قاضی پور:چند شغله بودن باعث فساد اقتصادی می‌شود

فساد اقتصادی مبارزه با مفاسد اقتصادی

عضو ناظر مجلس در شورای رقابت گفت: نبود نظارت مجلس، قوه قضاییه، بازرسی کل کشور، وزارت اطلاعات و بانک مرکزی منجر به ایجاد فساد اقتصادی در دستگاه‌های مختلف می‌شود.

نادر قاضی‌پور در گفتگو با خبرآنلاين، در مورد فساد اقتصادی گفت: اجرا نکردن قانون و نبود نظارت از جمله عوامل ایجاد فساد اقتصادی است.

وی افزود: نبود نظارت مجلس، قوه قضاییه، بازرسی کل کشور، وزارت اطلاعات و بانک مرکزی منجر به ایجاد فساد اقتصادی در دستگاه‌های مختلف می‌شود.
عضو ناظر مجلس در شورای رقابت تصریح کرد: بانک مرکزی باید پول‌های کلانی که در سیستم پولی کشور جابه جا می‌شود را رصد کند و به نهادهای ذیربط گزارش دهد که این پول در بازه زمانی کوتاه از کجا آمده و توسط چه کسی جابه جا می‌شود.
وی با بیان اینکه فساد مالی به مراتب بد‌تر از فساد اخلاقی است گفت: باید بر واگذاری‌ها و خرید و فروش امتیازات دولتی نظارت دقیق صورت گیرد تا اجازه ایجاد فساد به کسی داده نشود.
نماینده مردم ارومیه خاطر نشان کرد: یکی از مهم‌ترین راه‌های مبارزه با فساد اقتصادی اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی است.
وی ادامه داد: این اصل به موضوع «از کجا آوردی» معروف است و مشخص می‌کند که فلان مسئول، اموال کلان خود را از کجا به دست آورده است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن همچنین عمل به تک شغله بودن مسئولان را از دیگر راهکارهای کاهش فشار اقتصادی دانست و گفت: در خیلی از موارد چند شغله بودن باعث فساد اقتصادی می‌شود از جمله در هیئت مدیره‌ها و مراکز شبه دولتی که ظاهرا شخصی و باطنا دولتی هستند.
عضو ناظر مجلس در شورای رقابت خاطر نشان کرد: مبارزه با فساد اقتصادی به توان سه قوه نیاز دارد.
وی ادامه داد: عمل به قانون و مبارزه با فساد اقتصادی باید از اطرافیان مسئولان شروع شود چرا که بعضا فساد اقتصادی در اطراف بعضی از مسئولان شروع می‌شود.
قاضی‌پور ادامه داد: باید دولت به صورت عملی مبارزه با فساد اقتصادی را شروع و به فلان نهاد بگوید تا ضمن تقویت نظارت خود با فسادهای اقتصادی ایجاد شده مقابله کند.
1729

 

کد N631970