان می‌شود و در این صورت انسان پاکیزه خواهد بود و رحمت الهی نیز در فضایی که انسان پاکیزه خواهد بود نازل خواهد شد.

مبلغی با اشاره به اهمیت کانون گرم خانواده گفت: انسان اگر در فضای جامعه بشکند کانون خانواده بهترین تکیه گاه برای وی است و او در خانواده نمی‌شکند و این فرصت مهمی بازسازی معنوی برای اشخاص است.

وی گفت: متاسفانه نگاه ما به ازدواج بیشتر مادی است و از این جا نیز ضربه خوردیم و اگر ارتباط رحمت الهی و ازدواج را آنگونه که دین می‌خواهد فضا دهیم و سیاستگذاری و قانونگذاری درستی متناسب به آن داشته باشیم از آن( ازدواج) می‌توان در بهداشت روانی جامعه استفاده بهینه و مطلوب کرد.

وی ادامه داد: باید یک خانه تکانی فکری و ذهنیتی نسبت به مسئله ازدواج داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N632235