| 234010

طالبان؛ ابزاری برای پیشبرد پروژه اسلام‌هراسی غرب

سیاسی

پاكستان همیشه صحنه ناآرامی و فعالیت گروه‌های افراطی بوده است. «سپاه صحابه»، «طالبان»، «القاعده» و «لشگر جهنگوی» نمونه‌ای از گروه‌های تروریستی فعال در پاكستان هستند. گستردگی عقاید افراطی مانند اندیشه‌های مدارس «دیوبندی» در پاكستان، زمینه را برای حضور و جولان گروه‌های تروریستی محیا‏‎ می‌كند.

پاكستان همیشه صحنه ناآرامی و فعالیت گروه‌های افراطی بوده است. «سپاه صحابه»، «طالبان»، «القاعده»، «لشكر جنگوی» و «لشكر طیبه» نمونه‌ای از گروه‌های تروریستی فعال در پاكستان هستند. گستردگی عقاید افراطی در پاكستان، زمینه را برای حضور و جولان گروه‌های تروریستی فراهم می‌كند.

وجود نداشتن یك دولت مركزی قدرتمند در پاكستان، زمینه را برای قدرت گرفتن گروه‌های افراطی فراهم می‌كند. مرزهای پاكستان با كشورهای همسایه مانند ایران و افغانستان به محل عبور و مرور تروریست‌ها تبدیل شده است.  «اسامه بن لادن» رهبر پیشین گروه تروریستی القاعده نیز در خاك پاكستان مخفی شده بود و در همین كشور توسط نیروهای آمریكایی كشته شد.

طالبان در پاكستان

«تحریك طالبان پاكستان» گروهی شبه‌نظامی است كه در مرز مشترك با افغانستان فعالیت می‌كند. طالبان نفوذ بسیار زیادی در منطقه وزیرستان داشته و در تمام درگیری‌های به وقوع پیوسته در این منطقه نقش دارد. این گروه نه تنها تهدیدی برای امنیت پاكستان، كه تهدیدی برای امنیت منطقه شبه قاره هند و خاورمیانه محسوب میِ‌شود. ترور «بی نظیر بوتو» نخست‌وزیر پیشین پاكستان توسط مقام‌های اسلام‌آباد و سرویس اطلاعاتی آمركا به طالبان و القاعده نسبت داده شد. این گروه هیچ‌وقت مسئولیت این ترور را نپذیرفت و اعلام كرد كه هرگز به زن‌ها حمله نمی‌كند. این در حالی است كه طالبان با حمله به «ملاله یوسف‌زی» دختر نوجوانی كه برای آموزش دختران فعالیت می‌كرد، در عمل اثبات كرد كه نه تنها از حمله به زنان بلكه از حمله به كودكان نیز ابایی ندارد.

نیروهای طالبان عمدتا در منطقه وزیرستان مستقر هستند. این منطقه به دلیل بافت طایفه‌ای و حاكم بودن عقاید افراطی و برداشت‌های سطحی از دین اسلام، زمینه‌های فكری و انسانی به وجود آمدن گروه‌های تروریستی را دارد. وزیرستان تعداد زیادی از تروریست‌های طالبان را در خود جای داده است و پل ارتباطی نیروهای شبه‌نظامی برای عبور مرور بین افغانستان و پاكستان است. این منطقه چندین بار توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا بمباران شده است. بنابر اعلام مقام‌های آمریكایی، این حمله‌ها با هدف ضربه زدن به طالبان انجام می‌شود اما تعدادی از غیرنظامیان نیز دراین بمباران‌ها كشته شدند.

طالبان حمله‌های تروریستی زیادی علیه شیعیان و پیروان دیگر ادیان در پاكستان انجام داده است. بمب‌گذاری، حمله مسلحانه و عملیات انتحاری روش‌هایی هستند كه توسط این گروه برای ضربه زدن به این كشور انجام می‌گیرد

گروگان‌گیری در پیشاور

روز گذشته ـ سه‌شنبه ـ تروریست‌های طالبان با حمله به مدرسه‌ای در شهر «پیشاور» 130 نفر از جمله 84 كودك را به قتل رساندند. این مدرسه وابسته به ارتش پاكستان بوده و توسط شش نفر از شبه‌نظامیان هدف حمله قرار گرفت.

حساسیت این موضوع به اندازه‌ای بالا بود كه «نواز شریف» نخست‌وزیر پاكستان برای نظارت برای عملیات آزادسازی گروگان‌ها از اسلام‌آباد به پیشاور آمد.

چرا طالبان، تاسیسات نیروی هوایی ارتش مستقر در پیشاور را برای حمله تروریستی خود انتخاب نكرد و به یك مدرسه حمله كرد؟ پاسخ به این پرسش را می‌توان با بررسی وقایع جاری در كشورهای منطقه پیدا كرد.

عراق و سوریه صحنه جنگ گروه‌های تكفیری و ارتش‌ها است. گروه‌های افراطی فارغ از منطقه محل فعالیت خود، از لحاظ اندیشه با یكدیگر مرتبط هستند. شاید در سوریه، جنگی میان داعش و النصره در جریان باشد اما هدف هر دو گروه ایجاد وحشت در مردم، اجرای دستورهای عوامل اصلی و ایجاد آشوب است. در نظر كشورهای غربی، جهانیان باید از مسلمانان وحشت داشته باشند و این گروه‌های غربی، مسلمانانی هستند كه توسط رسانه‌ها به جهانیان معرفی می‌شوند.

حمله اخیر طالبان به یك مدرسه و قتل‌عام دانش‌آموزان در راستای پیش بردن پروژه اسلام‌هراسی و ایجاد وحشت در میان مردم پاكستان است. اگر نیروهای طالبان به تاسیسات ارتش حمله می‌كردند، نیرو و هزینه زیادی متحمل می‌شدند و احتمال به دست گرفتن كنترل آن محل بسیار ضعیف بود. عملیات تروریستی روز گذشته، تنها توسط شش تروریست انجام شد و تاثیر رسانه‌ای زیادی داشت. یك اقدام كم‌هزینه كه به نیرو و تجهیزات زیادی نیز احتیاج ندارد، بیشترین بازخورد رسانه‌ای را برای تروریست‌ها به ارمغان آورده است.

در پروژه اسلام‌هراسی غرب، مردم جهان و پیروان دیگر ادیان آسمانی باید از مسلمانان وحشت داشته باشند. با حمله اخیر طالبان، تصویری دیگر از اسلام در افكار عمومی شكل خواهد گرفت. به اصطلاح مسلمانانی كه در پیروی از آئین خود به كشتار انسان‌های بی‌گناه و كودكان می‌پردازند و در این راه از انجام عملیات انتحاری و حمله مسلحانه به یك مدرسه نیز واهمه ندارند.

ایجاد این تصویر در اذهان مردم جهان كه تحت تربیت رسانه‌های هدایت شده قرار دارد، هدف سرویس‌های اطلاعاتی و كشورهای غربی برای دور شدن این مردم از اسلام و حضور نظامی در كشورهای منطقه را فراهم می‌كند. غرب به دنبال ایحاد این تصویر ذهنی درباره مسلمانان است كه تمام مردم خاورمیانه و شبه قاره هند كه بیشتر پیروان اسلام هستند، تروریست بوده و باید توسط مردم متمدن كه همان ارتش‌های غربی بوده نابود بشوند تا جهان در امنیت باشد.

گروه‌های افراطی كه با نام اسلام اقدام به كشتار و قتل عام مردم بی‌گناه می‌كنند، فارغ از هر قضاوتی، خواسته یا ناخواسته آب بر آسیاب دشمن ریخته و چهره مسلمانان واقعی را تخریب می‌كنند. قتل و كشتار انسان‌های بی‌گناه و كودكان در آموزه‌های هیچ‌یك از گروه‌های اسلامی، اعم از اهل تسنن و شیعیان وجود ندارد.

حمله اخیر طالبان به مدرسه در پیشاور و گروگان‌گیری 500 دانش‌آموز و معلم، نمونه‌ای از همین اقدام‌های اسلام‌هراسانه‌ای است. یكی از تروریست‌ها خود را در میان دانش‌موزان منفجر كرد و پنج مهاجم دیگر در عملیات ارتش پاكستان كشته شدند. تمام این كشته‌ها، فارغ از اینكه تروریست یا معلم بودند، بر اثر جهل افراطی‌هایی كشته شدند كه نقش عروسك خیمه شب بازی سرویس‌های اطلاعاتی غربی در راستای گسترش پروژه اسلام‌هراسی را دنبال می‌كنند.

گزارش: محسن صالحی‌خواه

کد N632025